Z první ruky o těžkostech ukrajinských dětí nejen ve školách. Jaké jsou příčiny a řešení?

Vydáno: 11 minut čtení

Sympatická ukrajinská psycholožka Olesia Parkhomenko již více než rok usiluje o pomoc a podporu ukrajinských dětí i rodin. Působí na ZŠ Zruč nad Sázavou a spolupracuje s týmy projektu Duševní zdraví pro děti s cílem hasit pomyslné požáry na poli duševního zdraví dětí v regionu. Jaká je její zkušenost, jak vnímá duševní zdraví a potřeby ukrajinských dětí a co můžeme udělat proto, abychom ukrajinským uprchlíkům nelehkou situaci a adaptaci usnadnili?

BA
Lenka
Beznosková
produkční a PR manažerka týmů projektu Duševní zdraví pro děti.
Můžete mi říct něco málo o cestě, která vás dovedla k životu a práci ve Zruči nad Sázavou?
Zhruba rok před začátkem války na Ukrajině jsem potkala na rodinné dovolené Češku. Párkrát jsme se potkaly, pozdravily u bazénu… to bylo vše. Když vypukla válka, majitel hotelu, ve kterém jsme tehdy s rodinou pobývali, mi poslal zprávu, jestli potřebuji pomoc. Napsal mi, že má kamarádku v ČR, která by ráda někomu v této těžké situaci pomohla. V prvních dnech jsem si myslela, že zvládneme zůstat doma na Ukrajině. Brzy mi došlo, že to nepůjde, a tak jsem se mu ozvala. Ukázalo se, že zmíněná kamarádka je tou Češkou, kterou jsem potkala tehdy