Spádová škola

  • Článek
V praxi je častá situace, kdy zákonný zástupce nepodá žádost o přijetí dítěte, které by mělo plnit povinné předškolní vzdělávání, do spádové mateřské školy a ředitel této školy netuší, co se s tímto dítětem děje. Ředitelé pak argumentují tím, že když dítě nebylo přihlášeno, není „jejich“ a dále je nezajímá. Situace ovšem tak jednoduchá není.
Vydáno: 20. 03. 2025
Může si podat rodič žádost o přijetí do 1. třídy ZŠ na více základních škol? Jaká je legislativní opora?
Vydáno: 06. 02. 2025
Zákon č. 67/2022 Sb., o opatřeních v oblasti školství v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny vyvolaným invazí vojsk Ruské federace Účinnost: 21. 3. 2022 Ukončení platnosti: zákon pozbývá platnosti uplynutím dne 31. března 2023; výjimka z požadavku znalosti českého jazyka do 31. 8. 2022
  • Článek
Ředitelé a ředitelky základních škol se musí během procesu přijímání k povinné školní docházce vypořádat s řadou souvisejících otázek. Některými z nich se ve své praxi zabýval i veřejný ochránce práv. Problematiku spádové turistiky a neshod rodičů shrnul ve sborníku stanovisek ochránce pro oblast školství. Následující text se jim také věnuje.
Vydáno: 22. 02. 2022
Předškolní vzdělávání je v České republice povinné pro pětileté děti. Jak ale postupovat v situaci, kdy dítě povinné k předškolní docházce nemá spádovou mateřskou školu, do které by mohlo nastoupit? Odpověď nejen na tuto otázku najdete v tomto článku.
Vydáno: 31. 01. 2022
  • Článek
Mnoho „dobrých“ škol se setkalo s fenoménem zápisové turistiky. Rodič přehlásí krátce před zápisem do první třídy trvalý pobyt svého dítěte do školského obvodu a tím zvýší jeho šance na přijetí. V tomto článku se pokusím nalézt odpověď na to, zda je účelové přehlášení trvalého pobytu žáka do školského obvodu, neboli zápisová turistika, legální a zda, případně jak se školy tomuto fenoménu mohou bránit.
Vydáno: 19. 10. 2021