Přijímací řízení
Pokud dítě není přijaté do MŠ a rodiče podají odvolání, na základě kterého je poté dítě přijato (MŠ využije autoremeduru), je možné toto dítě při zápisu vést pod jedním registračním číslem?
- Článek
Nastavení kritérií je v posledních letech nezbytnou součástí přijímacího řízení do mateřských i základních škol. Vzhledem k přetlaku žádostí musí ředitel školy stanovit pořadí. Musí se však vyvarovat toho, aby jeho postup byl diskriminační. Zákony přímo žádné vodítko nedávají, je proto namístě značná obezřetnost. Do stanovení kritérií často také zasahuje zřizovatel. Jeho zásahy mohou být neoprávněné, přesahující jeho kompetence. Vzhledem k tomu, že chybně nastavená kritéria mohou být důvodem pro použití opravného prostředku, je třeba věnovat značnou pozornost i této oblasti. Častou otázkou je, a to nejen u mateřských škol, ale také u školních družin, zda jedním z takových kritérií může být sociální situace.
Student 1. ročníku vyšší odborné školy v letním období neuspěje ve zkouškovém období a požádá o opakování 1. ročníku. Avšak již je v běhu přijímací řízení do prvních ročníků na VOŠ. Máme držet místo pro studenta, který si požádal o opakování, nebo musí student vyčkat, zda vůbec bude pro něho místo po ukončení přijímacího řízení?
K přijímacím zkouškám na osmileté gymnázium se k nám bude hlásit hoch, který aktuálně chodí do 4. třídy ZŠ a v pololetí postoupí jako nadaný žák do 5. třídy. Podle ředitelky ZŠ bude mít na vysvědčení za 4. třídu známky za 1. pololetí a ve 2. poletí bude mít napsáno neabsolvoval. K 30. červnu 2025 dostane vysvědčení za 5. třídu, kde za 1. pololetí bude mít napsáno neabsolvoval a známky bude mít za 2. pololetí, čímž dokáže absolvování prvních 5 ročníků ZŠ, což je podmínka pro přijetí na víceleté gymnázium. Naše škola má pouze 2 hlavní kritéria pro přijetí:
1. prospěch v obou pololetích 4. třídy a v 1. pololetí 5. třídy ZŠ,
2. výsledky jednotné přijímací zkoušky.
Z uvedeného vyplývá, že v jeho případě budou některá vysvědčení chybět. Abych ho nepoškodil u přijímaček, můžu mu počítat vysvědčení za 3. třídu a pololetní ze 4. třídy? Nemůže nás někdo napadnout z toho důvodu, že učivo 3. třídy je snazší než z 5. třídy?
Níže ještě připojuji formulaci kritérií, jak ji hodlám zveřejnit. Uchazeči budou přijímáni ke vzdělávání na základě hodnocení:
a) na vysvědčení z 1. a 2. pololetí 4. ročníku ZŠ (respektive předposledního absolvovaného ročníku vzdělávání na ZŠ) a 1. pololetí 5. ročníku ZŠ (respektive posledního absolvovaného ročníku vzdělávání ZŠ),
b) výsledků přijímací zkoušky konané formou centrálně zadávaných jednotných písemných testů z Českého jazyka a literatury a z Matematiky a její aplikace v roce 2025.
- Článek
Plán činnosti výchovného poradce a školního metodika prevence ve 2. pololetí školního roku 2024/2025
Nové momenty plánu činnosti výchovného poradce a školního metodika prevence spočívají ve vyhodnocení poskytování poradenských služeb, poskytování informací v podmínkách právní úpravy, která proběhla již v 1. pololetí školního roku 2024/2025 (možnost postupovat podle Lex Ukrajina v souvislosti s dobou požívání dočasné ochrany, podmínky zařazení cizince do skupiny pro jazykovou přípravu, možnost zařadit žáka o jeden ročník níže). Nově se v plánu činnosti výchovného poradce projeví sjednocení termínů činností souvisejících s přijímacím řízením ke vzdělávání ve středních školách pro obory vzdělání s talentovou zkouškou a obory vzdělání bez talentové zkoušky (změna v „načasování“ poskytování poradenských služeb žákům, kteří budou konat talentové zkoušky).
- Článek
Příprava testu pro Národní srovnávací zkoušky (NSZ) od Scio zabere déle než rok a podílí se na ní desítky specialistů – akademici, pedagogové ze středních škol, odborníci z praxe i úspěšní řešitelé, kteří v minulých letech test dokončili s percentilem 95 a vyšším. Zjistěte, jak odborníci ve Scio postupují, když vytvářejí test.
- Článek
I přes dílčí zlepšení, které přinesla digitalizace procesu, jsou přijímací zkoušky na střední školy stále nespravedlivé. Pro děti z málo podporujících rodin představují bariéru nad jejich možnosti, mnohé z nich se o to ani nepokusí. V kombinaci se zastaralou strukturou středního školství a nedostatečnými kapacitami všeobecných oborů jsou strašákem i pro děti motivovaných rodičů. Prosazení změn v decentralizovaném systému, zejména navýšení kapacit všeobecného vzdělávání, bude sice obtížné, ale vyplatí se.
Dobrý den, na stránkách školy byla zveřejněna pod harmonogramem MŠMT s jednotlivými termíny pro přijímací řízení 2024/2025 na střední školy (10.-14.5. Seznámení s podklady) tato informace: V termínech 10., 13. a 14. května 2024 bude zpřístupněná možnost nahlížení do spisu. Je tato informace dostačená z pohledu § 38 správního řádu?
Za jakých podmínek je možné na maturitní obor přijmout žáka, který neuspěl v přijímacím řízení na jinou školu? Je možné jej přijmout bez toho, aby škola vyhlásila další kolo přijímacího řízení? Dotaz pokládáme v situaci, kdy je v roce 2024 ukončeno 2. kolo přijímacího řízení. Jak se liší postup v případě žáka, který v roce 2024 ukončí ZŠ, a žáka, který žádá o přestup do 1. ročníku naší školy z jiné SŠ?
Přijímací řízení do mateřských a základních škol obsahuje řadu nástrah, i z pohledu ochrany osobních údajů. Problémem je zejména shromažďování dat v nadbytečném rozsahu. Častou chybou je také vymáhání souhlasu se zpracováním.
- Článek
Při procházení nových funkcí informačního systému pro přijímací řízení (dále jen „DiPSy“) se nemohu zbavit dojmu, že novela školského zákona, která umožnila jeho vznik, se příliš nepovedla. Ve snaze celé řízení maximálně zjednodušit totiž autoři v zákoně definovali řadu postupů, které administrativní náročnost vedení související dokumentace spíše zvyšují.
- Článek
Cílem článku je porovnat jednotlivá kola přijímacího řízení do oborů středního vzdělání bez talentové zkoušky pomocí deseti základních „indikátorů“, a tím usnadnit organizaci a realizaci přijímacího řízení v jednotlivých kolech.1)
Zákon č. 421/2023 Sb., kterým se mění zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů, změnil systém a průběh přijímacích zkoušek na střední školy. Stále se konají v tolika kolech, kolik ředitelé škol potřebují pro obsazení všech míst. Jednotlivá kola však mají přesná pravidla, která doznala podstatných změn.