Emoce
- Článek
Socioemoční učení v předškolním věku je klíčové pro duševní zdraví a budoucí vzdělávací úspěch dětí. Organizace Society for All (SOFA) se dlouhodobě snaží o systémové začlenění podpory socioemočního učení do všech úrovní vzdělávání jako klíčového prvku prevence v oblasti duševního zdraví i přípravy dětí na budoucnost ve stále rychleji měnícím se světě. Nyní navazuje na úspěšný program RRRR (Respekt, Rozmanitost, Rovnost, Resilience), určený žákům základních a středních škol, a přináší metodiku i pro mateřské školy.
Metodika socio-emočního učení nabízí činnosti, které pomohou rozvíjet sebepoznání, empatii, spolupráci i schopnost zvládat náročné situace. Každá kapitola se zaměřuje na konkrétní oblast rozvoje a hravou formou rozvíjí dovednosti, které dětem budou užitečné po celý život.
- Článek
Jak jsem se již přiznala v jednom z předchozích čísel tohoto časopisu, učitelé ZUŠ jsou v hovorech na Lince pro rodinu a školu 116 000 obvykle motivovaní pomáhat svým žákům daleko nad rámec výuky v daném odvětví umění. A současně se někteří z nich trochu omlouvají, že zavolali, protože mají dojem, že oni nejsou ta správná „škola“, protože se se svými žáky věnují „jen“ výtvarce nebo hře na nástroj, čímž se drtivá většina jejich žáků stejně nebude jednou živit. Chci vás ujistit, milé pedagožky a milí pedagogové, že jste rozhodně ta správná škola. A že vaši žáci s vámi a uměním potřebují trávit čas, a to nejen kvůli umění zachycení perspektivy nebo transpozice pomocí kvintového kruhu.
- Článek
O metodice Dobrý začátek, jejích hlavních principech a přínosech pro předškolní děti, pedagogy i rodiče jsme na stránkách tohoto časopisu již mnohokrát psali. S končícím školním rokem bychom se rádi rozloučili skrze sdílení zkušeností Věnceslavy Koubové – ředitelky Mateřské školy Sluníčko v Roudnici nad Labem, která patří do skupiny škol, jež se již v roce 2014 zapojily do pilotních projektů Scholy Empirica zaměřených na podporu inkluzivního předškolního vzdělávání včetně spolupráce s Centrem pro empiricky ověřenou ranou intervenci – Centre for Evidence Based Early Intervention (CEBEI) pod Bangorskou univerzitou ve Walesu.
- Článek
Často pláče, straní se kolektivu, je mu nepříjemný hluk a má své specifické potřeby. Mnoho lidí tyto děti nazývá mamánky, ale nemusí to tak být. Můžou být dětmi tzv. vysoce citlivými.
- Článek
Konferenci „Rosteme společně: Osvědčené metodiky pro rozvoj socioemočních dovedností“ pořádala Schola Empirica 2. listopadu u příležitosti Mezinárodního dne proti násilí, šikaně a kyberšikaně na školách. Tematické bloky zahajovali zahraniční odborníci.
- Článek
Ať už vybíráte kurz pro žáky a žákyně, nebo pro vyučující a další pracovníky školy, nabídka se neustále rozrůstá. Mailové schránky se plní pozvánkami na webináře i prezenční setkání, programy...
- Článek
Schola Empirica dlouhodobě podporuje pedagogy MŠ v rozvoji socio-emočních dovedností dětí pomocí metodiky Dobrý začátek, jež vychází z principů amerického programu Incredible Years. Metodika Dobrý začátek má prokázané efektivní výsledky v podpoře inkluzivního přístupu v prostředí MŠ (podpora pochopení mezi učiteli, rodiči a dětmi, odstranění komunikačních bariér, rozvoj porozumění a tolerance, přijímání odlišností) a podpoře sociálních, emočních a kognitivních dovedností u předškolních dětí.