Kalendář - strana 197

viz kapitola 5.1 ze Souboru pedagogicko-organizačních informací na školní rok 2016/2017,  Čj.: MSMT-7896/2016-3
Vydáno: 26. 09. 2016
Petr Klíma je patrně nejdéle sloužícím ředitelem v českém poradenství. Moudrý realista, s jasnými a léta konzistentními názory. U kávy jsme si povídali o jeho pohledu na poradenství. O změnách, chybách, úspěších, budoucnosti. A hlavně o potřebě kvalitní poradenské služby.
Vydáno: 25. 09. 2016
Národní institut pro další vzdělávání ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, Evropskou komisí a zahraničními kulturními instituty pořádá ve dnech 6. a 7. října 2016 na půdě MŠMT v Praze 1 již V. ročník mezinárodní konference k podpoře vícejazyčnosti ve školách. 
Vydáno: 26. 09. 2016
Jedna hlavní cena a dvě zvláštní ceny z prestižní vědecké středoškolské soutěže Evropské unie pro mladé vědce (EUCYS) v Bruselu putují do České republiky! V prostorách bruselského výstaviště Tour & Taxis se ve dnech 15. až 20. září 2016 konal 28. ročník mezinárodní soutěže vědeckých prací středoškolských studentů European Union Contest for Young Scientist (EUCYS). 
Vydáno: 23. 09. 2016
„Důraz chceme klást především na kvalitu oborů a učitelů. Nechceme rušit dobré školy, abychom naplnili jiné, méně kvalitní. Podporu si zaslouží především dobří učitelé.“ KDU-ČSL ve svém programu deklaruje mnohem menší jednostranný důraz na rozvoj vzdělávání v zájmu průmyslu, než tomu bylo v programech Ano, ČSSD a KSČM. Prioritou má být dosáhnout stavu, kdy střední školy, ať už zaměřené všeobecně nebo odborně, nabízejí perspektivu.
Vydáno: 22. 09. 2016
Cíl zachovat „oborovou rozmanitost středního školství s důrazem na chybějící učňovské a technické profese“ je hlavní prioritou vzdělávací politiky KSČM. Bezodkladnou potřebu reformy učňovského školství ale program nezmiňuje. Podpora sportu na nejnižší úrovni a podpora organizací pracujících s mládeží jsou podstatnými prvky rozumné vzdělávací politiky.
Vydáno: 22. 09. 2016
Ztratili jsme vzácného člověka a vynikajícího odborníka v oblasti dětské psychologie a speciální pedagogiky. Dne 31. 8. 2016 zemřela doc. PhDr. Věra Pokorná. 
Vydáno: 27. 09. 2016
Na středních školách v České republice proběhly 20. a 21. září Studentské volby. Středoškoláci si tak mohli vyzkoušet „nanečisto“ volit politické strany, hnutí a koalice, které kandidují do krajských zastupitelstev. V rámci Studentských voleb, které organizuje vzdělávací program Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni, odevzdalo svůj hlas 31 867 studentů z 254 škol. Na téměř stovce škol proběhly v uplynulých dvou týdnech také workshopy pro studenty spojené s filmovou projekcí, věnované tématu voleb.
Vydáno: 27. 09. 2016
Varianty vyhlašují 6. ročník komiksové soutěže Bohouš a Dáša mění svět pro žáky základních a středních škol.
Vydáno: 29. 09. 2016
„Uvědomujeme si, že vzdělání je nejlepší investice do budoucna a také prevence možných závažných problémů. Aby bylo kvalitní, je nutné mít také profesionální a motivované pedagogy.“ Kvalitní a motivovaný pedagog je i pro TOP09 cílem k lepšímu vzdělávání. Panuje na tom evidentní shoda napříč politickým spektrem. Strana deklaruje, že si je vědoma vlivu vzdělávání jako prevence závažných problémů. To platí zejména s ohledem na konkurenceschopnost a situaci sociálně slabých. V tomto směru ale může voličům chybět návrh konkrétních řešení.
Vydáno: 29. 09. 2016
MŠMT v souladu s vyhlašuje dotační program, kterým budou finančně podpořeni organizátoři mimoškolních vzdělávacích aktivit pro nadané žáky základních a středních škol ve věkové kategorii 13 - 19 let.
Vydáno: 30. 09. 2016
Nezisková organizace EDUkační LABoratoř spouští svůj další projekt s názvem Škola dotykem HRAVĚ. Jeho cílem je seznámit žáky a učitele základních a středních škol s možnostmi programování. Od října budou ve specializovaných prostorech Centra robotiky v Plzni probíhat odborné workshopy. Zájemci se seznámí se základními pravidly programování, vyzkouší si pro ně vhodné programovací prostředí a naučí se prezentovat a sdílet vlastní projekty. 
Vydáno: 30. 09. 2016
Poprvé v novém školním roce se sešli členové Národní rady pro sport na jednání s ministryní školství, mládeže a tělovýchovy Kateřinou Valachovou. Jednali například o zákoně o sportu, ale také o rozdělení finančních prostředků v příštím roce. 
Vydáno: 03. 10. 2016
5. října by oslavil 80. narozeniny prezident Václav Havel. U příležitosti tohoto výročí připravil vzdělávací program Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni na svém audiovizuálním portále jsns.cz speciální lekci, která žákům středních a nejvyšších ročníků základních škol nabídne Havlovu absurdní hru Vernisáž a zprostředkuje jeho odkaz coby dramatika a básníka. 
Vydáno: 04. 10. 2016
První ročník celostátního happeningu na podporu základních uměleckých škol ZUŠ Open, který se odehraje ve veřejném prostoru, se chystá po celé republice v úterý 30. května 2017. Zapojení uměleckých škol z celé republiky v jeden den do společné akce je stěžejním projektem Nadačního fondu Magdaleny Kožené, jehož hlavním posláním je právě podpora uměleckého vzdělávání. Stejně jako systém základního uměleckého vzdělávání u nás nemá v mezinárodním měřítku obdoby, bude akce ZUŠ Open výlučná svým rozsahem. Díky ZUŠ Open budou mít jednotlivé základní umělecké školy možnost veřejně prezentovat výsledky práce svých žáků ve všech oborech, od hudby a tance přes výtvarné umění až po literárně-dramatický obor. Základní umělecké školy se mohou do akce přihlásit do 1. listopadu 2016 na www.zusopen.cz. ZUŠ Open je připravován ve spolupráci s Asociací základních uměleckých škol.
Vydáno: 04. 10. 2016
Poslední volná místa! Slovo inkluze je v dnešní dobe stále casteji užívaným pojmem. Tato skutecnost je podporena i aktuální legislativní zmenou. Je však treba si uvedomit, že za integrací jednotlivých žáku se speciálnímia vzdelávacími potrebami stojí vedle úsilí vedení školy a jednotlivých pedagogu predevším spousta každodenní mravencí práce asistentu pedagoga.
Vydáno: 11. 10. 2016
Přihlašování do T-kurzů Talnetu NIDV prodlouženo do 10. října 2016!  
Vydáno: 05. 10. 2016
Dnes si připomínáme Mezinárodní den učitelů vyhlášený Organizací spojených národů v roce 1994. Ten náš, český Den učitelů (28. března), má tradici mnohem delší. Oba mají ale stejný cíl. Vzdát hold a vyseknout poklonu těm, kteří se starají o naše děti, o vzdělání a výchovu dalších a dalších generací. A toto není vždy úkol snadný.
Vydáno: 05. 10. 2016
Na přání vás, našich milých zákazníků, jsme od září přejmenovali naši webovou aplikaci Magistr na Řízení školy online.
Vydáno: 05. 10. 2016
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy rozhodlo díky pozitivní zkušenosti a ohlasu o prodloužení pokusného ověřování „Hodina pohybu navíc“ o další rok. V průběhu školního roku 2016/2017 jsou tak opět do programu zařazeni žáci 1. až 3. ročníků základních škol navštěvující školní družiny.
Vydáno: 06. 10. 2016
Oslavy 700. výročí narození Karla IV. jsou velkolepé a školy rozhodně nezůstaly pozadu. Projekty s touto tematikou nechyběly snad v žádné z nich. V květnovém a červnovém Řízení školy jsme vás vyzvali, ať nám o realizovaných akcích napíšete. Potěšila nás záplava mnohdy velmi barvitě popisovaných aktivit edukačních, výtvarných, literárních, divadelních i sportovních ze všech koutů naší republiky. V mnoha školách se jedná o aktivity prostupující celým školním rokem. A potěšující je zjištění, že na mnoha školách získali žáci jasnou představu o tom, jak lidé před 700 lety žili. Vybrat ty, kteří si zaslouží ocenit, nebylo vůbec jednoduché. 
Vydáno: 05. 10. 2016
Zkušenost s psychology nebývá vždycky zajímavá. Většinou říkají šroubovaným jazykem jen to, co všichni stejně vědí nebo aspoň tuší. Psycholožka Jana Nováčková je jiný případ. Její názory na to, jak by měla vypadat výchova a také škola, jsou překvapivé jak pro mnohé rodiče, tak i pro učitele. Odmítá třeba jakékoliv soutěžení.
Vydáno: 07. 10. 2016
Strana zelených samostatný program týkající se vzdělávání pro krajské volby nepředstavila. Jednotlivé krajské koalice mají své vlastní programy, které oscilují od několika frází (Středočeský kraj), přes ideově pojatý a ke konkrétním problémům současné krajské samosprávy poněkud netečný návrh (Jihočeský kraj), po poměrně podrobně rozpracovaný návrh jednotlivých kroků (Pardubický kraj). Na čem se pravděpodobně Strana zelených shodne, je podpora nové legislativy podporující začleňování žáků do běžných škol.
Vydáno: 07. 10. 2016
„Výsledkem má být celková koncepce školství na úrovni kraje, která bude zahrnovat celý vzdělávací systém až do úrovně vysokoškolského vzdělávání.“ Starostové a nezávislí akcentují na prvním místě svého programu dlouhodobou „bolest“ českého vzdělávání: nedostatek koncepce v dlouhodobém rozvoji. Míra koncepčnosti je nízká na celostátní úrovni, natož na samosprávné. Jednostranný důraz na podporu technického a učňovského vzdělávání je patrný v řadě politických programů a STAN není výjimkou. Faktu, že je v prvé řadě potřeba učňovské a odborné vzdělávání reformovat, se ale program vyhýbá.
Vydáno: 07. 10. 2016
„Vzdělání nelze chápat jednostranně ani jako zájem společnosti, ani jako osobní zájem a investici jedince a jeho rodiny. Nepovažujeme za správnou tezi, že by školy měly zejména připravovat studenty na trh práce.“ Česká pirátská strana touto rozumnou tezí představuje svůj volební program pro vzdělávání. Ihned poté následuje požadavek zachování osmiletých gymnázií „z důvodů svobody volby“. Zjevný rozpor ukazuje, že míra promyšlenosti programu kolísá.
Vydáno: 07. 10. 2016
Kulaté stoly CŠM jsou místem setkávání lidí, kteří mají zájem o řízení škol a školství. Slouží k vzájemnému pochopení, tříbení odborných názorů a formulaci stanovisek.
Vydáno: 07. 10. 2016
Společnost Seminaria pořádá 8. listopadu 2016 v Praze celostátní konferenci na téma Školní stravování – moderně a s rozumem, která je určena zejména pro vedení škol, vedoucí školních jídelen a pro jejich zřizovatele – vedoucí a referenty školských odborů. Na odborné akci mimo jiné budou diskutovat zástupci ministerstva školství a tělovýchovy a ministerstva zdravotnictví. Cílem konference je probudit zájem o možnostech zdravého stravování na půdě školy, zvýšit kvalitu stravovacích služeb a seznámit účastníky s využíváním nových technik ve školních jídelnách či zavedením dietního stravování.
Vydáno: 07. 10. 2016
MŠMT obsadilo druhé místo v hlasování veřejnosti v soutěži Otevřeno/Zavřeno, která hodnotí kvalitu přístupu k informacím, účasti na rozhodování, svobody projevu a otevřených dat. Předmětem nominace byla neochota zpřístupnit anonymizovaná maturitní data ze státních maturit. MŠMT získalo 194 hlasů. Více o soutěži a výsledky hlasování veřejnosti najdete ZDE.
Vydáno: 10. 10. 2016
Za účasti velvyslance Francie v České republice J. E. p. Charlese Malinase, náměstka ministryně školství Stanislava Štecha, ředitelky Národního institutu pro další vzdělávání Heleny Plitzové, sdělovacích prostředků, partnerů a škol byla v pátek 7. října na Francouzském institutu v Praze slavnostně spuštěna digitální platforma pro vyučující a studenty francouzštiny IFprofs. 
Vydáno: 10. 10. 2016
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky a Národní institut pro další vzdělávání zve učitele anglického jazyka k účasti na vzdělávacím kurzu Cambridge English: Let’s Speak! Projektu je udělena osobní záštita ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Mgr. Kateřiny Valachové, Ph.D.
Vydáno: 10. 10. 2016
Ve dnech 5.–7. října 2016 se uskutečnila 5. mezinárodní konference k podpoře vícejazyčnosti, která byla letos věnována tématu Využívání digitálních technologií ve výuce cizích jazyků. 
Vydáno: 10. 10. 2016
26. 11. 2016 proběhne na ZŠ T. G. Masaryka v Náchodě již 5. mezinárodní konference pořádaná Centrem kognitivní edukace Cogito. Pozvání na konferenci přijala Dr. Sari Alony z Feuersteinova institutu v Izraeli, která v dopolední části promluví na téma „Týmová raná péče o děti“. Odpolední sekce pak budou věnovány praktickým zkušenostem a poznatkům vycházejícím z práce s Feuersteinovou metodou instrumentálního obohacování. Letošní konference bude zároveň příležitostí pro všechny zúčastněné vzpomenout na nedávno zesnulou doc. Věru Pokornou, která Feuersteinovu metodu instrumentálního obohacování do České republiky přivedla a jako první u nás začala v metodě školit lektory.
Vydáno: 10. 10. 2016
Vývoj školních budov od tereziánských reforem po současnost představuje na nové výstavě s názvem „Historie školních budov. Od tereziánských reforem po současnost." Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského. Předmětem výstavy jsou budovy základních škol a jejich proměny v období od zavedení povinné školní docházky roku 1774 až po současnost. Výstava potrvá až do 31. 8. 2017.
Vydáno: 11. 10. 2016
Od školního roku 2017/2018 dojde ke změně termínu zápisu k povinné školní docházce. Rodiče budou děti přihlašovat k zápisu vždy v době od 1. do 30. dubna. Dosud platný termín zápisu od 15. ledna do 15. února se tak uskuteční v tomto školním roce naposledy.
Vydáno: 12. 10. 2016
Cílem této výzvy je podpora inkluzivního vzdělávání na území sociálně vyloučených lokalit, podpora MŠ, ZŠ a SŠ v oblasti zavádění individuální integrace, důraz na osvětové aktivity směrované na veřejnost, podpora vzniku platforem mezi jednotlivými aktéry ve vzdělávání a workshopů.
Vydáno: 12. 10. 2016
Letošní ročník konference Primární prevence rizikového chování se poměrně úzce zaměří na oblast minimálního preventivního programu. Cílem je nejen přinést co nejvíce praktických poznatků, dovedností a zkušeností z tvorby a aplikace minimálního preventivního programu ve škole, ale rovněž pochopit a správně aplikovat jeho vnitřní strukturu a vzájemnou provázanost.
Vydáno: 12. 10. 2016
Národní akreditační úřad pro vysoké školství dnes zveřejnil v souladu se zákonem o vysokých školách výzvu na podávání návrhů na zařazení osob do Seznamu hodnotitelů. Do Seznamu hodnotitelů může být zapsána pouze osoba, která je všeobecně uznávanou odbornou autoritou v příslušné oblasti vzdělávání nebo studentem.
Vydáno: 13. 10. 2016
V průběhu prázdninových měsíců bylo podáno téměř 1000 žádostí o podporu a víc než 200 je jich již schválených. V současné době se pro schválené žádosti připravují podklady pro vydání právního aktu a následně bude vydáno rozhodnutí o poskytnutí dotace a 1. zálohová platba bude zaslána přes krajské úřady žadatelům/příjemcům.
Vydáno: 14. 10. 2016
V pondělí 17. října 2016 začíná "Týden pro inkluzi 2016", který odstartuje tiskovou konferencí v Café Louvre v Praze. Akce se v průběhu týdne zúčastní za MŠMT také ministryně školství Kateřina Valachová a náměstek ministryně pro sekci vzdělávání Václav Pícl. Od pondělí 17. října bude MŠMT na svých webových stránkách a facebookovém profilu navíc pravidelně publikovat osobní příběhy lidí, kteří mají zkušenost se společným vzděláváním. Zveřejňovány budou v průběhu školního roku pod odkazem: http://www.msmt.cz/vzdelavani/spolecne-vzdelavani-1
Vydáno: 14. 10. 2016
Česká školní inspekce v příloze zveřejňuje tematickou zprávu, která je souhrnným výstupem inspekční činnosti zaměřené na vzdělávání nadaných, talentovaných a mimořádně nadaných dětí a žáků v předškolním, základním a středním vzdělávání.
Vydáno: 14. 10. 2016
Již v listopadu bude zahájeno 1. kolo celorepublikové středoškolské soutěže v kybernetické bezpečnosti, které organizuje Česká pobočka AFCEA ve spolupráci s Národním bezpečnostním úřadem, Národní centrem kybernetické bezpečnosti a dalšími partnery. 
Vydáno: 14. 10. 2016
Vyjádření ministryně Kateřiny Valachové k diskusi o potřebě vysokoškolského vzdělání učitelů/ek mateřských škol:
Vydáno: 17. 10. 2016
Tisková konference v pondělí 17.10.2016 od 11 hodin v Galerii Café Louvre v Praze u příležitosti konání Týdne pro inkluzi a vydání českého předkladu Prohlášení ze Salamanky. Pořádá Rytmus - od klienta k občanovi a Nadace OSF.
Vydáno: 16. 10. 2016
Dotace z EU se mohou stát zajímavou součástí finančního rozpočtu škol. Celý proces žádání a realizace je ovšem komplikovaný, proto se školám nabízí možnost žádat o finance prostřednictvím zjednodušeného vykazování, tzv. Šablon pro MŠ a ZŠ, výhledově i SŠ. Právě v tomto duchu se nesla odborná konference Dotace EU pro školy: šablony, MS2014+ a jak uspět se žádostí u hodnotitelů, kterou pořádala společnost Seminaria.
Vydáno: 17. 10. 2016
Expertní tým vedený docentem Jakubem Fischerem prezentoval v pátek odpoledne 14. října na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze výsledky celorepublikového šetření postojů a životních podmínek EUROSTUDENT VI.  Šetření například ukázalo, že dvě třetiny studentů českých vysokých škol hodnotí své šance na národním pracovním trhu pozitivně, ale zároveň bez práce by si nemohl dovolit studovat přibližně každý šestý prezenční student. Pozitivní je také zjištění, že téměř všichni studenti ovládají alespoň jeden cizí jazyk, přičemž přes polovinu studentů ovládá dva cizí jazyky.
Vydáno: 17. 10. 2016
Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy Vás zve 2. ročník konference „Škola pro budoucnost - budoucnost pro školu II.“, kterou pořádá paní ministryně Kateřina Valachová pod záštitou pana Jana Hamáčka, předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.
Vydáno: 17. 10. 2016
"Nejdůležitější roli hraje informovanost." „Většinou se obáváme něčeho neznámého, proto je potřeba dětem i rodičům vysvětlovat výhody a nevýhody společného vzdělávání,“ domnívá se Barbora Špotáková, naše přední atletka, dvojnásobná olympijská vítězka v hodu oštěpem z Letních olympijských her 2008 v Pekingu a 2012 v Londýně.
Vydáno: 18. 10. 2016
Talentcentrum Národního institutu pro další vzdělávání zve pedagogy základních škol na tradiční podzimní akci Škola hrou po čtvrté, tentokrát s podtitulem „S námi můžete počítat“. Jedná se o akreditovaný DVPP seminář Využití her při výuce s integrovanými nadanými žáky.
Vydáno: 18. 10. 2016
Když vedle sebe žijí lidé s různými potřebami, je to pro všechny plus:„ V prostředí běžných škol jsem se pohyboval od školky až po vysokou. Do školy jsem nastoupil koncem devadesátých let, kdy bylo společné vzdělávání prakticky v plenkách,“ říká Martin Sukaný, mnohostranně vytížený absolvent Masarykovy univerzity v Brně, který vzdor svému zrakovému postižení poskytuje oporu a vedení mnoha lidem ve svém okolí. 
Vydáno: 19. 10. 2016
Jakákoliv diskuse o definici inkluzivního vzdělávání se neobejde bez odkazu na Prohlášení ze Salamanky z roku 1994. Prohlášení utvrzuje právo jedince na vzdělání, jak je zakotveno ve  Všeobecné deklaraci lidských práv a svobod z roku 1948. Zároveň obnovuje závazek z celosvětové konference Vzdělávání pro všechny z roku 1990 ujištěním, že platí pro všechny bez ohledu na konkrétní individuální rozdíly. Navazuje také na Standardní pravidla OSN pro vyrovnání příležitostí pro osoby se zdravotním postižením z roku 1993, která členské státy zavazují k tomu, aby zajistily, že vzdělávání osob s postižením je integrální součástí vzdělávacího systému.
Vydáno: 19. 10. 2016