Mgr. Michal Kučerák

  • Článek
Centrum DOX, stejně jako mnohé jiné instituce zaměřené na prezentaci současného umění, se ocitlo v nelehké situaci a muselo reagovat na překotný vývoj, který způsobilo šíření koronaviru. Zavřené výstavní sály jsou pro galerii tím nejhorším scénářem. Ale i v této nelehké situaci jsme se pokusili neztratit hlavu a hledat způsoby, jak zůstat v kontaktu s naším publikem, školami a žáky. Situace se neustále mění. Jedno je ale jisté. Virus se pomalu, ale jistě stává každodenní součástí našich životů a jen tak ze dne na den nezmizí. Tečka se bohužel ještě nekoná.
Vydáno: 24. 08. 2021
V červnovém vydání časopisu Řízení školy (ročník 2018) vyšlo několik podnětných článků k "mediálnímu vzdělávání". Jejich shrnutí naleznete v této Pracovní situaci a v přiloženém PDF souboru. Nesnažme se zastavit digitální revoluci sentimentem ke starým médiím a respektujme mediální kulturu rodičů RVP pro mediální výchovu zestárly, učitel by měl proto sám vyhledávat nová témata a ta pak řešit ve výuce Vzdělávací systém potřebuje řádnou aktualizaci Učíme děti, jak nad problémem přemýšlet, ne co si o něm myslet Malý průvodce informační džunglí hoaxů a konspirací Ukážeme, co je datový stín Není nutné témata mediální výchovy do výuky tlačit násilím, lze je včlenit organicky Od Vybydlova k rezidentsví aneb Uvědomělý život v mediálním světě Na základní škole kombinujeme mediální výchovu s informatikou
Vydáno: 01. 07. 2018
  • Článek
Technologie mají vliv na náš každodenní život, učení, práci, na naše práva a taky na naši osobnost. Jejich používáním se měníme; ony se mění naším používáním. Centrum DOX1) se v rámci svých vzdělávacích aktivit, které navazují na výstavní projekty, věnuje nejen výchově dětí k umění, ale také výchově uměním. Umění je prostředím, které umožňuje jiný zážitek, jinou zkušenost. Je to příležitost otevírat otázky, které je jindy náročné položit, nebo takové, které považujeme za tak samozřejmé, že se k nim už nevracíme.
Vydáno: 15. 05. 2018
  • Článek
V roce 2013 proměnilo Centrum současného umění DOX nabídku animačních programů, které umožňují učitelům rozšířit v galerijním prostředí neformálním způsobem vědomosti žáků získané v průběhu školních hodin. Cílem této nabídky je nadále kritická reflexe zásadních společenských témat (viz tematické výstavy centra DOX) a aktuálně i neotřelé seznámení se se základními aktéry na poli umění -tedy s umělcem, kurátorem, architektem a divákem. Právě divák je v současném umění důležitým prvkem celého procesu uměleckého zážitku, neboť až jeho individuální interpretace naplňuje a „završuje“ umělecké dílo konkrétním významem. Dnes bych vám ale rád představil program zaměřený na jinou postavu galerijního provozu, a to na kurátora.
Vydáno: 12. 05. 2016
  • Článek
Je umění ztráta času? Může nám umění v 21. století pomoci stát se lepšími lidmi, občany? Co vlastně „umí“ současné umění? Na tyto a mnohé další otázky odpovídá nově připravená stálá nabídka vzdělávacích programů centra DOX.
Vydáno: 20. 08. 2013