Mgr. Michal Kaderka

  • Článek
Zapojení do projektu Nory Fridrichové, učitelská setkání v regionech a diskuse k tématům seriálu Ochránce, podpora změn na pedagogických fakultách, spoluúčast na tvorbě vznikajícího středního článku či mentorská podpora pedagogům. To jsou příklady letošních aktivit Učitelské platformy.
Vydáno: 14. 12. 2021
  • Článek
Pro úspěšné zvládnutí extrémně náročného projektu je důležité, aby škola nechala studenty realizovat své nápady. Důležitá je ale i spolupráce s absolventy, kteří mohou přinést do školy nové technologie i postupy. To jsou doporučení Igora Žmajla, který vede na Smíchovské střední průmyslové škole předměty vývoj her a virtuální realita. Je taktéž garantem a konzultantem studentů při tvorbě virtuálního modelu Osvětim. Zároveň je smíchovským absolventem a nyní studuje třetí ročník Fakulty informačních technologií ČVUT.
Vydáno: 23. 04. 2019
  • Článek
Gymnázium Na Zatlance (GNZ) najdete na pražském Smíchově, v těsné blízkosti redakcí velkých mediálních skupin. Nabízíme čtyřleté studium ve dvou vzdělávacích programech (Objevovat a rozvíjet, ALT) a v obou programech si naši učitelé všímají, jak silně v poslední době rezonuje ve veřejném prostoru téma mediálního vzdělávání, které je ve školní praxi zastoupeno průřezovým tématem mediální výchova (MV).
Vydáno: 19. 02. 2019
  • Článek
Helena Sojková (18) z Karlínské obchodní akademie a VOŠE v Praze slaví se svým podnikatelským projektem Kupcake velké úspěchy. Výroba potravin bez použití jednorázových obalů zaujala porotu soutěže The Social Innovation Relay v rámci aktivit Junior Achievement, před Vánoci zabodovalo logo v soutěži JA Studentských Firem v Hradci Králové a získalo druhé místo v regionálním finále Soutěž a podnikej.
Vydáno: 19. 02. 2019
  • Článek
Mediální vzdělávání Co se vám bude hodit k mediální výchově - doporučené publikace Mgr. Michal Kaderka, učitel mediální výchovy na pražském Gymnáziu Na Zatlance a spoluzakladatel Aliance pro otevřené...
Vydáno: 22. 01. 2019
  • Článek
Než Matěj Prokop opustil střední školu, získal všechna možná ocenění, která mohou středoškoláci za své aktivity získat. Nyní je studentem vysoké školy a v rozhovoru popisuje, jaké bylo v 16 letech organizovat významnou regionální akci, co vše se naučil, jak lze zhodnotit různá studentská ocenění či co by měly školy dělat, abychom měli více lídrů.
Vydáno: 13. 12. 2018
  • Článek
„Učitelé mediální výchovy vtloukají dětem do hlavy, co je pravda a co lež! Cílem mediální výchovy je zkoušení dětí ze seznamů povolených a zakázaných zpravodajských webů.“ Proti těmto a dalším podobným mýtům vznikl web www.SvetMedii.info, který je rozcestníkem pro všechny, kdo se chtějí více dozvědět o mediální výchově v českých školách. Zároveň je učebnicí o mediální výchově a návodem, jak lze učit podle principů otevřeného vzdělávání. Autorem webu je Michal Kaderka, autor tohoto článku a zároveň dlouholetý spolupracovník redakce Řízení školy. Autor vyučuje mediální výchovu na Gymnáziu Na Zatlance a občanskou nauku na Karlínské obchodní akademii VOŠE.
Vydáno: 13. 12. 2018
  • Článek
Khan Academy je celosvětově oblíbený server s výukovými videi, k jehož více než 20 jazykovým mutacím se letos přidává i čeština. Vedle samotných videí jsou žákům i učitelům dostupná interaktivní cvičení či možnost sledovat pokrok žáků v reálném čase. Přístup k videím i cvičením je zdarma. Daniel Hollas z Khanovy školy v rozhovoru popisuje, jak lze výuková videa ve výuce využít.
Vydáno: 13. 11. 2018
  • Článek
Pro nejmenovaného, byť konkrétního obyvatele Frýdku-Místku muselo být velkým překvapením, když byl letos v dubnu obviněn za výrok „Tam by sednulgranát jak pr.l na prkýnko“, který adresoval teplickým prvňáčkům ze ZŠ Plynární. Pravděpodobně byla udivená i žena z Tachova, která se k diskusi pod fotografií romských, arabských a asijských dětí připojila a v červenci proti ní bylo zahájeno policejní stíhání. Internetová anonymita a domnělá vzdálenost totiž uvolňují stavidla nenávisti a umožňují diskutujícím projevit se tak, jak by si v offline prostředí nikdy nedovolili. Pokud to nevědí dospělí, není těžké se dovtípit, že stejně ztracené budou i děti. Jim sice trestní stíhání nehrozí, ale neznamená to, že bychom se neměli zajímat o jejich projevy v digitálním prostředí.
Vydáno: 24. 10. 2018
  • Článek
Kanály Martina Roty mají čtvrt miliónu sledovatelů, ale bylo mu to málo. Na dalším kanále Vědecké kladivo přes 100 000 lidí sleduje jeho výuková videa z oblasti přírodních věd. Známý youtuber boří mnohé představy, které učitelé o tvůrcích videí mají. Na střední škole vystudoval správcovství počítačových sítí, na skotské univerzitě studoval - byť nedokončil - sociální vědy a je sběratelem speciálních edic počítačových her. Od dětství se pohybuje jen o berlích, ale i tak zdolal Kilimandžáro nebo nejvyšší evropskou horu Elbrus.
Vydáno: 23. 10. 2018
  • Článek
Pro nejmenovaného, byť konkrétního obyvatele Frýdku-Místku muselo být velkým překvapením, když byl letos v dubnu obviněn za výrok "Tam by sednul granát jak pr..l na prkýnko", který adresoval teplickým prvňáčkům ze ZŠ Plynární. Pravděpodobně byla udivená i žena z Tachova, která se k diskusi pod fotografií romských, arabských a asijských dětí připojila a v červenci proti ní bylo zahájeno policejní stíhání. Internetová anonymita a domnělá vzdálenost totiž uvolňují stavidla nenávisti a umožňují diskutujícím projevit se tak, jak by si v offline prostředí nikdy nedovolili. Pokud to nevědí dospělí, není těžké se dovtípit, že stejně ztracené budou i děti. Jim sice trestní stíhání nehrozí, ale neznamená to, že bychom se neměli zajímat o jejich projevy v digitálním prostředí.
Vydáno: 23. 10. 2018
Pro nejmenovaného, byť konkrétního obyvatele Frýdku-Místku muselo být velkým překvapením, když byl letos v dubnu obviněn za výrok „Tam by sednul granát jak pr..l na prkýnko“, který adresoval teplickým prvňáčkům ze ZŠ Plynární. Pravděpodobně byla udivená i žena z Tachova, která se k diskusi pod fotografií romských, arabských a asijských dětí připojila a v červenci proti ní bylo zahájeno policejní stíhání. Internetová anonymita a domnělá vzdálenost totiž uvolňují stavidla nenávisti a umožňují diskutujícím projevit se tak, jak by si v offline prostředí nikdy nedovolili. Pokud to nevědí dospělí, není těžké se dovtípit, že stejně ztracené budou i děti. Jim sice trestní stíhání nehrozí, ale neznamená to, že bychom se neměli zajímat o jejich projevy v digitálním prostředí.
Vydáno: 01. 10. 2018
  • Článek
Twitter se zhruba 400 000 uživateli z ČR není sice mezi učiteli ani širokou veřejností příliš rozšířený, je ale oblíbený mezi politiky, novináři a z učitelské veřejnosti velmi zajímavými pedagogy. Vytváření obsahu pro Twitter je náročné, stejně tak získávání sledujících. Ale pokud se škola dokáže v této sociální síti dobře vyprofilovat, upozorní na sebe u názorově vlivné sociální skupiny.
Vydáno: 18. 09. 2018
  • Článek
Náš externí spolupracovník Michal Kaderka je vyučujícím mediální výchovy na pražském Gymnáziu Na Zatlance. Požádali jsme jej, aby napsal článek o vedení školního instagramového účtu, a on nám nabídl rozhovor se svými studenty, kteří se rozhodli v rámci výuky založit a rozvíjet neformální školní účet na Instagramu. "Zatlankovskými" studenty, kteří se do práce na Instagramu společně pustili, jsou Jiří Svoboda (19), jenž mimo jiné píše pro nejvýznamnější server o startupové scéně CzechCrunch.cz, a Jan Kopřiva (19), který do loňského roku působil jako redaktor oficiálního webu hokejové Sparty.
Vydáno: 17. 08. 2018
  • Článek
Na konci června v médiích rezonovala polemika, zda používat Facebook ve výuce a jestli k jeho používání žáky nutit, pokud na nejrozšířenější sociální síti nemají účet. Někteří učitelé údajně vyžadují používání Facebooku i u žáků mladších 13 let. To ovšem odvádí pozornost od skutečnosti, že Facebook je sice pohodlná a všem známá aplikace, ale má svá omezení. Takřka žádná firma ani organizace jej ke své práci nevyužívá a má to své důvody. Používání Facebooku ve výuce totiž nevede k získání dovedností, které by současné děti pro práci v digitálním věku potřebovaly.
Vydáno: 17. 08. 2018
  • Článek
Na konci června v médiích rezonovala polemika, zda používat Facebook ve výuce a jestli k jeho používání žáky nutit, pokud na nejrozšířenější sociální síti nemají účet. Někteří učitelé údajně vyžadují používání Facebooku i u žáků mladších 13 let. To ovšem odvádí pozornost od skutečnosti, že Facebook je sice pohodlná a všem známá aplikace, ale má svá omezení. Takřka žádná firma ani organizace jej ke své práci nevyužívá a má to své důvody. Používání Facebooku ve výuce totiž nevede k získání dovedností, které by současné děti pro práci v digitálním věku potřebovaly.
Vydáno: 17. 08. 2018
Na konci června v médiích rezonovala polemika, zda používat Facebook ve výuce a či k jeho používání žáky nutit, pokud na nejrozšířenější sociální síti nemají účet. Někteří učitelé údajně vyžadují používání Facebooku i u žáků mladších třinácti let. To ovšem odvádí pozornost od skutečnosti, že Facebook je sice pohodlná a všem známá aplikace, ale má svá omezení. Takřka žádná firma ani organizace jej ke své práci nevyužívá a má to své důvody. Učitel by měl znát mnohem více platforem, které umožňují vzájemnou komunikaci či sdílení, a to nejen kvůli dětem, které odmítají být na FB.
Vydáno: 17. 07. 2018
V červnovém vydání časopisu Řízení školy (ročník 2018) vyšlo několik podnětných článků k "mediálnímu vzdělávání". Jejich shrnutí naleznete v této Pracovní situaci a v přiloženém PDF souboru. Nesnažme se zastavit digitální revoluci sentimentem ke starým médiím a respektujme mediální kulturu rodičů RVP pro mediální výchovu zestárly, učitel by měl proto sám vyhledávat nová témata a ta pak řešit ve výuce Vzdělávací systém potřebuje řádnou aktualizaci Učíme děti, jak nad problémem přemýšlet, ne co si o něm myslet Malý průvodce informační džunglí hoaxů a konspirací Ukážeme, co je datový stín Není nutné témata mediální výchovy do výuky tlačit násilím, lze je včlenit organicky Od Vybydlova k rezidentsví aneb Uvědomělý život v mediálním světě Na základní škole kombinujeme mediální výchovu s informatikou
Vydáno: 01. 07. 2018
  • Článek
Dříve se přistupovalo k mediální výchově tak, že učitel měl dětem předat to, co sám umí, nyní se ale doporučuje navazovat na znalosti a dovednosti, které už děti získaly dříve, například v mimoškolním prostředí. Třeba při diskusi o sociálních sítích by měl navazovat na činnosti, které děti na sociálních sítích dělají, může také lépe využívat počítačové hry i celý herní kulturní kontext. Více se dozvíte v rozhovoru s přední specialistkou na mediální výchovu Lucií Šťastnou z Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK.
Vydáno: 15. 05. 2018
  • Článek
Učitelé mediální výchovy jsou novodobí Koniášové a společnost se třese strachy, že se implementací mediální výchovy vracíme před rok 1989. To jsou hlavní obavy, které rezonují společností na sociálních sítích. Učitelé mediální výchovy se však musejí vypořádat s migrací z masových do síťových médií a měli by upozornit žáky a studenty na názorově silné výroky, které by je mohly v dospělosti vést k trestnímu stíhání.
Vydáno: 15. 05. 2018