PhDr. Ondřej Andrys, MAE, MBA, MPA - strana 3

  • Článek
V nedávné době se do popředí zájmu některých médií dostala problematika placených kroužků v mateřských školách a přístup České školní inspekce k tomuto tématu. Pro vyjasnění nabízíme následující stanovisko.
Vydáno: 13. 06. 2016
  • Článek
Česká školní inspekce v minulosti opakovaně upozorňovala na nejednotnost praxe při realizaci zápisů do 1. ročníku základního vzdělávání. Zatímco v některých školách býval zápis organizován jako motivační, posuzování dovedností bývalo pouze orientační a probíhalo přirozenou a hravou formou, v jiných školách se forma zápisu přibližovala téměř formátu přijímacích zkoušek.
Vydáno: 12. 05. 2016
  • Článek
Česká školní inspekce jako národní autorita pro hodnocení a kontrolu kvality a efektivity počátečního vzdělávání vykonává svou činnost také v zařízeních zájmového vzdělávání. Dominantní součástí těchto zařízení jsou pak školní družiny a školní kluby. Podrobná zjištění z inspekční činnosti v těchto zařízeních za školní rok 2014/2015 jsou součástí výroční zprávy České školní inspekce (k dispozici na www.csicr.cz), vybraná zjištění jsou komentována níže.
Vydáno: 23. 03. 2016
  • Článek
Česká školní inspekce jako celostátně působící správní úřad vykonává hodnoticí a kontrolní činnosti také v zařízeních školního stravování. V jejich rámci se Česká školní inspekce zaměřuje například na řízení činnosti školního stravování, nabídku stravovacích služeb, jejich rozsah včetně poskytování dietního stravování a doplňkových služeb, nutriční vyváženost a plnění výživových norem apod. Pozornost je dále věnována také personálnímu zajištění včetně kvalifikovanosti a dalšího vzdělávání personálu, dále pak problematice vybavenosti zařízení školního stravování a jejich materiálních a prostorových podmínek, využívání informačních a komunikačních technologií nebo třeba bariérám bránícím zlepšování kvality poskytovaných stravovacích služeb. Výsledky inspekční činnosti v zařízeních školního stravování ve školním roce 2014/2015 jsou podrobně představeny ve výroční zprávě České školní inspekce, která je k dispozici na webových stránkách www.csicr.cz. Na následujících řádcích nabízíme shrnutí hlavních zjištění.
Vydáno: 23. 03. 2016
  • Článek
Česká školní inspekce provedla v průběhu školního roku 2014/2015 tematicky orientovanou inspekční činnost zaměřenou na vzdělávání dětí a žáků s odlišným mateřským jazykem. Na přípravě se podílela také obecně prospěšná společnost META, která se problematice příležitostí mladých migrantů a otázkám života cizinců na území České republiky dlouhodobě věnuje.
Vydáno: 11. 02. 2016
  • Článek
Školní rok 2014/2015 byl prvním rokem, kdy střední školy s obory vzdělání poskytujícími střední vzdělání s výučním listem povinně realizovaly závěrečnou zkoušku podle jednotného zadání. Přestože ověřování tohoto způsobu zadávání závěrečné zkoušky je v pilotním režimu prováděno již deset let, situace povinné realizace jednotného zadání byla pro školy nová. S cílem poskytnout relevantní informace o realizaci závěrečné zkoušky podle jednotného zadání provedla Česká školní inspekce od konce května do konce června 2015 monitoring a kontrolu její organizace a průběhu.
Vydáno: 18. 01. 2016
  • Článek
Problematika bezpečnosti ve školách a školských zařízeních bývá často omezována pouze na formální zabezpečení prostor nebo na otázky bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, resp. při vzdělávání a s ním souvisejících činnostech. Neméně důležitou, nebo možná i důležitější součástí této problematiky je však vzdělávání v oblasti bezpečnostních témat v souladu s požadavky příslušných rámcových vzdělávacích programů. Mluvit tak můžeme o širokém poli bezpečnostních tematik, dopravní výchovou počínaje přes ochranu člověka za mimořádných událostí a běžných rizik až po oblast přípravy občanů k obraně státu nebo první pomoc a ochranu zdraví.
Vydáno: 18. 01. 2016
  • Článek
Je všeobecně známo, že socioekonomické charakteristiky mají poměrně značný vliv na úspěšnost žáků ve vzdělávání a že existuje závislost výsledků žáků ve vzdělávání na socioekonomických charakteristikách jejich rodinného zázemí i prostředí školy, kterou navštěvují.
Vydáno: 15. 12. 2015
  • Článek
Ve dnech 15. a 16. dubna a 14. května 2015 bylo provedeno pilotní ověřování organizace přijímacího řízení do oborů vzdělání s maturitní zkouškou s využitím centrálně zadávaných jednotných testů (dále „pilotní ověřování“). Česká školní inspekce (dále „ČŠI“) toto pilotní ověřování v souladu s § 174 odst. 2 písm. a) školského zákona a s ohledem na své zákonné zmocnění získávat a analyzovat informace o vzdělávání monitorovala a zaměřovala se přitom zejména na jeho organizaci a průběh. Oblasti, na něž svou pozornost soustředila, vzešly z dohody s Centrem pro zjišťování výsledků vzdělávání, které celý proces organizačně, věcně i administrativně koordinovalo.
Vydáno: 12. 11. 2015
  • Článek
Česká školní inspekce jako národní autorita v oblasti hodnocení a kontroly podmínek, průběhu a výsledků vzdělávání ve školách a školských zařízeních zapsaných do školského rejstříku i kvality a efektivity vzdělávací soustavy jako celku využívá při své činnosti nejrůznější metody, postupy a nástroje.
Vydáno: 30. 09. 2015
  • Článek
Česká školní inspekce v rámci svých hodnoticích a kontrolních činností podle školského zákona věnuje pozornost také zájmovému vzdělávání. Školní družina poskytuje zájmové vzdělávání žakům jedné nebo několika škol, případně i dětem v přípravné třídě a dětem v přípravném stupni jedné nebo více základních škol speciálních. Činnost družiny je určena přednostně pro žáky prvního stupně základní školy. Celkově bylo Českou školní inspekcí ve školním roce 2013/14 hodnoceno 482 školních družin.
Vydáno: 01. 08. 2015
  • Článek
Pravidelné zjišťování výsledků vzdělávání je důležitou součástí řízení vzdělávací soustavy. Na absenci národních dat o výsledcích poukazovala dlouhodobě i OECD. Od roku 2012 je elektronické zjišťování realizováno pravidelně Českou školní inspekcí v rámci jejího zákonného zmocnění získávat a analyzovat informace o vzdělávání a hodnotit podmínky, průběh a výsledky vzdělávání.
Vydáno: 01. 08. 2015
  • Článek
Součástí hodnoticích a kontrolních aktivit České školní inspekce je také problematika bezpečnosti a ochrany zdraví (dále i „BOZ“) ve školách a školských zařízeních (dále jen „školy“) zapsaných do školského rejstříku, včetně souvisejících aspektů výchovy ke zdraví. Zajišťování bezpečného prostředí a bezpečné výuky je nedílnou součástí vzdělávacích programů a jejich naplňování na všech stupních vzdělávání.
Vydáno: 01. 08. 2015
  • Článek
V souladu s Plánem hlavních úkolů České školní inspekce na školní rok 2014/2015 a v rámci zákonem definovaných úkolů získávat a analyzovat informace o vzdělávání a také hodnotit podmínky, průběh a výsledky vzdělávání provede Česká školní inspekce v termínu 11. 5. 2015 - 22. 5. 2015 zjišťování výsledků žáků vybraných ročníků a druhů škol.
Vydáno: 21. 05. 2015
  • Článek
Na následujících řádcích bych rád reagoval na článek Mgr. Miloslava Hubatky nazvaný „Pandořina skříňka ČŠI“, který byl uveřejněn v lednovém vydání časopisu Řízení školy. Nechci však vznášet nějaké námitky proti jeho obsahu, článek je napsán korektně a obsahuje k tématu šetření stížností Českou školní inspekcí mnoho pravdivého. Přece jen však stojí za to některé informace upřesnit, na některé otázky v článku položené odpovědět a proces šetření stížností ze strany České školní inspekce trochu osvětlit.
Vydáno: 23. 02. 2015
  • Článek
V nedávném období dominovala mediálním výstupům v oblasti vzdělávání problematika zpoplatněných bilingvních tříd v základních školách. Tímto tématem se intenzivně zabývala také Česká školní inspekce, která na základě podnětů od rodičů provedla kontrolu v několika pražských základních školách, v nichž bylo zařazení dětí do bilingvní třídy podmíněno zaplacením stanoveného poplatku.
Vydáno: 24. 09. 2014
  • Článek
Česká školní inspekce (dále též „ČŠI“) v rámci projektu NIQES vyvíjí univerzální elektronickou aplikaci pro ověřování výsledků žáků v různých ročnících a různých předmětech. V souladu s programovým prohlášením vlády České republiky z roku 2010 i v souladu s Dlouhodobým záměrem vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy České republiky na období 2011–2015 provedla inspekce v letech 2012 a 2013 dvě celoplošné pilotáže tohoto systému na úrovni žáků 5. a 9. ročníků základních škol.
Vydáno: 16. 12. 2013
  • Článek
Nedílnou součástí práce České školní inspekce jsou také zahraniční aktivity. Kromě spolupráce se zahraničními partnery, od jazykových a kulturních institutů Francie, Německa či Velké Británie přes členství ve Stálé mezinárodní konferenci inspektorátů, sdružující evropské inspekční autority, jde také o práci v orgánech Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Mezinárodní zkušenosti jsou neocenitelnou pomůckou při výkonu hodnocení české vzdělávací soustavy i při součinnosti v realizaci státních školských politik. Níže uvádíme některé stěžejní informace, podrobnosti naleznete na webových stránkách České školní inspekce (www.csicr.cz).
Vydáno: 21. 05. 2013
  • Článek
Česká školní inspekce (dále též „ČŠI“) vyvíjí v rámci projektu Národní systém inspekčního hodnocení vzdělávací soustavy v České republice (NIQES) řadu nových metod, postupů a nástrojů pro hodnocení škol a vzdělávací soustavy. Jedním (nikoli jediným) z těchto nástrojů je také systém pro elektronické ověřování výsledků žáků v počátečním vzdělávání, který je aktuálně pilotován na úrovni 5. a 9. ročníků základních škol. Níže uvádíme několik stěžejních informací vztahujících se ke smyslu a využití tohoto nástroje a pokoušíme se vyvracet také některé stále se opakující mýty a dezinterpretace.
Vydáno: 23. 04. 2013
  • Článek
V minulých číslech časopisu Řízení školy jsme informovali o obsahu projektu Národní systém inspekčního hodnocení vzdělávací soustavy v České republice (dále také „NIQES“), jehož realizátorem je Česká školní inspekce. Cílem ČŠI je s podporou projektu NIQES vybudovat moderní a flexibilní systém národního hodnocení škol a vytvořit nové nástroje, metody a postupy pro inspekční činnost.
Vydáno: 19. 02. 2013