Postavení zřizovatele v soukromých školách

Soukromé školy jsou zřizovány právnickými či fyzickými osobami. Školy jsou převážně zakládány jako právnické osoby podle zvláštních právních předpisů či jako školské právnické osoby. Nejčastějším typem založení školy je založení formou společnosti s ručením omezeným, avšak výjimkou nejsou ani akciové společnosti. Pro zřízení soukromé školy je nezbytné splnit všechny náležitosti školského zákona a pouze v takovémto případě může být škola zařazena do sítě škol MŠMT ČR.

Postavení zřizovatele v soukromých školách
PhDr.
Dana
Čapková,
Ph.D.,
tajemnice a 1. místopředsedkyně Sdružení soukromých škol Čech, Moravy a Slezska, z. s., místopředsedkyně Akreditační komise VOV, členka hodnotitelské komise Národního akreditačního úřadu; držitelka ocenění Manažerka odvětví a TOP 10 roku 2007
doc. PhDr.
Jitka
Němcová,
Ph.D.,
rektorka VŠZ, o. p. s., místopředsedkyně České konference rektorů pro legislativu a vnitřní záležitosti, předsedkyně Komory B soukromých vysokých škol České konference rektorů, předsedkyně Sdružení škol terciárního vzdělávání a místopředsedkyně Asociace vysokoškolských vzdělavatelů nelékařských zdravotnických profesí
Postavení zřizovatele soukromé školy jako fyzické osoby je velmi často spojeno také s pozicí jednatele a nezřídka také s osobou ředitele školy. Zřizovatel soukromé školy plní všechny povinnosti, které plní i zřizovatel školy veřejné či jiného zřizovatele. Vzhledem k tomu, že soukromé školy, jež jsou zařazeny v síti škol MŠMT, plní všechny právní povinnosti, které jsou zákonem určeny i školám veřejným, a poskytují veřejnou službu, získávají od státu při splnění všech zákonných podmínek základní dotaci ve výši 60 % normativu na neinvestiční výdaje ve srovnatelném typu školy a oboru. Pro získání navýšené dotace dle zákona č. 306/1999 Sb. musí škola splnit kritéria dle tohoto zákona. Škola se také zavazuje k tomu, že nerozdělí případný zisk a že ho použije pro potřeby školy. Zřizovatel pro splnění transparentnosti hospodaření zajišťuje zpracování auditu nezávislým auditorem, který vyhotovením tzv. zprávy auditora potvrzuje použití státní dotace v souladu s metodickým pokynem pro použití dotace. Pouze v případě, že výrok auditora zní "Bez výhrad", může škola při splnění dalších náležitostí, zejména dobrém hodnocením České školní inspekce, požádat o uzavření smlouvy o poskytnutí zvýšené dotace, a to vždy v řádných termínech. Smlouvy o poskytnutí dotace jsou vždy uzavírány s krajskými úřady na jeden školní rok. Soukromá vysoká škola musí prokázat Národnímu akreditačnímu úřadu svou samofinancovatelnost.
Zřizovatel také zajišťuje zdroje pro financování investičních výdajů pro zkvalitňování materiálně technického zabezpečení výuky a také prostorového zajištění vzdělávání. Zřizovatelé se převážně také podílejí na strategickém rozvoji školy a jejím řízení, což vyžaduje značné manažerské dovednosti.
Zřizovatel zajišťuje efektivní dosahování cílů školy prostřednictvím plánování, organizování, vedení lidí a kontrolování zdrojů školy. Zřizovatel nabízí také kreativní řešení problémů v procesu plánování, vedení lidí a kontrolováni zdrojů školy se záměrem dosáhnout jejího poslání a cílů.
Zřizovatel často plní funkci komunikace s vnějšími sociálními partnery a reprezentace školy ve společnosti. Spolupodílí se na zajišťování pedagogických i nepedagogických pracovníků, spolupracujících firem (zajišťování učební praxe, odborné praxe, právním zajištění chodu školy, ekonomickém a daňovém poradenství apod.). Specifickou činností zřizovatele je vyjednávání za účelem najít konsenzus při řešení nestandardních situací a konfliktů. Koordinuje jednání vedoucí k zajištění porozumění a dozoruje přímé monitorování činnosti zaměstnanců podle všech funkcí.
Zřizovatel by měl mít také schopnost diagnostikovat, analyzovat a tvořivě promýšlet složité situace a vyjadřovat je pomocí abstraktních pojmů a jejich vztahů. Zřizovatel musí být schopen vidět školu jako celek spolu se vztahy mezi různými jejími částmi i vztahy školy s jejím širším okolím. Tyto schopnosti jsou klíčové především pro efektivní rozhodování.
Zřizovatel musí také přijímat vize o budoucnosti školy, přičemž jde o odhad toho, jak se některé faktory budou v budoucnosti vyvíjet, např. zda bude trvat poptávka po určitém oboru vzdělání, zda se objeví nějaký nový konkurent, mapovat demografický vývoj dané věkové kohorty. Je nezbytné generovat alternativy. Smyslem tohoto kroku je vyvarovat se snadného ulpění na tradičních možnostech řešení problémů. Jde často o nejvýznamnější kreativní fázi řešení problému. Řada škol proto podporuje své zaměstnance v tom, aby hledali a vymýšleli různé varianty řešení problémů a aby o nich diskutovali.
Zřizovatel řeší také sociální odpovědnost školy. Nejvyšším zájmem školy je své děti, žáky a studenty dobře vybavit teoretickými i odbornými znalostmi a dovednostmi, rozvíjet jejich kreativní myšlení, podporovat práci se zdroji a jejich sociokulturní rozvoj s důrazem na etické jednání. Důležitý akcent je kladen na osobní rozvoj každého jedince tak, aby absolventi byli konkurenceschopní a žádaní na trhu práce. Nezbytnou součástí je i výchovný aspekt, který rozvíjí sociální empatii, osobnostní vztahy a hrdost na svoji práci a své začlenění ve společnosti.