Dary u příležitosti životního výročí, ukončení pracovního poměru, narození dítěte

Vydáno:
Dary u příležitosti životního výročí, ukončení pracovního poměru, narození dítěte
David
Borovec
Jsme škola. Existuje možnost uhradit kytičku nebo malý dárek (např. z FKSP) při životním jubileu, ukončení pracovního poměru, nebo malý dárek při narození dítěte apod. pro současné i bývalé pracovníky školy?
Související předpisy:
 
zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů
 
zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů
 
vyhláška č. 114/2002 Sb., o fondu kulturních a sociálních potřeb, ve znění pozdějších předpisů
Ano, tato možnost existuje. Poskytování darů zaměstnancům při různých příležitostech patří do komplexní oblasti péče o zaměstnance a je obsaženo i v naší právní úpravě, konkrétně v ustanovení § 224 odst. 2 zákoníku práce. Podle tohoto ustanovení se může zaměstnanci poskytnout odměna zejména:
 
při dovršení 50 let věku a při prvním skončení pracovního poměru po přiznání invalidního důchodu nebo po nabytí nároku na starobní důchod,
 
za poskytnutí pomoci při předcházení požárům nebo při živelních událostech, jejich likvidaci nebo odstraňování jejich následků nebo při jiných mimořádných událostech, při nichž může být ohrožen život, zdraví nebo majetek.
Z dikce výše uvedeného ustanovení ovšem vyplývá, že se jedná pouze o příkladmo uvedené (byť preferované) důvody poskytnutí daru zaměstnanci, a tedy že zaměstnavatel může obdarovat zaměstnance i při jiných příležitostech.
Vzhledem k charakteru organizace, kterou škola je, si vytváří fond kulturních a sociálních potřeb a podléhá režimu upraveném vyhláškou o FKSP. Ustanovení § 14 vyhlášky o FKSP uvádí taxativní, tedy úplný, výčet všech příležitostí, při kterých může být z fondu poskytnut zaměstnanci věcný nebo peněžní dar. Touto příležitostí může být dle tohoto ustanovení např. životní výročí 50 let a každých dalších 5 let věku, pracovní výročí 20 let a každých dalších 5 let trvání pracovního poměru nebo první odchod zaměstnance do starobního nebo plného invalidního důchodu.
Ve vztahu k bývalým zaměstnancům je zde zakotvena možnost poskytnout jim dar z FKSP za mimořádnou aktivitu ve prospěch zaměstnavatele při poskytnutí osobní pomoci při požáru, živelní události a při jiných mimořádných případech. Nicméně tato možnost se obecně vztahuje na jiné fyzické osoby odlišné od zaměstnanců, tedy nemusí se ani jednat o bývalé zaměstnance.
Z daňového hlediska bych doplnil, že pro zaměstnavatele, tedy v daném případě školu, jsou dary daňově neuznatelné, a to podle ustanovení § 25 odst. 1 písm. t) zákona o daních z příjmů (za předpokladu, že se nejedná o reklamní nebo propagační předmět, jehož hodnota nepřesahuje 500 Kč).
Doplňující otázka:
Můžeme si tedy dát do Zásad FKSP např. že při významných životních jubileích bude zaměstnancům poskytnut drobný dárek např. do 500 Kč, stejně tak při narození dítěte např. dárek za 500 Kč?
V Zásadách FKSP můžete uvést, že budou při životních jubileích poskytovány zaměstnancům dary. Lze doporučit, aby tato životní jubilea byla ve Vašich Zásadách konkretizována, přičemž se musí dodržet pravidlo, že v případě poskytování darů k životnímu výročí se může jednat pouze o věk 50 let a každých dalších 5 let věku, tedy např. stanovit poskytování darů a jeho výši u příležitosti životního výročí 50, 55, 60 a 65 let.
V souvislosti s výší daru bych doplnil, že se tato částka nemusí odvíjet od dříve zmiňovaných 500 Kč. Tuto částku jsem uváděl ve své minulé odpovědi pouze ve vztahu k daňovému hledisku poskytování darů zaměstnancům ze strany zaměstnavatele. Nicméně za situace, kdy budete dávat byť drobný dar, který nemá povahu reklamního nebo propagačního předmětu, nebude mít částka 500 Kč žádný význam. To znamená, že za takové situace se bude jednat o dar daňově neuznatelný. Tato skutečnost nijak neovlivňuje svobodné rozhodnutí zaměstnavatele určit v Zásadách FKSP výši daru, která může být např. při tom kterém životním výročí odchylná. Jediný limit, který je ovšem stanoven souhrnně, Vám jako zaměstnavateli ukládá, aby celková výše darů nepřekročila 15 % ze základního přídělu do fondu kulturních a sociálních potřeb. Odkazuji na ustanovení § 14 odst. 3 vyhlášky č. 114/2002 Sb., o FKSP, ve znění pozdějších předpisů.
Ve vztahu k daru poskytovaném při narození dítěte je nutno podotknout, že jako organizace podléhající právnímu režimu vyhlášky č. 114/2002 Sb. nemůžete poskytovat z FKSP věcné nebo peněžní dary v jiných případech než uvedených v § 14 odst. 1 příslušné vyhlášky. Tedy při narození dítěte nelze v souladu s touto vyhláškou poskytovat dary z fondu kulturních a sociálních potřeb.