Dokumenty - strana 58

Od roku 2004 se datuje každoroční spolupráce mezi pražskou Školou Jaroslava Ježka pro zrakově postižené a hudebním Vydavatelstvím a nakladatelstvím Českého rozhlasu. Její součástí jsou pravidelné koncerty konající se v sále školy tradičně v období okolo svátku sv. Mikuláše. Až na jednu výjimku – kdy se koncert nekonal kvůli pandemii koronaviru.
Vydáno: 24. 01. 2023
Následujícím textem přibližuji svůj pohled na představení ZUŠ v Evropském parlamentu, které se konalo ve dnech 5. a 6. prosince 2022 v Bruselu. Přes původní plánovanou účast žáka naší školy jsem se po jeho onemocnění této mimořádné akce zúčastnil alespoň jako „tichý účastník“, a tak vám přináším krátký nezávislý pohled na akci s akcentem na veřejné slyšení Komise pro kulturu a vzdělávání.
Vydáno: 24. 01. 2023
Více než sedmdesát žáků a pedagogů z českých ZUŠ zamířilo do Bruselu představit unikátní umělecké školství v Evropském parlamentu v rámci předsednictví ČR v Radě EU pod hlavičkou celostátního festivalu ZUŠ Open Nadačního fondu Magdaleny Kožené díky pozvání české europoslankyně Ing. Michaely Šojdrové.
Vydáno: 24. 01. 2023
České předsednictví v Radě EU bylo příležitostí nabídnout Evropské unii naši zkušenost a dobrou praxi, a to i v oblasti vzdělávání a kultury. Umělecké vzdělávání dětí má v naší zemi dlouholetou tradici a věřím, že i velkou budoucnost. Jedná se o propracovaný systém, který nemá ve světě obdoby, a my se musíme o něj starat jako o rodinné stříbro.
Vydáno: 24. 01. 2023
Na konci minulého dílu jsem psal o okolnostech vzniku nového spolku. Je třeba se ale zmínit také o dokumentu, který Ústřední uměleckou radu (dále jen „ÚUR“) provázel od jejího vzniku – tedy o tzv. Statutu ÚUR, kterým MŠMT (dále je „Ministerstvo“) zřídilo tuto radu jako svůj poradní sbor bez právní subjektivity v květnu 1993.
Vydáno: 24. 01. 2023
Concerto grosso je hudební forma, která se vyznačuje střídáním dvou hudebních skupin sólistů (concertino) a orchestru (ripieno). Ve dvacátém století a v současnosti se ale rozdíl mezi sólisty a orchestrem stírá. A to bude platit v novém roce i v jiných věcech.
Vydáno: 24. 01. 2023
V roce 2020 vyhlásilo MŠMT ČR projekt zaměřený na využití distanční výuky ve školách, nikoli jako pouhou náhradu při uzavření škol např. při pandemiích, ale jako běžnou vzdělávací nabídku. V projektu pod názvem „Pokusné ověřování obsahu, metod a organizace kombinovaného vzdělávání v základních a středních školách“ se jen, jako již v minulosti poněkolikáté, trochu „pozapomnělo“ na základní umělecké školy.
Vydáno: 24. 01. 2023
Abeceda – nejen manažerská – začíná písmenem A. V první části našeho seriálu jsme zvládli nejen A (analýza), ale také B (brainstorming/brainwriting), C (cíl nebo raději cesta) a D (důvěra). Dnes se zastavíme u dalších čtyř písmen abecedy a popíšeme si další nástroje využitelné v praxi ředitelů základních uměleckých škol.
Vydáno: 24. 01. 2023
Článek je zacílen na důležité činnosti základní umělecké školy ve druhém pololetí školního roku 2022/2023, jejich včasné plánování a aplikaci novelizovaných právních předpisů. Jednotlivé situace a aktivity se vztahují na základní umělecké školy zřízené státem, krajem, obcí nebo svazkem obcí (dále jen „veřejné“), soukromé i církevní. Jestliže se činnost týká pouze základní umělecké školy určitého zřizovatele, je tato skutečnost uvedena.
Když si připomenu nedávný adventní čas, mám pocit, že těch koled, valících se ze všech tříd, koncertů a vystoupení, bylo nějak moc. Možná je to proto, že jak člověk stárne a kalendářní rok utíká stále rychleji, připadá mu, že sotva jeden advent skončí, druhý začíná a ty koledy jsou tady vlastně pořád.
Vydáno: 24. 01. 2023
Komponenta 3.1 Inovace ve vzdělávání v kontextu digitalizace z Národního plánu obnovy (v gesci MŠMT) má za sebou první rok čerpání finančních prostředků přidělených školám na digitální technologie. Jak postupovat při závěrečném vyúčtování finančních prostředků za rok 2022 na digitalizaci škol a jak bude probíhat metodická podpora?
Vydáno: 24. 01. 2023
MŠMT vydává aktualizované Doporučení k zajištění povinné výuky plavání v základních školách.
Jmenování zadavatele
Vydáno: 01. 01. 2024