odborný výcvik

Žák se neúčastní odborného výcviku v učebním oboru prodavač dokládáním potvrzení od lékaře. Máme takřka jistotu, že se odbornému výcviku vyhýbá záměrně, stejného názoru je i lékař, nicméně vzhledem k závažnosti žákem uvedených příznaků absenci omluví. Je v tomto případě možné nařídit žákovi nahrazení zameškané výuky, např. o víkendu? Popř. lze zakotvit do metodického pokynu ředitele nebo do školního řádu podmínku, že aby žák postoupil do vyššího ročníku, musí absolvovat určitý objem (např. 50 %) z daného předmětu (v tomto případě odborného výcviku)? Odborný výcvik tvoří 50 % výuky celého oboru a jeho absolvování je pro tento typ vzdělání naprosto nezbytný.
Vydáno: 04. 02. 2025
Střední škola má odbornou praxi svých žáků u zaměstnavatele v délce dvou týdnů uvedenou přímo v ŠVP. Škola, žák a zaměstnavatel mají o této praxi uzavřenou třístrannou smlouvu. Otázka zní, zda v případě, že se u tohoto zaměstnavatele stane žákovi úraz nebo v souvislosti s výkonem praxe u tohoto zaměstnavatele hmotná škoda, kdo bude mít povinnost k její náhradě? Zaměstnavatel nebo škola? V případě, ze by to byl smluvní zaměstnavatel, je možné, aby byla tato odpovědnost smluvně přenesena na školu? Prosím o vedle odpovědi na otázku i příslušná zákonná ustanovení, která výše uvedenou problematiku řeší.
Vydáno: 29. 02. 2024
Poskytuje se zvláštní příplatek dle § 129 zákoníku práce mistrovi odborného výcviku učiliště za dobu od 1. 7. do 31. 8., tedy v době prázdnin? Pokud ne, musím vystavit k 1. 7. nový platový výměr?
Vydáno: 05. 09. 2023
Vyučujeme obory, kde je součástí RVP příprava pro získání řidičského oprávnění T, B a některé i C. K tomuto účelu provozujeme vlastní autoškolu. Zaměstnáváme 7–9 učitelů autoškoly. Praktická část (jízdy, údržba) spadá pod odborný výcvik a potřebujeme pro tuto skupinu vedoucího učitele. Žáci jsou rozděleni dle tříd a kurzů (T, B, C) do 15 skupin. Ještě nutno podotknout, že pár skupin jsou žáci studijních oborů, kteří běžný odborný výcvik nemají. Ale předmět Řízení motorových vozidel nespadá do praktického vyučování. Jak máme postupovat při stanovení počtu ZŘ/VUOV? Máme tyto skupiny pro výuku autoškoly brát samostatně – pak by byl nárok na 1 ZŘ/VUOV, nebo máme tyto skupiny přičíst ke skupinám ODV a dle výsledného počtu určit počet ZŘ/VUOV? Tady je však riziko, že připočtením nedojde k navýšení a bude problém s vedením autoškoly (např. 42 skupin ODV + 15 skupin AŠ = 57 skupin). A co se skupinami ze studijních oborů (skupiny M)?
Vydáno: 15. 08. 2023
Na odborném výcviku je třída rozdělena do 4 skupin. Dvě skupiny jsou vždy ve školních dílnách s učitelem ODV. Další dvě skupiny jsou na smluvních pracovištích (cca 16 žáků), většinou 1-2 žáci na jednom pracovišti. V průběhu školního roku se na pracovištích vystřídají všichni žáci. Na každém pracovišti je instruktor, který je vede. Budeme počítat 2 skupiny ve školních dílnách + 1/2 ze 2 na pracovištích = 3 skupiny? Nebo 2 skupiny ve školních dílnách + 1/2 z 8 skupin na pracovištích = 6 skupin?
Vydáno: 17. 06. 2023