Informační systém školy
- Článek
Pomalu, ale jistě se blíží čas, kdy školky budou muset přejít na digitální podobu matriky a administrativy. Zatímco změny mohou působit jako výzva, přechod na elektronické podání matričních údajů přináší nejen povinnost, ale i velkou příležitost, jak si zjednodušit každodenní práci. Jak se na tyto změny připravit a co všechno obnáší správný výběr informačního systému? Tento článek vám přináší odpovědi, které vám pomohou se efektivně orientovat v nových legislativních požadavcích a zjednodušit správu školky.
- Článek
Administrativa ve školství je jednou z největších výzev, kterým školy čelí. Ředitelé, učitelé a další zaměstnanci tráví hodiny vyplňováním tabulek a dalším výkaznictvím, sledováním docházky a plánováním rozvrhů, což jim ubírá čas na výuku nebo řízení celé školy. Tato rutinní zátěž nejen snižuje efektivitu, ale i vyčerpává energii potřebnou pro vzdělávání dětí a inovace. Jak snížit administrativní zátěž, ušetřit čas (často i náklady) a soustředit se na to, co je skutečně důležité, tedy na vzdělávání dětí?
- Článek
V dnešní době, kdy digitalizace proniká do všech oblastí vzdělávání, je kvalitní školní informační systém nepostradatelným nástrojem pro efektivní řízení školy i moderní výuku. Kvalitní informační systém s propojenými výukovými materiály dokáže škole přinést nejen časové úspory, ale i zcela novou úroveň interaktivity ve výuce. S moderními nástroji může vedení školy podporovat učitele, motivovat žáky a efektivně spravovat školu, aniž by se ztrácelo v nekonečné administrativě.
- Článek
Žádná moderní škola se dnes neobejde bez intuitivního školního informačního systému (ŠIS), který je srdcem administrativní a komunikační struktury vzdělávací instituce. Řídí veškeré aspekty školního života – od správy dat studentů přes komunikaci s rodiči až po hodnocení výsledků a správu rozvrhů. Přestože většina škol v České republice dnes používá nějakou formu ŠIS, mnoho z nich stále spoléhá na zastaralé informační systémy běžící na vlastním hardwaru, které byly kdysi považovány za revoluční. S nástupem cloudových technologií se však situace změnila a školy častěji volí cloud. Zjistěte, jaké jsou klíčové rozdíly mezi školními informačními systémy běžícími na vlastním serveru, a těmi v cloudu a proč je čas na změnu.
Chystáme se na obměnu vnitřních cedulí, jimiž jsou označeny třídy, učebny a další prostory školy. Zajímá mě, zda na ceduli musí být uvedeny všechny účely, k nimž daná prostora slouží. Konkrétně: probíhá-li v kmenové třídě I. ročníku ZŠ také školní družina, zda to na ceduli na dveřích musí být uvedeno. Ještě komplikovanější to je u prostor školního klubu – ten probíhá prakticky ve všech kmenových třídách. Důležité je, že nemáme zvláštní prostory (samostatné, resp. nemáme jich tolik) pro školní klub a některá oddělení školní družiny.
Každá škola si musí poradit s jistým množstvím administrativy, osobní dokumentací dětí i zaměstnanců a zároveň komunikací s rodiči. V tom jim mohou pomoci školní informační systémy (ŠIS), které představují moderní a efektivní způsob zpracování informací a rychlý komunikační nástroj jak uvnitř školy, tak mezi školou a rodiči.
- Článek
Také jste v posledních letech zaznamenali, že celkový dosah a význam webových stránek školy se postupně snižuje? Uživatelé si – zjednodušeně řečeno – odvykli chodit na web, aby se podívali, „co je nového“. Jako by najednou opadl zájem o fotografie ze školních akcí, procházení aktualit či čtení o úspěších školy.
Pro řešení agendy v rámci školy používáme informační systémy, např. systém Bakaláři, spisovou službu, elektronickou poštu, ekonomický systém atd. Dle vyhlášky č. 317/2014 Sb., o významných informačních systémech (dále jen „vyhláška o významných informačních systémech“) má škola povinnost vytvořit seznam všech informačních systémů, které používá a provést posouzení podle kritérií v ní uvedených. Tato vyhláška je k 1. 1. 2021 novelizována a posouzení naplnění jejích kritérií bych tak měl provést znovu. První posouzení mělo být provedeno v roce 2015.
Provozování školního informačního a organizačního systému, správa licencí programů ve škole, rezervace PC učebny, správa školního webu a intranetu, výběr digitálních zdrojů pro výuku
- Článek
V tomto díle se budeme věnovat systému Android od společnosti Google a zařízením, která Android využívají. Bezpečnostní aplikace pro Google Android hrají v tomto systému důležitou roli, neboť Android je často považován za nejděravější mobilní systém.
- Článek
V minulém díle seriálu (Řízení školy č. 7/2016, s. 48) byly rozebrány aplikace pro ochranu desktopů a notebooků, potažmo i některých tabletů v závislosti na jejich operačním systému. V tomto díle pak bude dokončen přehled aplikací pro přenosná zařízení využívající mobilní operační systémy (Android, iOS, Windows Phone).
- Článek
Koncem května se v pražském Klementinu konal seminář, který lektorovala Mgr. Barbora Buchtová, odbornice přes public relations a sociální média. Účastníky semináře seznámila s tím, jak využít k propagaci knihoven Facebook, jednu z největších sociálních sítí.
Druhý ročník soutěže školních webů sCOOL web 2016 má za sebou první kolo, v němž hodnotitelé posoudili webové prezentace přihlášených škol. Z každé ze tří kategorií postupuje 10 nejlepších finalistů do druhého kola, kde bude rozhodovat odborná porota, vedle toho proběhne online hlasování o Cenu veřejnosti.
- Článek
V tomto a několika následujících dílech budou přiblíženy základní hrozby pro uživatele IT zařízení, metody útočníků, typy škodlivých programů a malwarů. Stejně tak budou průběžně zmiňovány prostředky IT ochrany, jakožto i zásady chování, díky kterým bude možné hrozby odvracet, případně alespoň minimalizovat jakékoliv vzniklé škody.