Kalendář - strana 200
- Článek
„Revize RVP jsou tady a my nevíme, kde začít.“ „Nemáme čas pročítat stohy materiálů, potřebujeme jasné odpovědi.“
- Článek
Z některých sociálních sítí by se mohlo zdát, že zásadnější změny ve vzdělávání stát dobře dělat neumí. Konkrétně mám na mysli kurikulární reformy, tedy změny rámcových vzdělávacích programů (RVP), podle kterých si školy vytvářejí vlastní školní programy. Opak je ale pravdou.
- Článek
Udržitelná uplatnitelnost absolventů znamená nejen schopnost najít si první zaměstnání po ukončení studia, ale také se dlouhodobě udržet a rozvíjet na proměnlivém trhu práce. Klíčovou roli v tomto procesu hraje celoživotní učení a schopnost sebepoznání. Kariérové vzdělávání a poradenství mají potenciál zmírňovat nerovnosti ve vzdělávání, zejména u žáků, kterým rodina nedokáže poskytnout potřebnou oporu. Český systém však postrádá legislativní ukotvení kariérových poradců, standardy kvality i stabilní financování. EDUin ve svém pravidelném Auditu vzdělávacího systému nabízí v této analýze nezávislý popis aktuálního stavu a návrh možných řešení.
Obec je povinna zajistit podmínky pro plnění povinné školní docházky dětí s místem trvalého pobytu na jejím území, v případě cizince s místem pobytu, a dětí umístěných na jejím území ve školských zařízeních pro výkon ústavní výchovy nebo ochranné výchovy, které se nevzdělávají ve školách zřízených při těchto školských zařízeních.
Z FKSP využíváme příspěvek na pobytové akce. Lze proplatit ke konci kalendářního roku fakturu s tím, že se pobyt uskuteční až v dalším kalendářním roce nebo je nutné, aby se uskutečnil ještě do konce kalendářního roku, kdy byla faktura proplacena? Paní učitelce byla proplacena faktura na pobytovou akci z FKSP, ale podala výpověď (ještě před uskutečněním pobytové akce). Jak tuto situaci správně řešit? Musí peníze do FKSP vracet či nikoli? Pokud z FKSP čerpáme nadstandardní jednotné oblečení s logem školy, podléhá, či nepodléhá dani?
Poslechtěte si rozhovor s Houpačkách s pedagožkoa Kateřinou Špronglovou a kurátorkou dětské literatury Terezpou Booth v pořadu Houpačky Radia Wave, Český rozhlas. Jak pomoci dětem pochopit zadání či jiný text a umět ho interpretovat?
Základní škola, příspěvková organizace města, využila v roce čerpání fondu ze zlepšeného výsledku hospodaření minulých let (čerpání rezervního fondu k dalšímu rozvoji činnosti): MD 413/D 648. Bude zaúčtovaná částka na 648 daňová nebo nedaňová? Resp. na jakém řádku daňového přiznání se bude vylučovat? Případně jsou tam nějaké souvislosti, které nám řeknou, zda zůstane v daňovém základu pro výpočet daně z příjmů právnických osob, či nikoliv?
Předpokládám, že všichni zaměstnanci základní školy mají nárok na čerpání příspěvků z FKSP. Znamená to, že:
a) škola stanoví, na co konkrétně bude zaměstnancům přispívat, a pokud se najde zaměstnanec, který si z nabídky nevybere, nemá na čerpání příspěvku v jiné formě nárok, tudíž příspěvek nezíská, nebo
b) škola musí nabídnout takové možnosti, ze kterých si všichni zaměstnanci nějakou formu příspěvku vyberou?
Která možnost je správná, případně, jestli existuje i jiná možnost?
Je nutné mít na žádosti k předškolnímu vzdělávání razítko lékaře, i když bude dítě předškolák a nemá žádné zdravotní omezení ani alergie?
Jak správně máme postupovat při zaplacení přesčasových hodin vychovatelky na domově mládeže, když zastupuje za kolegyni?
Jsme střední škola, zřízená krajem, plátce DPH. Obdrželi jsme věcný dar od firmy: učební pomůcky na výuku geodézie. Musíme z tohoto daru odvést DPH?
Po přečtení článku s titulkem uvedeným v názvu otázky mám otázku, zda učitel nesmí testovat ani při podezření, zdůrazňuji důvodném, že žák je pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky na pracovišti praxe. Mám na mysli například zemědělské práce, nebo práce na zařízeních pod napětím. Kde může dojít k vážnému úrazu i s následkem smrti. Chápu, že testovat na hodině češtiny není nezbytné. Je opravdu nutné volat k takovému případu Policii ČR nebo strážníky Městské policie? Bohužel naše zkušenost je taková, že Policie s námi odmítla spolupracovat a odkázala nás na náš školní řád. U nezletilých žáků si poradíme, zodpovídá rodič, ale u zletilých těch možností moc není. Je obtížné vykázat žáky z výuky jen na základě podezření.
Děkuji za odpověď.
Jsem OSVČ, zapojil jsem se do odborného vzdělávání žáka střední odborné školy. V rámci praktického vyučování ho připravuji na budoucí povolání. Je možné uplatnit daňové zvýhodnění, když v rámci odborného výcviku odpracoval 210 hodin?
Jaké kroky a postupy je nutné udělat, když potřebuji navýšit kapacitu školní jídelny? Je také potřeba vyjádření hygieny?
Musí koordinátor ŠVP absolvovat příslušné studium, aby mohl tuto specializovanou činnost vykonávat?
Jak správně řešit situaci, kdy žákovi při výuce upadne školní tablet a rozbije se?
V příštím školním roce bude probíhat kompletní rekonstrukce naší školní jídelny. Žáci 8. a 9. ročníku se budou stravovat v jídelně gymnázia v docházkové vzdálenosti cca 500 metrů. Jedná se o cestu klidnou vilovou čtvrtí. Jsme povinni zajistit doprovod žáků do této školní jídelny? Předpokládáme, že cestu z jídelny domů, případně na odpolední vyučování, už určitě ne. V případě, že by tato povinnost pro nás vyplývala, je možné nahradit ji prohlášením rodičů, že za své dítě přebírají po dobu této cesty právní zodpovědnost? Jedná se o nejstarší školáky, doprovodu z naší strany se budou bránit.
Zaměstnáváme speciální pedagogy a chceme jim nastavit úvazky a rozpis pracovní doby na příští školní rok. Je upraveno zákonem nebo je nějaké doporučení, kolik nepřímé pracovní doby musí mít speciální pedagog na přímou pracovní dobu? Je třeba aby na jednu výukovou hodinu měl jednu hodinu příprav (nepřímé práce)? Jedná se o jednu výukovou hodinu s jedním žákem. Jak je ošetřen poměr přímá vs. nepřímá, přespočetné a přesčasové hodiny zákonem?
Jsme ZŠ, ZUŠ a MŠ a připravujeme rekonstrukci školní jídelny. Paní ředitelku by zajímalo, jakým nařízením (zákonům, směrnicím, vyhlášek apod.) výdej obědů podléhá, a zda tedy podle toho jsme povinni vydávat jídlo žákům ZŠ. Pro děti z MŠ jsme zajistili dovoz obědů z jiné MŠ a ostatní jídla připravíme sami, tam o té povinnosti víme, ale nejsme si jisti základní školou.
Jsme základní škola, příspěvková organizace. Musíme evidovat každý měsíc u mezd i udělení výše odměn pro jednotlivé pracovníky? Musí mít tento podklad podpis ředitele a potvrzeno razítkem, nebo je možné přiložit do mezd tabulku se soupisem odměn bez jakéhokoli potvrzení?
Je u školské příspěvkové organizace nutný souhlas zřizovatele s přijetím účelově určeného nadačního příspěvku? Podle jakého právního předpisu?
Jak je to s možností přihlášení dítěte do jiné mateřské školy v průběhu školního roku v situaci, kdy již dítě dochází do jiné MŠ? Konkrétně se jedná o případ, kdy dítě v současnosti navštěvuje jednu mateřskou školu, avšak v jiné MŠ se v průběhu roku (od května) uvolnilo místo. Rodiče mají zájem o přijetí dítěte do této nové školky, ovšem s nástupem až od září – tedy až s počátkem nového školního roku. Je možné provést přijímací řízení již nyní, s nástupem dítěte až od září? Je možné, aby dítě bylo současně zapsáno ve dvou MŠ (s tím, že do nové by fyzicky nenastoupilo dříve než v září)? Nebyl by takový postup v rozporu s platnou legislativou (např. školským zákonem)? Jaký je v takových případech doporučený postup z hlediska evidence a nároku na státní příspěvek a úplatu?
Je nutné, aby rodič prokazoval u zápisu do první třídy svoji totožnost a předkládal rodný list dítěte? Nebo stačí pouze jím podepsaná žádost?
Jak máme postupovat, když zákonný zastupce podal žádost o odklad školní docházky, ale v průběhu správního řízení si to rozmyslel a chce, aby dítě bylo přijato do 1. třídy? Rozhodnutí o odkladu ještě nebylo vydáno.
Školní parlament složený z našich studentů a žáků vymyslel, že by se jim líbilo při odborných výcvicích u technických oborů (automechanik, opravář, truhlář apod.) používat ochranné pracovní oděvy s krátkými nohavicemi. Toto řešení nám přijde z důvodu bezpečnosti práce jako neodpovídající. Potřebovali bychom informaci, zda je toto v souladu s bezpečností práce nebo není.
Do naší základní školy se chystá žák, který je nyní zapsán pouze v australské škole, v ČR není veden pod § 38 školského zákona, bude ale docházet pouze na měsíc. Poradíte, jak legislativně správně a co nejméně komplikovaně postupovat, a které dokumenty požadovat?
Je možné hradit vstupné na konferenci Škola jako místo setkávání ze Šablon?
Provozujeme doplňkovou činnost (DČ): pronájmy, stravování cizích strávníků. Potřebujeme alokovat určité procento mzdových nákladů provozních zaměstnanců (uklizečky, školník, ekonom, mzdovka, kuchařky) na DČ, v kalkulaci těchto doplňkových služeb s nimi počítáme. První varianta: je nutné rozdělit úvazky těchto zaměstnanců na hlavní činnost a doplňkovou činnost? Druhá varianta: nebo plně postačí měsíčně vyčlenit z jejich mzdových nákladů určité procento na DČ a pouze v účetnictví takto odděleně sledovat? První varianta je složitější, bude k tomu nutný dodatek k pracovní smlouvě, kde bude uvedeno rozdělení úvazků na HČ a DČ, s tím např. nemusí zaměstnanec souhlasit. Novou pracovní smlouvu/dohodu nechceme, DČ není pro ně činností navíc, mají ve svém úvazku na ní kapacitu. Druhá varianta je jednoduchá, ale nevím, zda neporuším rozpočtovou kázeň. Pokud pouze vyčlením mzdové náklady na DČ a nerozdělím úvazky na HČ a DČ, budou mi celé úvazky vstupovat do P1c-01 jako hrazené ze SR. Prosím jak by to mělo být správně?
Původní ředitel skončil a do funkce ředitele ZŠ byla jmenována zástupkyně ředitele, do doby než bude na základě konkurzu jmenován nový ředitel. Nový ředitel byl jmenován po měsíci, původní zástupkyně školy tedy vykonávala funkci ředitele jeden měsíc. Nový ředitel školy si chce ponechat i nadále původní zástupkyni ředitele školy. Jaké doklady jsou k tomu třeba? Nová pracovní smlouva nebo platí to, co bylo před jmenování zástupkyně ředitelkou?
Obracím se na Vás s dotazem týkajícím se navýšení kapacity školní jídelny. Dle rejstříku škola a školských zařízení je kapacita naší školní jídelny 250 stravovaných. Vaří se zde i obědy pro mateřskou školu ve vedlejší obci. Tato mateřská škola nyní zvyšuje kapacitu o 12 dětí, tudíž požadují od naší školní jídelny více obědů. V současné době vaříme 240 obědů, pokud bychom vyhověli mateřské škole ve vedlejší obci, jednalo by se o 2 obědy nad stanovenou kapacitu. Mateřské škole bychom rádi vyhověli. Jak mám nyní postupovat? Postačí k tomu souhlas zřizovatele nebo je nutno požádat o změnu v rejstříku škol?
Jsme příspěvková organizace zřízená obcí, školka. Máme zaměstnance na HPP, pondělí až pátek odpracuje pouze dvě hodiny, tj. má 25% úvazek. Má nárok na příspěvek z FKSP na obědy? Kdybychom měli zaměstnance na DPP, který by v daném kalendářním měsící odpracoval všechny dny po 8 hodinách, bude mít tento zaměstnanec nárok na příspěvek z FKSP na obědy, může mít nárok nebo musí či nemá vůbec? Najdu toto někde v zákoně nebo byly vyhlášky zrušeny a záleží na vnitřní směrnici?
Od roku 2023 máme uklízečky zařazené do 3. platové třídy a 11. stupně, protože 2. platová třída je celá pod úrovní minimální mzdy, ale stále spadají do 1. skupiny pro zaručenou mzdu/plat. Zařazení do 3. platové třídy byl „jen“ způsob, jak se vyhnout doplatkům platu do minimální mzdy. Vše máme uvedené ve vnitřní směrnici. Můžeme je takto nechat i nadále, nebo je z důvodu zavedení zaručeného platu musíme přesunout zpátky do 2. platové třídy a doplácet jim rozdíl do minimální mzdy? A pokud ano, počítalo by se jim do minimální mzdy i osobní ohodnocení, jako je to u zaručeného platu?
Ke dni 31. 3. 2025 má pedagog vyčerpáno 12 dní studijního volna. Podává výpověď s ukončením pracovního poměru k 31. 5. 2025. Neodpracuje celý školní rok, a tudíž má nárok na 3/4 z 12 dní tedy pouze 9 dní. Co z toho vyplývá pro zaměstnance ve vztahu ke mzdě a nároku na dovolenou:
nic, nedá se s tím nic dělat, zaměstnanec prostě přečerpal,
sníží se o 3 dny nárok na dovolenou,
jiné řešení.
Mohu od příštího školního roku snížit úvazek pedagogovi? V současné době má celý úvazek, v příštím školním roce ho bohužel nenaplním, počítám s polovičním.
Jak postupovat, když u žáka ZŠ najdeme alkohol či jiné omamné a návykové látky, příp. je žák už pod vlivem těchto látek? Náš školní řád tuto situaci upravuje tak, že na první místě kontaktujeme rodiče žáka. Byl-li by žák pod vlivem, budeme trvat na tom, aby si ho rodič vyzvedl ze školy. Otázka zní, kdy a zda vůbec máme kontaktovat Policii ČR? S tím souvisí i podotázka, jak situaci řešit na mimoškolních akcích (např. sportovní kurz). Je přípustná praxe, kdy v takové situaci kontaktujeme telefonicky rodiče a požadujeme, aby si žáka z akce vyzvedl, a ukončil tím tak jeho vzdělávání na této akci? Máme v takové situaci kontaktovat Policii ČR?
Je možné uznat kvalifikaci učitelce praktických činností ZŠ (výuka vaření), která 25 let byla mistrovou odborného výcviku na střední škole? Má absolvované střední odborné vzdělání zakončené maturitní zkouškou a absolvovala program celoživotního vzdělávání na VŠ na pedagogické fakultě - pedagogický kurs pro mistry odborné výchovy a učitele předmětu praxe (ukončeno v roce 2000).
Nestátní školská právnická osoba zajišťuje dětem stravování formou externího dodavatele obědů. ŠPO a dodavatel se dohodli, že škola bude dětem přispívat měsíčně Kč 2500,- na ovoce a zeleninu. Je tento příspěvek daňově uznatelným nákladem?
Jak interpretovat hypotetickou situaci, kdy žák není hodnocen z výchovného předmětu (např. výtvarná výchova) na konci 2. pololetí, pakliže se žák nedostaví nebo neodevzdá požadované práce ani v náhradním termínu (do 31. 8., resp. 15. 9.)? Předpokládáme, že na vysvědčení obdrží „nehodnocen“ a v celkovém hodnocení „neprospěl“. Může ale postoupit do vyššího ročníku, bude-li mít celkové hodnocení „neprospěl“? Nebo bude mít uvedeno „prospěl“, ačkoliv nebude hodnocen? Pak by ale pro žáka ze situace nevyplývaly žádné důsledky.
Jaký je prosím týdenní úvazek (přímá pedagogická činnost) ředitele školy, který řídí 6 tříd základní školy a 4 oddělení školní družiny s tím, že bude zároveň vykonávat funkci výchovného poradce? Pro upřesnění, veřejná základní škola, pouze první stupeň 1. – 5. třída.
Máme na školních akcích povinnost nabízet alternativní stravování pro muslimské studenty? Jedná se např. o zajištění stravování během týdenního sportovního kurzu.
Je potřeba zajistit od zletilých žáků nebo zákonných zástupců nezletilého žáka souhlas s činností školního psychologa zvlášť, nebo stačí požadovat jen souhlas či nesouhlas s činností ŠPP, jehož je školní psycholog součástí? Na naší škole se vyjadřují zákonní zástupci nebo zletilí žáci formou tzv. generálního souhlasu mimo jiné i s tím, že s žákem budou pracovat členové Školního poradenského pracoviště ve složení výchovný poradce, školní metodik prevence a školní psycholog. Je třeba ve zvláštním bodě vymezit činnost školního psychologa a požadovat udělení souhlasu či nesouhlasu s jeho přímým působením na žáka a uvést to takto mimo požadavek o udělení souhlasu či nesouhlasu s činností ŠPP?
Jedné naší zaměstnankyni končí PPM 7. 4. 2025. Pak bude čerpat řádnou dovolenou. Z roku 2024 nemá již žádnou dovolenou. Její pracovní doba je 40 hod týdně. Za rok má nárok na 320 hod dovolené. Je správně, že bude čerpat po skončení PPM řádnou dovolenou ve výši 240 hod?
Dále máme zaměstnankyni, které končí PPM 19. 4. 2025. Z roku 2024 má 24 hod dovolené. Po skončení PPM bude čerpat řádnou dovolenou. Také má 40hodinovou týdenní pracovní doba, paní učitelka nárok na 320 hod dovolené za rok. Bude po skončení PPM čerpat 289 hod dovolené? Po skončení čerpání dovolené nastoupí obě zaměstnankyně na rodičovskou dovolenou a zároveň začnou pobírat rodičovský příspěvek od úřadu práce. Mohou na úřad práce nastoupit ihned po skončení PPM, tedy 8. 4. a 20. 4. nebo až po vyčerpání řádné dovolené?
Mohu spojit do jedné učebny na písemnou práci maturitní zkoušky z Čj studenty gymnázia a SOŠ (dva různé obory), když mají různá zadání, ale stejnou časovou dotaci?
Jsme škola s doplňkovou činností. Alokujeme poměrnou část mezd (určité procento) na doplňkovou činnost (DČ) . Je mzda v DČ základem pro odvod do FKSP, nebo se z těchto mezd odvod do FKSP neprovádí?
Musí mít při uzavírání DPP či DPČ např. v rámci Šablon OP JAK, ale i mimo ně pracovník, se kterým je uzavírání vstupní lékařskou prohlídku?
Od kterého data bude pro školy povinné vést elektronickou spisovou službu?
V naší škole máme uniformy. Pravidla pro nošení uniforem máme součástí školního řádu. Někteří rodiče/děti však jejich nošení nerespektují. Jak máme postupovat? Tuším, že je zmínka i v naší smlouvě se zástupcem dítěte. Pokud je tedy student nenosí, můžeme to kvalifikovat jako porušení školního řádu nebo porušení smlouvy? Pokud ano, jaké konsekvence to může mít: napomenutí, důtka třídního učitele, poznámka?
Pokud dítě není přijaté do MŠ a rodiče podají odvolání, na základě kterého je poté dítě přijato (MŠ využije autoremeduru), je možné toto dítě při zápisu vést pod jedním registračním číslem?
Jak je to s výpovědí danou zaměstnavatelem, pozbyl-li zaměstnanec zdravotní způsobilost? Nezpůsobil si pracovní úraz, ani nemoc z povolání. Pokud nemůžeme zaměstnance převést na jiný druh práce a dáme mu 2měsíční výpověď, jak je to s náhradou platu?
Z dotazníkového šetření vyplynulo, že jeden vyučující na žáky soustavně křičí a mají z něho strach. Lze to použít jako podklad pro vytýkací dopis?
V jedné třídě např. jeho jméno zmínilo 18 žáků z 19 v odpovědi na otázku: „Máš z něčeho nebo někoho ve škole strach? Z čeho nebo z koho? A proč?“
Žáci svou odpověd dále rozvedli informacemi typu: „je většinou nepříjemný a hodně křičí", “křičí po nás, když něco nevíme", „často se naštve a má nepřiměřené reakce", „nechová se k nám uplně hezky, spíše nás ponižuje", „je agresivní", „před hodinami jsem brečela, protože jsem měla až panický strach".