Mgr. Martin Kaplán - strana 3

Mají asistentky neb vychovatelky v ŠD nárok na přípatek za suplované hodiny stejně jako učitelé, pokud je potřebuji jako záskok na první či druhý stupeň? Jedna je bývalá učitelka pracující jako asistentka pedagoga, druhá má bakalářský titul z pedagogické fakulty. 
Vydáno: 19. 10. 2023
Učitel na zkrácený úvazek nemá v pátek pracovní dobu. Potřebuji, aby byl jeden pátek na pracovišti kvůli dnu otevřených dveří. Jak má vypadat oznámení o změně pracovní doby? Můj předchůdce to řešil dodatkem k pracovní smlouvě. Je to nutné?
Vydáno: 12. 10. 2023
Podle ustanovení § 306 odst. 5 zákoníku práce Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vydalo vyhlášku č. 263/2007 Sb.,kterou stanoví pracovní řád pro zaměstnance škol a školských zařízení zřizovaných např. krajem. Při veřejnosprávní kontrole jsem byl dotazován, proč nemáme vydaný pracovní řád školy. Uvedl jsem, že toto je řešeno vyhláškou. Další náležitosti pracovněprávních vztahů jsou řešeny v jiných vnitřních předpisech (dokumentech) školy v souladu se zákoníkem práce. Mám povinnost vydávat pracovní řád školy, když je toto řešeno výše uvedenou vyhláškou?
Vydáno: 06. 10. 2023
Ředitel školy je v dlouhodobé pracovní neschopnosti. Zastupuje ho zástupce statutárního orgánu, který má sjednanou pracovní smlouvu jako „Organizační a koordinační pracovník“ z roku 2018 a v roce 2023 bylo ředitelem školy vytvořené0jJmenování zástupcem statutárního orgánu. Měli bychom v této situaci aplikovat § 124 odst. 2 písm. b) zákoníku práce a statutárnímu zástupci zvýšit jeho současný příplatek za vedení do stejné výše, jako ho má ředitel školy?
Vydáno: 21. 09. 2023
Učitelka ZŠ měla pracovní smlouvu na dobu určitou do 31. 8. 2023. Dohodly jsme se, že pracovní poměr nebude prodloužen. K 7. 8. 2023 vyčerpala dovolenou i samostudium, očekávala jsem, že 8. 8. nastoupí do práce a domluví se na práci na zbývající dny. To se však nestalo. Žádným způsobem nás nekontaktovala, ani mě se nepodařilo se s ní telefonicky spojit. Po zbytek měsíce dostala neplacené volno což vím, že není správně. Bývalá zaměstnankyně se nyní ohradila s tím, že máme povinnost jí přidělit práci. Byl by tedy býval správný postup využít možnosti okamžitého zrušení pracovního poměru pro porušení pracovních povinností, tedy nedostavení se do práce, neomluvení se a žádný kontakt po zbytek měsíce? Nebo má zaměstnavatel povinnost zaměstnance dopředu upozornit, že mu období školních prázdnin nepokryje dovolená + samostudium, být tedy sám aktivní dopředu? 
Vydáno: 21. 09. 2023
Základní škola sloučená s mateřskou školou má zástupce ředitele jako zástupce statutárního orgánu pedagogického pracovníka. Lze mít ještě jednoho zástupce ředitele – nepedagogického pracovníka – jako zástupce pro hospodaření a projektové činnosti? Případně jakým způsobem lze toto pracovněprávně ošetřit – jmenováním, pověřením nebo změnou druhu pracovní pozice v pracovní smlouvě?
Vydáno: 21. 09. 2023
  • Článek
Může mít pravidelné přespočetné (nadúvazkové) hodiny statutární zástupce ředitele základní umělecké školy?
Vydáno: 19. 09. 2023
  • Článek
Pokud žáci vyjíždějí do zahraničí na zájezd, pojištění není zahrnuto v zájezdu, připojišťují se sami. Co vše doporučujete zahrnout k pojištění (např. úraz, odpovědnost za škodu)?
Vydáno: 19. 09. 2023
Co je to stávková pohotovost? Jak je to s náhradou mzdy v době stávky? Odpovědi i další informace naleznete v textu níže.
Vydáno: 15. 09. 2023
Pokud žáci vyjíždějí do zahraničí na zájezd, pojištění není zahrnuto v zájezdu, připojišťují se sami. Co vše doporučujete zahrnout k pojištění (např. úraz, odpovědnost za škodu)?
Vydáno: 12. 09. 2023
Jak by měl vypadat vzor, kterým by ředitel školy správně uznal kvalifikaci na správnou dobu podle novely zákona o pedogických pracovnících? 
Vydáno: 12. 09. 2023
Má ředitel základní školy právo učiteli přikázat účast na adaptačním kurzu na 3 dny (dvě noci)? Má učitel právo toto odmítnout? 
Vydáno: 07. 09. 2023
V současné době (k 1. 9. 2023) působím jako ředitel školy, ale již v průběhu října 2023 (15. 10. 2023) chci nastoupit k jinému zaměstnavateli. Předpokládám správně, že pokud se funkce vzdám k 29. 9. 2023 a zároveň k tomuto dni nabídku dalšího zaměstnávání v organizaci odmítnu, výpověď pro nadbytečnost začíná běžet od 30. 9. 2023, dvouměsíční výpovědní doba začíná běžet od 1. 10. a pracovní poměr končí 30. 11. 2023, případně pokud se funkce vzdám k 30. 9. 2023, dvouměsíční výpovědní doba začíná běžet od 1. 10. a pracovní poměr končí 30. 12. 2023? K jakému dni se tedy mám vzdát funkce ředitele školy a odmítnout nabídku zaměstnávání v organizaci, abych mohl nastoupit do nového zaměstnaní od 15. 10. 2023 a ze stávajícího místa obdržel výpověď pro nadbytečnost?
Vydáno: 07. 09. 2023
Může asistent pedagoga učit v rámci PSPP tzv. rozvoj komunikačních dovedností? Je to z PPP doporučená náhrada druhého cizího jazyka a hlavně bez financování z tzv. PNFN. To znamená, že to budeme financovat ze státních prostředků na platy pedagogů. Učil by to mimo své hodiny asistence. 
Vydáno: 05. 09. 2023
Škola má 251 až 550 žáků. Činnosti výchovného poradce jsou rozděleny mezi dva učitele tzn. že každý vykonává pouze některé činnosti z výčtu uvedeného ve vyhlášce č. 72/2005. Každý výchovný poradce vykonává přidělené činnosti směrem ke všem žákům školy. Bude tedy každému výchovnému poradci snížena přímá vyučovací povinnost o 3 hodiny týdně? 
Vydáno: 29. 08. 2023
V legislativě je napsáno, že ředitel školy může pověřit činností výchovného poradce několik učitelů, přičemž celkový odečet hodin přímé vyučovací povinnosti se mezi ně rozdělí. Mám k tomu několik otázek. 1. Může u jednoho z výchovných poradců být uplatněn celý odpočet a druhého žádný? 2. Rozsah činností výchovného poradce je velmi široký a s nárůstem počtu žáků se SVP mi připadne vhodné legislativou dané činnosti rozdělit tak, aby se každý výchovný poradce specializoval pouze na některé činnosti a na jiné nikoliv. Připadne mi to výrazně efektivnější. Lze to? 3. Jestliže oba výchovní poradci (nebo i více) budou mít studia pro výchovné poradce a činnosti budou vykonávat v souladu s bodem 2) může jim ředitel školy přiznat 13. PT? 
Vydáno: 25. 08. 2023
  • Článek
Zaměstnavateli vznikají v souvislosti se vznikem nového pracovního poměru vůči zaměstnanci různé povinnosti. V tomto článku vysvětlím, jak by zaměstnavatel měl postupovat a na co si má zaměstnanec při vzniku pracovního poměru dát pozor.
Vydáno: 22. 08. 2023
Na stránkách MŠMT jsem ve výkladu k přespočetným hodinám našla následující příklad: Příklad 25: Učitel A a B jsou učiteli druhého stupně základní školy, oba mají základní pedagogický úvazek 22 hodin. Učitel B má nařízenu jednu „stálou přespočetnou“ hodinu, která je v rozvrhu označena jako páteční poslední. Učitel A má na pondělí rozvrženy 2 hodiny přímé pedagogické činnosti, učitel B 6 hodin. Na pondělí připadne svátek. Učitel A tak v týdnu odučí 20 hodin, učitel B 17 hodin. Přesto bude mít učitel B za tento týden (za předpokladu stejného platového zařazení atd.) vyšší plat, neboť mu bude náležet příplatek za přespočetnou hodinu. Ředitel školy má možnost učiteli B předem přesunout přímou pedagogickou činnost z pondělí na pátek tak, aby přespočetná hodina nevznikla. Znamená to tedy, že tento postup je možné použít i v případě, že jde učitel v úterý k lékaři? 
Vydáno: 18. 08. 2023
Do základní školy, příspěvkové organizace města, nastupuje nová paní učitelka. Doposud nevyučovala. V roce 2014 v květnu dokončila VŠ v magisterském oboru v řádném termínu. Dále ještě jeden rok studovala (toto další studium po roce ukončila). Od 1. 3. 2015 nastoupila k jednomu zaměstnavateli na dohodu o pracovní činnosti s 20 hodinami týdně s měsíčním platem 18 000 Kč. U tohoto zaměstnavatele pracovala do 15. 9. 2016, kdy nastoupila na nemocenskou a následně mateřskou dovolenou a dne 30. 6. 2017 byla sepsána dohoda o ukončení DPČ – v daném případě nepracovala ve školství. 1) Lze počítat odpracované měsíce na DPČ 1. 3. 2015 – 15. 9. 2016 za splněnou praxi nebo lze považovat za praxi i nemocenskou a mateřskou dovolenou? 2) Pokud začala po porodu vykonávat novou práci na PP (souběh s DPČ, na DPČ už nepracovala, pouze jí „běžela“) a PP zahájen 1. 5. 2017, pak souběh se počítá dvakrát? 3) Je možné započítat do praxe i výkon samostatné výdělečné činnost (nikdy nebyla přihlášena k povinné účasti) a pokud by byla (její činnost by byla hlavní), pak lze uznat praxi např. dle přehledu pro OSSZ?
Vydáno: 15. 08. 2023
Vyučujeme obory, kde je součástí RVP příprava pro získání řidičského oprávnění T, B a některé i C. K tomuto účelu provozujeme vlastní autoškolu. Zaměstnáváme 7–9 učitelů autoškoly. Praktická část (jízdy, údržba) spadá pod odborný výcvik a potřebujeme pro tuto skupinu vedoucího učitele. Žáci jsou rozděleni dle tříd a kurzů (T, B, C) do 15 skupin. Ještě nutno podotknout, že pár skupin jsou žáci studijních oborů, kteří běžný odborný výcvik nemají. Ale předmět Řízení motorových vozidel nespadá do praktického vyučování. Jak máme postupovat při stanovení počtu ZŘ/VUOV? Máme tyto skupiny pro výuku autoškoly brát samostatně – pak by byl nárok na 1 ZŘ/VUOV, nebo máme tyto skupiny přičíst ke skupinám ODV a dle výsledného počtu určit počet ZŘ/VUOV? Tady je však riziko, že připočtením nedojde k navýšení a bude problém s vedením autoškoly (např. 42 skupin ODV + 15 skupin AŠ = 57 skupin). A co se skupinami ze studijních oborů (skupiny M)?
Vydáno: 15. 08. 2023