Mgr. Alice Kubů Frýbová - strana 4

  • Článek
V poslední době mnoho ředitelů a učitelů ráno otevře e-mailovou nebo datovou schránku a v ní nalezne několik právních stanovisek, výzev k ukončení dělení na očkované a neočkované a upozornění, že páchá trestné činy a bude na něho podáno trestní oznámení. Jak se k těmto dopisům postavit?
Vydáno: 18. 01. 2022
Mám dotaz k článku viz níže - týká se to i sběru, který jsme organizovali na podzim 2021? Změna legislativy – od 1. 1. 2022 vzniká školám nová povinnost v souvislosti s nakládáním s odpady Dle zákona o odpadech č. 541/2020 Sb., § 20 jsou řešeny školní sběry a je zde stanovena nová povinnost pro školy. Školy mohou od žáků nebo studentů přebírat odpady z papíru, plastů a kovů z běžné produkce domácností.  Tuto činnost vykonává většina škol již řadu let jako tzv. školní sběry. Nově má však škola od 1. 1. 2022, která přebírá výše zmíněné odpady, povinnost předat své obci, na jejímž území se nachází, údaje o hmotnosti převzatých druhů odpadů a zároveň o zařízeních určených pro nakládání s odpady, kterým převzaté odpady předala, za předchozí kalendářní rok. Ke splnění této povinnosti použijí školy Formulář předání údajů o odpadech v rámci školního sběru, který najdou ve vyhlášce č. 273/2021 Sb., Vyhláška o podrobnostech nakládání s odpady. Formulář je v příloze č. 3, této vyhlášky, kde školy najdou vysvětlivky, které jim pomohou k vyplnění formuláře.
Vydáno: 13. 01. 2022
Jsou příspěvkové organizace (MŠ, ZŠ) povinným subjektem dle připravovaného zákona o ochraně oznamovatelů?
Vydáno: 13. 01. 2022
V poslední době mnoho ředitelů a učitelů ráno otevře e-mailovou nebo datovou schránku a v ní naleznou několik právních stanovisek, výzev k ukončení dělení na očkované a neočkované a jsou upozorněni, že páchají trestné činy a bude na ně podáno trestní oznámení. Jak se k těmto dopisům postavit?
Vydáno: 04. 01. 2022
Škola může, ale nemusí organizovat sběr tříděného odpadu. Pokud sběr organizuje, pak jí z toho vyplývají povinnosti podle § 20 zákona č. 541/2020 Sb., o odpadech.
Vydáno: 14. 12. 2021
  • Článek
Jako ředitel nebo ekonom školy objednáte pro školu třeba počítač, zaplatíte ho, přijde vám a … nefunguje kamera. Jak v takovém případě postupovat?
Vydáno: 14. 12. 2021
Jako ředitel nebo ekonom školy objednáte pro školu třeba dataprojektor, zaplatíte ho a … prodejce zboží nedodá, a navíc s vámi přestane komunikovat. Jak v tomto případě postupovat?
Vydáno: 24. 11. 2021
  • Článek
Jako ředitel nebo ekonom školy objednáte pro školu třeba dataprojektor, zaplatíte ho a … prodejce zboží nedodá, a navíc s vámi přestane komunikovat. Jak v tomto případě postupovat?
Vydáno: 23. 11. 2021
Mimořádné opatření č.j. MZDR 15757/2020-61/MIN/KAN účinné od 1.11.2021 (dále jen „Mimořádné opatření“) stanovuje povinnost nosit ochranný prostředek dýchacích cest, typicky respirátor, ve všech vnitřních prostorách. Tato povinnost se tak vztahuje i na osoby vstupující do škol, tedy na všechny žáky, učitele, rodiče nebo veřejnost. Z povinnosti nosit respirátor stanovuje Mimořádné opatření několik výjimek.
Vydáno: 01. 11. 2021
S každým novým opatřením Ministerstva zdravotnictví, zpřísněním aktuálních podmínek, obdrží mnoho škol zprávy od rodičů. Rodiče v nich požadují, aby jejich dítě bylo vyjmuto z nějaké povinnosti, která na žáky škol v té době dopadá. Typicky se rodiče domáhají, aby se jejich děti nemusely testovat na covid-19 nebo aby nemusely nosit ochranu dýchacích cest. V těchto zprávách uvádějí, že školy porušují zákony včetně základních lidských práv, když dodržování hygienických povinností od žáků vyžadují. Často se odvolávají na stanoviska právníků nebo odborných organizací.
Vydáno: 25. 10. 2021
  • Článek
Mnoho „dobrých“ škol se setkalo s fenoménem zápisové turistiky. Rodič přehlásí krátce před zápisem do první třídy trvalý pobyt svého dítěte do školského obvodu a tím zvýší jeho šance na přijetí. V tomto článku se pokusím nalézt odpověď na to, zda je účelové přehlášení trvalého pobytu žáka do školského obvodu, neboli zápisová turistika, legální a zda, případně jak se školy tomuto fenoménu mohou bránit.
Vydáno: 19. 10. 2021
Může škola odmítnout přijmout dítě k základnímu vzdělávání, protože mu rodič účelově přepsal místo trvalého pobytu do školského obvodu?
Vydáno: 12. 10. 2021
  • Článek
Mnoho odborných středních škol vykonává vedle své hlavní činnosti – poskytování vzdělávání, také činnost doplňkovou. Mohou tak na komerční bázi provozovat školní statek, restauraci nebo i jinou činnost, která s poskytováním vzdělávání souvisí. Doplňková činnost je typicky živnostenským podnikáním a škola pro něj musí disponovat příslušnou živností. Jenže pokud má škola ve zřizovací listině, a následně i v obchodním rejstříku uvedeno jako doplňkovou činnost „Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona“, je to podle nového rozhodnutí Nejvyššího soudu neurčité označení činnosti. Doplňkovou činnost je nově potřeba specifikovat tak, aby bylo zřejmé, v čem přesně doplňková činnost školy spočívá.
Vydáno: 24. 08. 2021
Od začátku července platí, že všichni zaměstnanci musí hlásit svému zaměstnavateli, zda byli v posledních 14 dnech na dovolené v zahraničí. Zaměstnavatel pak nevpustí zaměstnance do zaměstnání, pokud nesplňují podmínky stanovené v opatření Ministerstva zdravotnictví, č. j. MZDR 20599/2020-104/MIN/KAN.
Vydáno: 19. 08. 2021
Mimořádná opatření Ministerstva zdravotnictví upravující povinnost preventivního antigenního testování požadují, aby škola dodržela následující postupy:
Vydáno: 24. 05. 2021
Podle mimořádných opatření upravující testování mají být žáci testováni preventivními antigenními testy, které jim poskytla škola. Některé školy a rodiče řeší tuto situaci tak, že rodič daruje antigenní testy škole (tedy uzavře s ní darovací smlouva) a škola je zpátky „poskytne“ jejich dítěti. Dítě tak bude testováno vlastním a zpravidla méně invazivním antigenním testem.
Vydáno: 24. 04. 2021
  • Článek
Všichni si asi umíme představit, že se něco takového může stát. Po návštěvě u známých nasedneme opilí do automobilu s tím, že těch pár set metrů domů odřídíme. Jenže když řídíte s více než 1 promile alkoholu v krvi, dopustili jste se trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.
Vydáno: 23. 04. 2021
Cílem tohoto dokumentu je poukázat na možné důsledky jednání školy a jejího ředitele, pokud se rozhodne mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví dodržovat (a tedy testovat a nosit ochranu dýchacích cest), nebo se naopak rozhodne umožnit prezenční výuku bez testů a bez roušek1. Je třeba vzít v potaz, že každá situace se bude posuzovat individuálně a závěry upravují pouze směry, jak se může situace vyvinout. Soudy, krajské hygienické stanice, policie nebo zřizovatel mohou situaci vyhodnotit jinak. Rozbor je rozdělen do dvou částí. Část A upravuje situaci, kdy škola dodržuje povinnosti z mimořádného opatření. Část B upravuje situaci, kdy škola nedodržuje povinnosti z mimořádného opatření.
Testování žáků od 12. 4. 2021 bude prováděno na základě mimořádného opatření MZDR 14592/2021-3/MIN/KAN ze dne 6. dubna 2021. Ministerstvo zdravotnictví, na základě § 80 odst. 1 písm. g) zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, tímto opatřením přikazuje školám až na výjimky testovat žáky na přítomnost onemocnění COVID-19. Školy musí následně informace o provedených testech evidovat a předávat do systému COVID forms App v rámci projektu Chytrá karanténa.
Vydáno: 07. 04. 2021
  • Článek
Prakticky každá škola se setkala se situací, kdy si jeden z rodičů nepřeje, aby byly druhému rodiči poskytovány informace o vzdělávání jejich společného dítěte. Často rodič uvádí, že se druhý rodič od nich odstěhoval, o dítě se nestará, neplatí alimenty, nebo mezi nimi právě probíhá rozvodové řízení. Přestože se nám mohou tyto důvody v mnohých situacích jevit jako oprávněné, z pohledu práva tomu tak není.
Vydáno: 23. 03. 2021