Mgr. Anna Petrová Kubešová

  • Článek
Vzdělávání a rozvoj dětí v mateřské škole jsou ovlivněny mimo jiné i celkovým pozitivním klimatem ve třídě. Metodika Dobrý začátek®, která se zaměřuje na rozvoj sociálních a emočních dovedností malých dětí, je založena na principech věnování pozornosti žádoucímu chování a motivaci dětí pozitivní komunikací. To výrazně posiluje pocit bezpečí a důvěry a pomáhá dětem rozvíjet vlastnosti a dovednosti, které potřebují pro úspěšný a plnohodnotný život.
Vydáno: 23. 01. 2024
  • Článek
V příspěvku níže popisujeme, jak lze rozvíjet sociální a emoční oblast pomocí programu Dobrý začátek®, který si klade za cíl přispět k duševnímu zdraví dětí i dospělých. Po vytyčení základního pojmu wellbeing si ukážeme na konkrétních příkladech, jak tato metodika v mateřské škole dobré praxe v MŠ Dobroměřice naplňuje principy socio-emočního učení v souladu s nejnovějšími vědeckými poznatky. Nastíníme, jak metodika Dobrý začátek® pomáhá a učí děti i dospělé předcházet konfliktům, snižovat je a řešit v mateřské škole i mimo ni.
  • Článek
Dobře nastavená spolupráce rodiny a školy může přispět k prevenci nevhodného chování dětí. Metodika Dobrý začátek® podporuje partnerský vztah rodičů a pedagogů a otevřenou komunikaci, která posiluje pozitivní přístup zmíněných aktérů, ovlivňuje postoje i chování pedagogů, dětí i rodičů. Níže vám představíme některé z komunikačních strategií metodiky Dobrý začátek®, které mohou posunout vzdělávací proces žádoucím směrem.
  • Článek
Na následujících řádcích se blíže podíváme na to, jak metodika Dobrý začátek® ovlivňuje osobnostní nastavení samotného pedagoga, mění jeho zaběhnuté modely myšlení směrem k pozitivnímu nastavení, pomáhá mu opouštět každodenní rutinu, stereotypy a zažitá schémata v chování, vede ho k proaktivnímu jednání a také k reflektování situací ve třídě.