Aktuality
Čtvrtek 28. listopadu 2024 od 9:00 do 16:30 hodin Národní technická knihovna v Praze, Ballingův sál, Technická 2710/6, Praha 6
K Memorandu o spolupráci v ukončování etnické segregaci ve školství, které na jaře tohoto roku podepsali zástupci MŠMT, Národního pedagogického institutu a výzkumné organizace PAQ Research se nově připojilo také Ministerstvo pro místní rozvoj.
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy učinilo významný krok směrem k modernizaci a digitalizaci státní správy ve školství. Do meziresortního připomínkového řízení vkládá návrh zákona o registrech ve vzdělávání, který zavádí dva klíčové registry: registr dětí, žáků a studentů (registr žáků) a registr pedagogických a akademických pracovníků (registr pedagogů). Cílem těchto registrů je zajistit včasné a aktuální informace o vzdělávání nejen oprávněným institucím státní správy, ale i samotným občanům. Současně se spuštěním legislativního procesu zahájilo ministerstvo práce na tvorbě registrů.
1. Budoucí učitelé se dočkají kvalitnější přípravy 2. Školní psychologové a speciální pedagogové se stanou součástí sborovny 3. Školy se znevýhodněnými podmínkami získají více peněz Zveme vás na celokomunitní online...
Konference s názvem Nové cesty k efektivnímu vzdělávání a správě - Rozdrobené české školství, Vztah velikosti školy a kvality vzdělávání, Potenciální úspory z rozsahu a dopad na snížení administrativní zátěže
Podzimní pozdrav od Řízení školy k vám míří v podobě říjnových vydání hned několika časopisů.
Další debata věnovaná výzvám ve vzdělávání se bude věnovat zásadním změnám ve výuce. Odehrávat se bude 21. 11. 2024 v Centru PANT v Ostravě.
Začátkem října se v Praze konala zahajovací konference k projektu „Towards a harmonised micro-credential ecosystem in Czechia“, jejímž tématem byly tzv. mikrocertifikáty, tedy osvědčení, umožňující držitelům prokázat konkrétní znalosti a dovednosti získané v rámci vzdělávacího programu malého rozsahu. Konference přinesla podnětnou diskusi a doporučení, která by mohla významně ovlivnit budoucnost vzdělávání v České republice. Na projektu spolupracují OECD, Evropská komise a MŠMT.
Národní pedagogický institut České republiky (NPI) vydal publikaci Bořivoje Brdičky s názvem Pedagogika nejistoty v éře AI, jejíž moto je „Ten učitel, který nedokáže naučit víc, než stroj, má být nahrazen a nahrazen bude“. Přes znepokojivost tohoto tvrzení je autor přesvědčen, že role učitelů je nezastupitelná, a to zejména v tom, že pomáhají žákům vyznat se v obrovském množství zdrojů informací v online prostředí.
Chcete vědět, co znamenají výrazy jako banger, cringe, fr, chábr nebo crush, abyste pronikli do tajů řeči svých dětí a rozuměli i „tajným“ kódům, které vysílají mezi vrstevníky?
Vedete hodiny speciálně pedagogické péče nebo pedagogické intervence? Jak podporujete rozvoj čtenářství u mladších i starších žáků?
Přináší s sebou unikátní propojení fyzického a online světa
Základní umělecká škola v Jihlavě byla založena v roce 1924 jako hudební škola. Postupně se ale rozrostla a dnes nabízí široké spektrum uměleckého vzdělání.
Aktualizace textu proběhla k 15. 10. 2024
Vliv socioekonomického statusu českých rodin na úspěch dětí ve škole
Na českých školách začne 22. října 2024 již 6. ročník mezinárodní soutěže Jazykový WocaBee šampionát, organizované pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Soutěž je prostřednictvím mezinárodního finále propojena se šampionáty v dalších 7 evropských zemích. Letošní účast očekává Michal Ošvát na úrovni 130 tisíc žáků.
Podceňovaná oblast českého školství - pozitivní klima školy
Rozhovor s náměstkem ministra školství Jiřím Nantem, místopředsedkyní sněmovního výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu Ninou Novákovou