Základní škola, zřizovatel obec - neinvestiční náklady na žáka

Základní škola, zřizovatel obec – neinvestiční náklady na žáka
Náš zřizovatel – obec – zřizuje 3 úplné základní školy. Z neúplných škol – z okolních obcí – k nám přicházejí děti pokračovat ve školní docházce do šestých tříd. Náklady na naše školy jsou různé, a tak žáci na doporučení svých obcí nastupují na školu s nejmenšími náklady (neinvestiční náklady na žáka). Okolní obce tak ušetří při placení na žáka.
Víme, že školu volí rodiče, ale nepůjdou proti své obci. Dochází tak k nerovnoměrnému rozmístění žáků do šestých tříd. Náš zřizovatel chtěl naše školy v placení za žáky pro okolní obce zprůměrovat, ale prý to tak nelze.
Okolní obce jsou proti, snaží se šetřit. Může náš zřizovatel tří škol požadovat po okolních obcích průměrnou částku za žáka, ať nastoupí kamkoliv, nebo opravdu musí určit pro každou naši školu konkrétní částku?
Neexistuje nějaká zákonem nebo vyhláškou podložená cesta ke zprůměrování požadovaných částek?
O změně kapacity škol zřizovatel neuvažuje.
Související předpisy:
* Zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), v platném znění
ODPOVĚĎ:
Pro úhradu neinvestičních výdajů okolními obcemi je stanoveno školským zákonem jednoznačné pravidlo, musí jít o úhradu neinvestičních výdajů Vaší školy:
§ 178
(6) Jestliže žák plní povinnou školní docházku ve škole zřízené jinou obcí, je obec, ve které má žák místo trvalého pobytu, povinna hradit obci, která školu zřídila, neinvestiční výdaje této školy připadající na jednoho jejího žáka, pokud se dotčené obce nedohodnou jinak.
Zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon).
Pokud jsou tyto výdaje vyšší než u ostatních škol, pak jste oproti nim samozřejmě v nevýhodě. Zřizovatel sám o sobě ale nemůže stanovit průměrnou částku pro několik škol. Teoreticky je způsob zprůměrňování nákladů možný, ale Váš zřizovatel by se musel s ostatním obcemi na tomto postupu dohodnout, musel by mít k tomu jejich souhlas (nejlépe v rámci nějaké písemné smlouvy). Podle Vašich údajů z dotazu je zřejmé, že se nedaří této dohody dosáhnout, takže zatím je možné uplatnit pouze pravidlo stanovené zákonem – výše neinvestičních výdajů se musí stanovit pro každou školu zvlášť.