Krádež z účtu Fondu kulturních a sociálních potřeb

Vydáno:
Krádež z účtu Fondu kulturních a sociálních potřeb
Jsme příspěvková organizace zřízená městem, neplátce DPH.
V lednu tohoto roku došlo ke krádeži bankovní karty a bylo (mimo jiné) vybráno z účtu FKSP 10 000 Kč. Záležitost byla předána policii, pachatel doposud nebyl odhalen. Prosím o radu s účtováním. Zaúčtovala jsem podle výpisu z účtu FKSP 547/243. Nyní je tedy rozdíl v zůstatku na účtu 412 a 243. Měla by se škoda na účtu FKSP dotovat z běžných prostředků organizace - tedy převést 10 000 Kč z účtu běžného, popřípadě z pokladny? Pokud ne, prosím o popis účtování vzniklého případu.
Související předpisy:
* Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákoník práce“)
* Vyhláška č. 114/2002 Sb., o fondu kulturních a sociálních potřeb, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „vyhláška o FKSP“)
* Vyhláška č. 410/2009 Sb., k provedení zákona o účetnictví pro vybrané účetní jednotky, v platném znění
ODPOVĚĎ:
Nejdříve je nutné celou situaci posoudit z pohledu případné odpovědnosti zaměstnance z pohledu zákoníku práce. To znamená, že je nutné posoudit, zda je možné vyvodit odpovědnost za tuto škodu vůči konkrétnímu zaměstnanci, protože potom by se jednalo o pohledávku vůči zaměstnanci. Podle mého názoru by se na tento případ měla vztahovat úprava § 252 až § 254 zákoníku práce a následně § 259 zákoníku práce, podle které zaměstnanec, který odpovídá za schodek na svěřených hodnotách nebo za ztrátu svěřených předmětů, je povinen nahradit schodek na svěřených hodnotách nebo ztrátu svěřených předmětů v plné výši. Samozřejmě je nutné zohlednit také ustanovení § 252 odst. 4 zákoníku práce, podle kterého se zaměstnanec zprostí odpovědnosti zcela nebo zčásti, jestliže prokáže, že schodek vznikl zcela nebo zčásti bez jeho zavinění, zejména, že mu bylo zanedbáním povinnosti zaměstnavatele znemožněno se svěřenými hodnotami nakládat.
Pokud by se o nejednalo o škodu, za kterou je odpovědný konkrétní zaměstnanec, případně by se tento zaměstnanec odpovědnosti zprostil, potom bude situace posouzena jako škoda účetní jednotky, v tomto případě za neznámým pachatelem. Tomu odpovídá nákladový účet 547, tak jak je uvedeno v dotaze.
Jak vyplývá z § 3 odst. 1 vyhlášky o FKSP, při používání fondu se postupuje v souladu se schváleným rozpočtem a lze z něj čerpat pouze výdaje podle § 4 až 14. Na jiné výdaje čerpat prostředky FKSP nelze. Manko či škoda mezi tyto výdaje (náklady) nepatří, proto bude nutné tento náklad zaúčtovat na vrub provozních prostředků organizace.
Pokud již byla zaúčtována škoda na účet 547, budou pouze v rámci vyrovnání mezi běžným účtem a účtem FKSP tyto prostředky převedeny zpět na účet FKSP. Druhou možností je účtovat škodu jako pohledávku na účet 377 a v rámci vyrovnání potom tuto pohledávku vyrovnat.