Všeobecné obory mají připravovat na studium na vysoké školy (VŠ). Nejsou jedinou možností, poskytují ale nejširší přípravu – umožňují pokračování na většině oborů. Výuční list nebo jen ZŠ preferuje menšina rodičů – celkem 12 %.
- Rodiče mají mnohem větší zájem o všeobecné obory středních škol, než kolik jich dnes kraje nabízí. Za ideální volbu je pro své dítě považuje 32 % rodičů, současný podíl přijatých ale činí jen 18 %.
- Poptávka po všeobecných oborech by mohla dosahovat až 50 %, pokud by měly školy vyšší kapacity, rodiče nemuseli taktizovat a překonávat strukturální bariéry.
- Nabídka nematuritních oborů naopak výrazně převyšuje poptávku. Ideálně by je volilo jen 12 % rodičů, reálně na nematuritní učební obory odchází 29 % deváťáků.
- Místa na všeobecných oborech chybí ve všech krajích. Poptávka rodičů nejvíc převyšuje nabídku v Karlovarském, Královéhradeckém a Jihočeském kraji. Místa výrazně chybí také v Praze, kam se hlásí řada žáků ze Středočeského kraje.
- Do rozhodování vstupuje dosažené vzdělání rodičů, jejich příjmy i gender potomstva. Rodiče volí méně všeobecné obory pro chlapce.
- Zvýšení kapacit všeobecných oborů na 40–50 % odpovídá poptávce rodičů, kapacitám vysokých škol, kam vstupuje 50–60 % kohorty, i záměrům MŠMT. K dosažení cíle může pomoci lepší motivace krajů, lepší analýzy chybějících kapacit, úprava přijímacího řízení a zvýšení podpory znevýhodněného žactva na základních školách.
Více informací, metodologie: https://www.paqresearch.cz/post/poptavka-stredni-skoly/
Zdroj: https://www.paqresearch.cz/post/poptavka-stredni-skoly/