Českomoravský odborový svaz pracovníků školství se obrátil na Ministra financí Zbyňka Stanjuru s žádostí o upřesnění aktuální legislativní fáze dané změny a o potvrzení možnosti jejího účinnosti od 1. ledna příštího roku, v souladu s dřívějšími prohlášeními.
Co předcházelo: Markéta Seidlová, místopředsedkyně ČMOS pracovníků školství přišla letos na červnové školské tripartitě s návrhem týkajícím se tvorby FKSP. Uvedla, že jeho výrazná redukce ze 2 % na 1 % v rámci konsolidačního balíčku v praxi naráží na velkou kritiku. Z 1 % je ještě striktně stanovena povinnost polovinu využít na příspěvek na produkty spoření na stáří. Tato povinnost by měla být podle M. Seidlové zrušena, aby fond mohl plnit své zákonné poslání. V červenci se uskutečnilo jednání zástupců odborových svazů rozpočtové sféry s ministrem Stanjurou, na kterém veřejně slíbil, že účelově vázanou část spoření na stáří v zákoně zruší. Školy a školská zařízení velmi uvítaly tento příslib, že od ledna 2025 by mělo dojít v oblasti FKSP ke změně tak, že z 1 % přídělu nebude povinné polovinu využívat na produkty penzijního spoření. |
Odpověď Ministerstva financí: Návrh na změnu v oblasti fondu kulturních a sociálních potřeb je v současné době před třetím čtením v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR (viz pozměňovací návrh rozpočtového výboru ke sněmovnímu tisku č. 700). MF učinilo maximum, aby byla změna přijata k avizovanému datu. Jsou však obavy, že vzhledem k aktuální délce legislativního procesu, který MF nemohlo předvídat, je možné, že příslušné změny v souvislosti s FKSP mohou vejít v účinnost později než 1. ledna 2025.
Pokud by skutečně k tomuto zpoždění došlo o pár měsíců, jak se na tuto situaci s přípravou rozpočtu FKSP na rok 2025 mohou organizace připravit?
Odpověď Markéty Seidlové, místopředsedkyně ČMOS pracovníků školství: To není dobrá zpráva, byla by to velká komplikace. Ze zákona musí organizace stanovit rozpočet a pravidla čerpání na začátku roku, tudíž by to bylo podle staré legislativy, kde je povinnost účelově vázat nejméně 50 % z rozpočtovaného základního přídělu k 1. 1. daného roku na produkty spoření na stáří zaměstnanců. Kdyby změna měla být např. k 1. 3. 2025, není jasné, jak by se rozpočet řešil, jak by se řešily zůstatky z vázané části z roku 2024. Očekávám tedy od MF jasné stanovisko a budeme vyžadovat, jak postupovat v případě, že příslušné změny v souvislosti s fondem se nestihnou do konce roku schválit.
Zdroj: https://skolskeodbory.cz/ministr-stanjura-k-pripravovane-zmene-fksp