Mgr. Jana Holcová
- Článek
Na konci listopadu končí projekt iKAP II – Inovace ve vzdělávání, jejž koordinuje Pražský inovační institut, a s ním i program Cirkulární školy. Se sedmnácti pražskými školami spolupracovali rok odborní konzultanti programu v oblastech gastroodpady/školní jídelny, kompostování a reuse. Učitele, žáky i nepedagogické pracovníky škol inspirovali k větší udržitelnosti a novým aktivitám. Co se dělo a jak se může inspirovat i vaše škola?
- Článek
Je konec listopadu a já se jdu podívat do ZŠ Jižní na pražském Spořilově na projektový den Strojové učení pro děti. O umělé inteligenci (AI) je slyšet ze všech stran a je jasné, že dnešní děti se bez znalostí (minimálně) jejích základů neobejdou.
- Článek
Zdá se, že tandemovou výuku si pochvalují jak zapojení učitelé, tak žáci a studenti. Rozhodla jsem se tedy vyzkoušet ji (téměř) na vlastní kůži. Dvouhodinovka dějepisu na pražské ZŠ Janského se blíží, jdu se podívat do třídy deváťáků. Tématem je cestování a emigrace v 60.–80. letech 20. století.
- Článek
V rámci dílčí aktivity projektu iKAP II – Inovace ve vzdělávání, kterou realizuje Pražský inovační institut, se právě teď rozbíhá program „Cirkulární školy“. Jeho cílem je podporovat udržitelný rozvoj ve škole. Když všechno půjde podle plánu, tak za rok by mělo být v Praze dvacet škol, které budou vědět, jak účinně nakládat s odpady, dostanou nové vybavení a „reuse“ pro ně nebude neznámé slovo.
- Článek
Umělá inteligence (AI) je pořád tak trochu záhadné slovo. Co od ní čekat? Proč bychom jí měli věnovat pozornost? A proč by se s ní měly seznámit už děti na základních školách? Na následujících řádcích vám toto téma rádi stručně představíme.
- Článek
Přemýšlíte, jak by se kariérové poradenství ve vaší škole dalo pojmout lépe, systematičtěji a ve spolupráci s ostatními kolegy? Možná podobným výzvám jako vy čelí i v dalších školách… Impuls k rozvoji kariérového poradenství ve vaší škole najdete ve vzdělávacím programu Kariérový rozvoj ve školní praxi. Můžete jej od září bezplatně využít v rámci projektu iKAP II – Inovace ve vzdělávání.
- Článek
V dubnu se Česká republika na týden připojila ke (1)). Na několika místech probíhaly workshopy, konference, ateliéry, debaty a další zajímavé události. Společným jmenovatelem byla, jak už z názvu vyplývá, tvořivost, kreativita. Ta by měla být základem, nikoli doplňkem vzdělávání.
- Článek
V rámci velkého projektu iKAP II – Inovace ve vzdělávání budou v následujících dvou letech podpořeny pražské mateřské, základní i střední školy – jak přímo žáci, tak vedení škol a učitelé. Jedním z hlavních partnerů projektu je i Společnost pro kreativitu ve vzdělávání (SPKV). Ta už dvanáct let přináší do českého školství témata kreativního učení – a to prostřednictvím umění, kreativního a designového myšlení a participace dětí. Proč bychom měli chtít kreativní učení do našich škol a pro naše děti?
- Článek
V Praze běží velký projekt iKAP II – Inovace ve vzdělávání, který je zaměřený na rozvoj a inovace škol, vzdělání ředitelů, učitelů, žáků a studentů. Co se vlastě pod zkratkou iKAP II skrývá? A co konkrétně budou moci pražské mateřské, základní a střední školy v následujících zhruba dvou letech využít?