PhDr. Václav Trojan, Ph.D. - strana 4

  • Článek
Kdo z nás by si občas nevzpomněl na černobílé fotografie. Jejich poměrně dlouhá výroba, vyžadující svůj díl trpělivosti, zkušeností i štěstí, měla nakonec něco do sebe. Od cvaknutí závěrky přes vyvolání filmu až po vytažení opláchnuté fotky ve fotokomoře (spíše v koupelně) uplynula nesrovnatelně delší doba, než si dnes vůbec dovedeme představit. Nakonec i profesionální fotografové občas k černobílé fotce sáhnou, popř. nám řada programů v počítači i chytrém telefonu nabízí úpravu fotky z prázdnin do černobílého či hnědobílého tónu. Leckdy to přece má své kouzlo, tak proč ne.
Vydáno: 18. 09. 2018
  • Článek
Závěr Václav Trojan Milí čtenáři, dočetli jste naše druhé letní číslo. Ani já, ani nikdo z týmu, který ho připravoval, nemůže vidět vaše reakce. Zkusili jsme letos rozšířit ryze...
Vydáno: 20. 06. 2018
  • Článek
Co by to bylo za letní číslo našeho časopisu, kdyby neobsahovalo inspirativní příklady ze školské praxe. Není třeba hned všechno zavádět, ale rozhlížení se po okolí blízkém i vzdálenějším ještě nikomu neuškodilo. Často se jedná o nastavené zrcadlo, co se dá ve stávajících podmínkách vlastně dělat, i když někdy spíše navzdory systému. Ale jinak se nic neposune.
Vydáno: 20. 06. 2018
  • Článek
Kolik jen bylo napsáno textů o profesi učitele. Já osobně před sebou ve chvíli debat o profesi vidím svoji vzácnou učitelku a pozdější blízkou kolegyni docentku Jarku Vašutovou a její Profesi učitele v českém vzdělávacím kontextu. Co by řekla dnešní situaci, to už bohužel nevím. V každém případě v této prostřední části letního čísla bude klíčovým konceptem samotný učitel a vše, co jej obklopuje.
Vydáno: 20. 06. 2018
  • Článek
Rozvoj učitelů musí někdo podporovat, usměrňovat a řídit. Nejde to jinak, žádný proces běžící samospádem nemůže být dlouhodobě úspěšný. Proto začnu zdánlivě zeširoka, leč jinak si to nedokážu představit. Základním faktorem pedagogického vedení je přece ředitel školy a je to právě on, kdo má na rozvoj učitelů zásadní vliv. Někdy tím, že jim umožní jejich vzdělávání či něco hradí z rozpočtu školy, někdy tím, že vytváří podmínky pro sdílení pedagogického procesu a spolupráci mezi učiteli, někdy tím, že společně s ostatními učiteli debatuje o tom, co by sbor potřeboval, aby mohl dobře dělat svoji práci. V neposlední řadě podporuje učitele i svým osobním příkladem. Proto začínám článek právě ředitelem školy.
Vydáno: 20. 06. 2018
  • Článek
V první části letního čísla jsou zařazeny příspěvky hledající odpovědi v té nejvyšší rovině. Chtěli jsme totiž nejprve nějak celé téma ukotvit, proto byl vytvořen vějíř několika zásadních článků. Snad pohled akademika, inspektora, člověka hledícího zvenčí či pedagoga může mít něco společného a může vytvořit potřebný odrazový můstek pro celé letní číslo.
Vydáno: 20. 06. 2018
  • Článek
Úvod Václav Trojan Čas rychle mizí a rok se zase s rokem sešel. Takhle se nějak dříve psávalo o tom, že něco utíká. Proč by tomu mělo být jinak...
Vydáno: 20. 06. 2018
  • Článek
„Má to pánbíček ale divnou čeládku,“ říkávala moje máma ve chvílích, kdy okolo sebe viděla nepochopitelné lidské reakce. Asi by koukala, jak je i po mnoha letech její rčení živé a jak vystihuje situaci z přelomu jara a léta letošního roku v souvislosti s učiteli, jejich profesí a učitelstvím jako takovým.
Vydáno: 22. 08. 2017
  • Článek
Milí kapitáni, lodníci, pracovníci admirality a všichni ostatní!
Vydáno: 14. 06. 2017
  • Článek
Odpočíváte, sbíráte síly, čtete něco zajímavého, poznáváte nové lidi a v klidu si promýšlíte, co chcete udělat ve své škole, obci či ve svém vlastním životě. Kdy jindy než ve chvílích zastavení a ztišení duše dostáváme příležitost k reflexi, bilancování, přemýšlení... Kdy jindy si lze hýčkat nové myšlenky, nové nápady a kdy jindy je příležitost je nezapudit, ale naopak je rozvíjet a pohrávat si s nimi. Ti šťastnější, kteří si o dovolené nové myšlenky nehýčkají, protože umějí skutečně vypnout a odpočívat, si myšlenky mohou začít hýčkat nyní.
Vydáno: 14. 06. 2017
  • Článek
Ředitel školy je klíčovou a nezastupitelnou osobou každé školy. Nejen v probíhajícím procesu kurikulární reformy, ale zejména v každodenním životě školy je úloha této osoby stále nedoceňována, přestože důsledky jejího rozhodování zasahují často velké množství lidí na dlouhou dobu. V českých i v zahraničních pramenech je kladen důraz na profesionální přípravu ředitele, na jeho vzdělání a kultivaci kompetencí. Požadovaná příprava ředitelů ovšem není více specifikována, což situaci poněkud komplikuje.
Vydáno: 14. 06. 2017
  • Článek
  HURÁ !!! Václav Trojan editor Letního speciálu Řízení školy Lodi jsou v přístavu, náklad je vyložen a posádka se rozutekla po okolních krčmách a kopcích. Však ten rok také...
Vydáno: 14. 06. 2017
  • Článek
Vrátím se zase po nějaké době k podobenství školy jako lodi plující na vzdálený ostrov pro vzácné koření. Vyjděme z premisy, že na lodi je dobrý kapitán a má zájem o úspěšný průběh plavby, o jiné kapitány mi skutečně nejde. Kapitán ovšem není majitelem lodi a potřebuje podporu rejdařů i admirality. Představte si, že admiralita, snad v dobré víře podpořit své loďstvo, nakoupila množství vzácného laku a nutí kapitány, aby nejlépe během plavby, kdy občas prší a stříká slaná voda, nechali natírat palubu.
Vydáno: 23. 05. 2017
  • Článek
  Východní větry nejsou všechny mrazivé PhDr. Václav Trojan Ph.D. vedoucí katedry Centrum školského managementu PedF UK Rád bych se dnes podělil o poznatky z cest východním směrem, kterým se...
Vydáno: 25. 04. 2017
  • Článek
V minulém čísle jsem na tomto místě psal o přidávaném balastu a častém zpochybňování potřebnosti škol jako takových. Moc děkuji čtenářům za názory a zpětnou vazbu, budu s nimi dále pracovat a k tématu se jistě jednou vrátím. Dnes se podívám na základní školu z pohledu úplného počátku školní docházky: Chci se věnovat procesu zápisu dítěte do školy. Koneckonců jedno z posledních čísel našeho časopisu rozebíralo zápisy do základních škol z pohledu legislativ a diskutuje se o přínosech či úskalích posunutí zápisu do jarních měsíců, které má letos premiéru.
Vydáno: 21. 03. 2017
  • Článek
Stalo se poslední dobou velice módní strefovat se do veřejného, zejména základního školství a pojmenovávat, co všechno nezvládá a neumí. Nepřipravuje děti do života, nerealizuje ty pravé (nejraději cool) aktivity, neumí děti zaujmout, a dokonce po nich občas také něco chce. Mnohdy je to jistě pravda, však v převážné většině otrávené šípy nepřinášejí ani náznak řešení.
Vydáno: 21. 02. 2017
  • Článek
Je k neuvěření, jak ten rok rychle utekl. Přibližně před rokem jsme totiž zahajovali cyklus článků pro vedoucí školních jídelen zaměřený na školský management a najednou je čas napsat pár slov na závěr. Ale tak už to v životě chodí.
Vydáno: 18. 08. 2016
  • Článek
Jeden z našich autorů - Václav Trojan - napsal ministryni školství otevřený dopis, ve kterém se věnuje aktuálním problémům ředitelů škol a školských zařízení. Jistě znáte jeho názory ze stránek tohoto časopisu, především z rubriky Ředitel školy - a co ještě, a víte, že často kriticky píše o podmínkách, ve kterých současní ředitelé pracují, a o zhoršující se situaci v našich školách. Přikládáme plné znění textu určeného paní ministryni. Autor dopisu tímto otevírá debatu a vyzývá vás k vyjádření názorů a sdílení zkušeností.
Vydáno: 18. 08. 2016
  • Článek
Ve druhé polovině dubna organizovala naše katedra již pátý ročník mezinárodní vědecké konference, tentokráte s názvem Efektivita vzdělávání. Nechce se věřit, jak čas rychle utíká.
Vydáno: 13. 06. 2016
  • Článek
Vždy se těším do posluchárny či seminární místnosti za svými studenty, když se blíží téma řízení změny v pedagogickém procesu. Je to téma stále živé, stále nebude nikdy hotové, stále se něco okolo nás děje.
Vydáno: 13. 06. 2016