Mgr. Pavla Petrů-Kicková

  • Článek
Jedna z implementačních karet Strategie vzdělávací politiky České republiky do roku 2030+ se věnuje podpoře předškolního vzdělávání v letech 2021–2023. Mezi klíčové aktivity této sekce patří zvýšení účasti na předškolním vzdělávání, úprava obsahu RVP PV, podpora pedagogů a vedení škol, podpora vzdělávání dětí s OMJ, parametrizace financování a nákladovosti a snížené odkladů školní docházky.
Vydáno: 22. 09. 2020
  • Článek
V rámci přerušení provozu mateřské školy jsme nabídli dětem a jejich rodičům nový vzdělávací program „Učí školka“. Prostřednictvím webových stránek jsme se pokusili zprostředkovat náměty, nápady, básničky, písničky, návody na výrobu a pracovní listy co a jak dělat s dětmi, když nemůžou chodit do mateřské školy.
Vydáno: 26. 05. 2020
  • Článek
  Slovo úvodem V červnovém čísle Speciálu byla uveřejněna první část vyjádření k podkladové studii plánované revize Rámcového vzdělávacího programu pro předškolní vzdělávání. V závěru tohoto vyjádření konstatovala E....
Vydáno: 04. 12. 2019
  • Článek
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy seznamuje odbornou i laickou veřejnost s hlavními směry vzdělávací politiky na příští deset let, která je promítnuta do Strategie 2030+. Jádrem této politiky budou učitelé, kterým, a nejen jim, vrátí důvěru v systém. Důvěru bude MŠMT budovat prostřednictvím uvolnění dat o školách, která bude zpracovávat a interpretovat pomocí rezortních výzkumů a mezinárodních komparací.
Vydáno: 21. 05. 2019
  • Článek
Předškolní vzdělávání je dlouhodobě hodnoceno jako kvalitní. Zlepšují se materiální podmínky, což přispívá k podpoře kvality vzdělávání. Pedagogové lépe využívají názorně-demonstrativní a dovednostně-praktické metody vzdělávání, uvědomují se podstatu učení hrou a hravými činnostmi a nepodceňují ani spontánní a situační učení. Zkvalitnila se součinnost učitele a asistenta pedagoga při výběru vhodných pedagogických postupů, metod a pomůcek. Učitelé mateřských škol jsou si vědomi, že jejich další osobnostní rozvoj prostřednictvím celoživotního vzdělávání se musí ubírat především cestou trendů současné vzdělávací politiky.
Vydáno: 19. 03. 2019
  • Článek
S vědomím všech změn, které se v předškolním vzdělávání chystají (nebo už v něm probíhají), nemá stát zpětnou vazbu o tom, jací jsou a jak změny vnímají předškolní pedagogové. Proto bylo v období od března do června 2018 osloveno 140 náhodně vybraných mateřských škol v celé republice, a to tak, aby ve výzkumném šetření byly zastoupeny všechny kraje.
Vydáno: 18. 09. 2018
  • Článek
Společné vzdělávání, kterému se ještě před tím, než vstoupila v platnost vyhláška 2016/27 č. Sb., o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků nadaných, říkalo integrace, probíhalo v mateřských školách přirozenými pokusy o začlenění handicapovaného dítěte do běžného vzdělávacího proudu. Přirozenými proto, že u tříletého dítěte zkrátka nepoznáte jeho jinakost. Integrace představovala větší přizpůsobení se dítěte škole. To byl vlastně její hlavní princip.
Vydáno: 15. 05. 2018
  • Článek
"Všeobecné poučení světa začíná v kořenech. Takže všeobecná obnova světa musí začít také tam." (J. A. Komenský)
Vydáno: 16. 03. 2018
  • Článek
Co trápí mateřské školy jako instituce, je známé. Přeplněné třídy, nízké platy, vysoká zodpovědnost, přebujelá administrativa, nejednoznačná legislativa, nedostatek kvalifikovaných a kvalitních předškolních pedagogů. Jednotliví pedagogové se ale potýkají i s jinými problémy. Nemluvící, málo chodící, nesamostatné, citově nevyzrále a někdy i agresivní děti.
Vydáno: 16. 03. 2018
  • Článek
Povinné předškolní vzdělávání pětiletých dětí, individuální vzdělávání v posledním povinném ročníku předškolního vzdělávání, čtenářské, matematické a digitální gramotnosti, vzdělávání dětí mladších 3 let a nedostatek předškolních pedagogů, to jsou jen některé z aktuálních otázek, které zajímají mateřské školy teď a tady.
Vydáno: 20. 11. 2017
  • Článek
  Co a jak s mateřskou školou pro děti od 2 do 7 let? Mgr. Pavla Petrů-Kicková, ředitelka MŠ Dr. E. Beneše, Kralupy nad Vltavou, Společnost pro předškolní výchovu Požadavkem...
Vydáno: 23. 05. 2017
  • Článek
Místní akční skupina Nad Prahou, která mapuje potřeby regionu v oblasti vzdělávání a zájmových aktivit, zadala na přelomu roku 2016/2017 rodičům dětí a žáků, ale i samotným žákům dotazník, který zjišťoval jejich názory na vzdělávání a jeho momentální průběh v ORP Kralupy nad Vltavou.
Vydáno: 25. 04. 2017
  • Článek
V září 2016 uspořádala Místní akční skupina Nad Prahou společně se Společností pro předškolní výchovu a s Mateřskou školou Dr. E. Beneše v Kralupech nad Vltavou přednášku doc. PhDr. Evy Opravilové, CSc., s názvem: „Individualizace + inkluze = kvalita“.
Vydáno: 22. 11. 2016
  • Článek
Mateřská škola je instituce. A každá instituce musí, aby mohla fungovat, mít nějaký řád. Mateřská škola je instituce určená pro předškolní vzdělávání dětí. Podle v současnosti platné legislativy (§ 34 odst. 1 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání) pro děti zpravidla od 3 do 6 let. Požadavkem dnešní občanské společnosti i velké části rodičovské veřejnosti je její rozšíření o péči a výchovu dětí mezi 2. a 3. rokem věku, ne však mladších 2 let.
Vydáno: 21. 09. 2016
  • Článek
Kreslení, jako jedna z nejběžnějších výtvarných činností dětí předškolního věku, je opředeno řadou mýtů. Jedním z nich je i poučka, že čím menší dítě, tím větší papír. Vyvracením těchto „didaktických omylů“ (a nejen jim) se věnoval seminář dr. Heleny Hazukové s názvem „Výtvarné činnosti v mateřské škole, to není jen kreslení“.
Vydáno: 13. 06. 2016
  • Článek
Období zápisů k předškolnímu vzdělávání v mateřských školách vede k opětovnému zamyšlení nad požadavky na budoucí mateřskoškoláčky.
Vydáno: 20. 04. 2016
  • Článek
V každé profesi, učitelskou nevyjímaje, proto, že je kombinací vědecké s uměleckou, může dojít k vyhoření. Ale tak, jako dobrého herce nabíjejí spokojení diváci, tak kvalitního pedagoga zase rozvíjející se děti.
Vydáno: 15. 12. 2015
  • Článek
Základem osobnostně orientovaného modelu předškolního vzdělávání je především hra a situační učení. Hrou je myšlena samostatná tvořivá hra, která nepostrádá prvky experimentování. Taková hra totiž dítěti umožňuje osobní prožitek, uplatnění jeho dosavadních vědomostí i zkušeností a vyjádření představ. Pro předškolního pedagoga je pak dětská hra zdrojem informací o dítěti. Ukazuje například stupeň jeho vývoje, jeho tvořivost, soustředěnost, reakci na pokyny, respektování pravidel, rychlost rozhodování, důslednost v realizaci cílů a vyjadřování, a to nejen slovní, ale i nonverbální.
Vydáno: 03. 07. 2015
  • Článek
V poslední době se z praxe ozývají čím dál tím více požadavky, aby další vzdělávání pedagogických pracovníků bylo zaměřeno na osvojení si efektivních způsobů komunikace s rodiči. Učitelky mateřských škol konstatují, že je zpochybňována jejich autorita, že rodiče zlehčují jejich informace a mnohdy nekomunikují vůbec. Často se proto cítí nejisté a mají pocit marného snažení.
Vydáno: 23. 02. 2015