Mgr. Miroslav Hřebecký - strana 3

  • Článek
Z propagačních kanálů jsme v předchozích dílech tohoto seriálu rozebírali ty dominující elektronické, jako je web nebo sociální sítě. Mohlo by se zdát, že potištěnému papíru jako médiu pěje labutí píseň. Tak jisté to není, rozhodně dosud neřekl poslední slovo.
Vydáno: 03. 07. 2015
  • Článek
A tuhle znáte? Jaké jsou dvě hlavní výhody, proč ještě vydržet ve školství? Červenec a srpen! Tak jsme se dosmáli a teď trochu vážněji. Větší množství volna proti mnoha jiným povoláním nelze učitelství upřít. Na všem dobrém se najde i stinná stránka. Pokud chceme prožít prázdniny opravdu aktivně a něco zažít, vyjde nás to mnohdy dosti draho. Naštěstí existuje internet a mnohé alternativy, kterými se dají pobyty v cizích krajích velmi zlevnit.
Vydáno: 21. 05. 2015
  • Článek
A je to tady. Po celou dobu svého seriálu jsem tušil, že to jednou musí přijít, že se tomuto tématu nevyhnu. Sociální sítě jsou natolik podstatným fenoménem v současné mezilidské komunikaci, že je nelze opomenout ani v seriálu o školním PR. A protože v minulých dílech o webu jsme se ocitli v digitální oblasti, jsou zkrátka na řadě. Nuže, do toho...
Vydáno: 20. 04. 2015
  • Článek
Škola má skvělé webové stránky, teď už jen zajistit, aby je někdo sledoval. Tento díl seriálu se pokusí poradit, jak přivést čtenáře na školní web.
Vydáno: 15. 03. 2015
  • Článek
V předchozím dílu našeho seriálu o školním PR jsme řešili koncepční a technické aspekty webových stránek školy, dnes se podíváme na to, čím je „nakrmit“.
Vydáno: 23. 02. 2015
  • Článek
V našem seriálu o školním public relations jsme již probrali školu z mnoha stran, zatím především z těch reálných. V jednadvacátém století ale získává čím dál víc na důležitosti i svět virtuální. Podíváme se tedy postupně blíže také na složky, pro které si úředníci vymysleli označení „dálkový přístup“. Tím nejdůležitějším prvkem v internetové komunikaci školy je její webová prezentace.
Vydáno: 28. 01. 2015
  • Článek
Obecně prospěšná společnost EDUin vyhlásila výsledky 2. ročníku ceny Eduína, která vznikla s cílem upozornit odbornou i laickou veřejnost na inovativní počiny v českém vzdělávání. Chceme tak ukázat na konkrétní příklady, kdy držíme krok s vývojem společnosti i technologií, a zároveň ocenit lidi, kteří se nebojí vymýšlet a zavádět pozitivní změny do našeho školství a vůbec celé sféry vzdělávání.
Vydáno: 28. 01. 2015
  • Článek
Dnešní díl bude poměrně stručný. Pokusím se vám nabídnout dva nástroje k odlišení školy a školních akcí od konkurence a k posílení budování vztahů směrem k VIP osobnostem i veřejnosti.
Vydáno: 22. 12. 2014
  • Článek
V předminulém čísle jsme se zabývali školní grafikou a slíbili jsme si, že se budeme věnovat zvlášť fenoménu školního loga. Protože jsme do minulého čísla aktuálně zařadili téma výroční zprávy, přichází kapitola o znaku školy na řadu dnes.
Vydáno: 18. 11. 2014
  • Článek
Dnešní díl seriálu o školním PR se týká zcela aktuálního tématu. Jednou z každoročních povinností ředitele školy, danou zákonem, je zveřejnění výroční zprávy za uplynulý školní rok. Je možné to brát jako formalismus a vyprodukovat „cosi“, co se jen minimálně liší od sousední školy nebo od loňské verze. Takový přístup je ale dle mého promarněná šance, výroční zpráva může sloužit jako účinný nástroj propagace školy. Znamená to ale odlišit se na první pohled a věnovat přípravě patřičnou pozornost. Pojďme se podrobně podívat, co výroční zpráva musí a může obsahovat a jak ji využít při prezentaci školy.
Vydáno: 20. 10. 2014
Jednou z každoročních povinností ředitele školy danou zákonem je zveřejnění výroční zprávy za uplynulý školní rok. Je možné to brát jako formalismus, ale zpráva se může stát velmi účinným nástrojem. Aby nastal druhý případ, je nutné začít zprávu připravovat včas a věnovat přípravě patřičnou pozornost. Neméně důležitý je výběr spolupracovníků a zapojení co nejširšího okruhu lidí zevnitř školy na jejím sestavení.
Vydáno: 25. 09. 2014
V mnoha případech vycházejí školy svými zprávami ze šablony, která je sestavena zřizovatelem. Je třeba se na to dívat tak, že takováto struktura je doporučeným minimem. Vycházejme z dlouhodobě platné vyhlášky č. 15/2005 Sb., kterou se stanoví náležitosti dlouhodobých záměrů a výročních zpráv, především z § 7 - Obsah a zpracování výroční zprávy o činnosti školy.
Vydáno: 25. 09. 2014
  • Článek
Když se zeptáte šestiletého dítěte, zda umí zpívat nebo malovat, hrdě přisvědčí a nejspíše vám to i ochotně předvede. Když tomu samému dítěti zopakujete otázku v šesté sedmé třídě, pravděpodobně pouze stydlivě sklopí oči. Co se změnilo? Zapůsobilo na něj české školství, kde stále namísto pozitivní motivace převládá práce s chybou. Pedagogové jsou cíleně trénováni, jak číhat na nějakou nedokonalost a poté se žákem pilovat její odstranění. Při tom bohužel často dochází k fixaci oné chyby, nehledě na dopad na sebevědomí dítěte.
Vydáno: 24. 09. 2014
  • Článek
Když se zeptáte šestiletého dítěte, zda umí zpívat nebo malovat, hrdě přisvědčí a nejspíše vám to i ochotně předvede. Když tomu samému dítěti zopakujete otázku v šesté sedmé třídě, pravděpodobně pouze stydlivě sklopí oči. Co se změnilo? Zapůsobilo na něj české školství, kde stále namísto pozitivní motivace převládá práce s chybou. Pedagogové jsou cíleně trénováni, jak číhat na nějakou nedokonalost a poté se žákem pilovat její odstranění. Přitom bohužel často dochází k fixaci oné chyby, nehledě na dopad na sebevědomí dítěte.
Vydáno: 24. 09. 2014
  • Článek
V dnešním dílu seriálu o školním public relations se podíváme na komunikační kanály, které máme k dispozici pro naplňování komunikační strategie školy.
Vydáno: 24. 09. 2014
  • Článek
Prázdniny jsou časem pohody, oddechu a přece jen trochu pomalejšího toku času. V hlavě většiny ředitelek a ředitelů už postupně „dobzučelo“, mysl si odpočala, tělo nabralo nové síly, a tak již začínají vymýšlet, co by na své škole vylepšili. Kdy jindy je lepší se podívat na svoji školu zvenčí než o prázdninách? Jak působí navenek její grafický styl? Nenadešel čas ho sjednotit nebo modernizovat?
Vydáno: 21. 08. 2014
  • Článek
Když se zeptáte šestiletého dítěte, zda umí zpívat nebo malovat, hrdě přisvědčí a nejspíše vám to i ochotně ukáže v praxi. Když tomu samému dítěti zopakujete otázku v šesté - sedmé třídě, pravděpodobně pouze stydlivě sklopí oči. Co se změnilo? Zapůsobilo na něj české školství, kde stále namísto pozitivní motivace převládá práce s chybou. Pedagogové jsou cíleně trénováni, jak číhat na nějakou nedokonalost a poté se žákem pilovat její odstranění. Při tom bohužel často dochází k fixaci oné chyby, nehledě na dopad do oblasti sebevědomí dítěte.
Vydáno: 17. 06. 2014
  • Článek
Představujeme nový program, který rozvíjí pozitivní motivaci dětí k učení a celkovému osobnímu seberozvoji. Zároveň přináší rodičům i pedagogům možnost vidět dítě i z jiné strany, než je běžné. Aplikace je zdarma dostupná na www.coumim.cz.
Vydáno: 17. 06. 2014
  • Článek
Nastal čas definovat si pár principů, klíčových otázek, které si musíme při vytváření systému školního public relations položit. Nevím, zda preferujete spíše systémový náhled, nebo ponor do každodenní živé operativy. Dnes to bude spíše v té systémovější rovině, ale nebojte, vždy se pokusím připojovat konkrétní výstupy do praxe.
Vydáno: 17. 06. 2014