Aktuality
Soutěž "Rozpočti si to!" představuje unikátní příležitost pro studenty základních a středních škol, jak se naučit základy správného hospodaření s penězi a rozvíjet svou finanční gramotnost. Přes praktické úkoly a interaktivní webovou aplikaci si účastníci osvojují nejen teoretické znalosti, ale získávají i cenné praktické zkušenosti.
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ve spolupráci s Českou školní inspekcí připravuje šetření jazykové připravenosti žáků – cizinců základních škol. Cílem je identifikovat žáky s nedostatečným jazykovým vybavením tak, aby bylo možné na ně lépe zacílit finanční i metodickou podporu ministerstva.
Přijímací zkoušky jsou samoúčelné, děti se kvůli nim učí nesmysly.
Odborníci upozorňují, že téma umírání a smrti má své nezastupitelné místo v životě dětí a mládeže. Přestože to může být náročné, je důležité s ním otevřeně pracovat i ve školním prostředí. Organizace Cesta domů proto pořádá debatu určenou pedagogům i široké veřejnosti, která se uskuteční v úterý 19. března v pražském kině Bio Oko.
Třetí ze série debat věnovaných výzvám ve vzdělávání se bude konat 4. dubna 2024 v Centru PANT Ostrava. Bude zaměřena na pedagogický leadership.
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy zahájilo z pokynu ministra Mikuláše Beka práce na další fázi implementace Strategie vzdělávací politiky ČR do roku 2030+ prostřednictvím implementace příslušných opatření Dlouhodobého záměru vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy České republiky pro období let 2023–2027.
První kolo výzev evropských programů Erasmus+ a Evropského sboru solidarity, které spravuje Dům zahraniční spolupráce (DZS), přilákalo nejen dosud nejvyšší počet žádostí o financování projektů zahraničních výjezdů, ale i rozmanité skupiny nových žadatelů. Zájem roste u kulturních organizací a regionálních muzeí, ale také u sociálních či uprchlických center. Rozdělíme mezi ně větší rozpočet než kdy dříve.
NPI vás zve ke sledování třídílného seriálu, který představuje strategické postupy pro podporu vnitřní motivace a sebedůvěry nejen u dětí se speciálními vzdělávacími potřebami. Obsah seriálu byl vytvořen ve spolupráci s odborníky z poradenských pracovišť, pedagogy a asistenty pedagoga.
Rozhovor s ředitelkou pražského Gymnázia Nad Štolou a předsedkyní Asociace ředitelů gymnázií
Z celkem 150 000 přihlášených, jejichž přihlášky jsou nyní v systému, tak elektronickou cestu při přihlašování využilo přibližně 90 % všech uchazečů. Přesný počet přihlášených bude znám poté, co ředitelé škol do systému zadají všechny přihlášky, které přišly v klasické listinné podobě. Podat přihlášku prostřednictvím DiPSy mohli uchazeči a jejich rodiče od 2. do 21. února 2024.
Dne 22. února 2024 mezi 9:00 a 12:00 proběhnou 4 bloky videohovorů ředitelů středních škol a ředitele Cermatu.
Ministr školství Mikuláš Bek rozhodl o prodloužení termínu pro podání přihlášky na střední školy o jeden den, tedy do 21. února 2024. Původní termín byl do 20. února. Důvodem posunutí lhůty je snaha uvolnit případný stres uchazečů a rodičů, kteří ještě přihlášku s využitím nového systému nepodali.
Těšit se můžete na tři workshopy pro učitele a učitelky na téma: Jak se chovat bezpečně nejen ve finančním světě?
Připravovaná kniha Ústavní (ne)pořádek v obrazech, jejímž hlavním cílem je přiblížit ústavní právo žákům na vyšším stupni základních škol a středoškolským studentům, potažmo celé české laické veřejnosti, je unikátním projektem spolku Hermeniculum, jenž získal podporu České advokátní komory. Zaštítili ho rektorka UK profesorka MUDr. Milena Králíčková, Ph.D., a děkan Právnické fakulty UK profesor JUDr. Radim Boháč, Ph.D. Úvodní slovo k němu napsal ústavní soudce profesor JUDr. PhDr. Jan Wintr, Ph.D.
Články o wellbeingu na škole jsme pro vás připravili zdarma. Není nutná ani registrace. Příjemné čtení. Více do tématu se můžete ponořit přihlášením nebo vyplněním registračního formuláře.
Podání přihlášky je možné do 20. února 2024 (prostřednictvím informačního systému nebo datovou schránkou do 24:00 hodin).
Digitalizace veřejné správy
Otázkou financování nepedagogických pracovníků ve školách zřizovaných obcemi a kraji se bude zabývat vláda. Vyplynulo to z dnešního jednání vládní koalice se zástupci školských odborů a asociací ředitelů za účasti premiéra Petra Fialy. Ministr školství Mikuláš Bek již dříve avizoval, že řešení situace části nepedagogických pracovníků vyžaduje rozhodnutí vlády.