Na konci minulého roku se v Praze uskutečnil největší vzdělávací festival v ČR PREF – Prague Education Festival. Vystupovali zde všichni, kdo mají co říci k výzvám, s nimiž se bude vzdělávání v Česku v budoucnosti muset zabývat.
„Věštecká křišťálová koule“ pro inovátory ve vzdělávání

Ve třech dnech bylo možné v Průmyslovém paláci na pražském Výstavišti slyšet od ministra školství, zástupců ČŠI a nezávislých odborníků zabývajících se moderními směry ve výuce vše, co se týká aktuálních celosvětových trendů ve vzdělávání. Takovýchto akcí neprobíhá v Evropě mnoho. V Německu se podobný festival uskutečnil v roce 2018 v Hannoveru – Didacta, The Education Trade Fair (letos byl festival zrušen z důvodu možného šíření koronaviru).

Předávání Ceny SuperEDUína řediteli ZUŠ Hostivař Jiřímu Stárkovi
Na pražském festivalu vystoupilo na devíti pódiích přes 350 řečníků. Výzkumníci, analytici, ředitelé škol, politici a odborníci na vzdělávání byli nejen z domova, ale i ze zahraničí. Speciální pódium zde bylo vyhrazeno pro otevřené diskuze, na zbývajících pódiích se konaly semináře, přednášky a workshopy. Vystavovaly zde firmy a společnosti zabývající se školstvím.

Ocenění Milana Hejného
Cílem akce bylo otevřít diskuzi, co je vlastně kvalitní škola a jaké jsou moderní trendy ve vzdělávání. Festival byl platformou, v Čechách zatím ojedinělou, kde se mohli všichni, kteří se o nové směry ve vzdělávání zajímají, setkávat a sdílet své poznatky a zkušenosti. Snahou bylo nastartovat progresivní změny českého vzdělávacího systému a iniciovat diskuzi mezi státem, školami a soukromou sférou o potřebných změnách.

Slavnostním večerem provázel redaktor České televize Daniel Stach
Hlavním organizátorem festivalu bylo vydavatelství Economia, jehož součástí jsou i weby Aktuálně.cz a iHNed.cz a Hospodářské noviny. Ty se tématům vzdělávání dlouhodobě věnují (v současnosti spolupracují např. na “) a jak ve svém vystoupení na festivalu potvrdil i ministr školství Robert Plaga, v oblasti vzdělávání už nastal „čas na změnu“.
V rámci tohoto festivalu se uskutečnilo také vyhlášení ceny za největší inovaci ve vzdělávání za posledních deset let. Cena „SuperEDUína“ byla v rámci slavnostního večera udělena inovátorům, kteří svým počinem obohatili české vzdělávání něčím novým, moderním a především perspektivním. Vedle prof. Hejného, jeho inovativní metodě výuky matematiky, projektu „Naučme se“, zabývajícímu se sebevzděláváním a síťováním kurzů, byla cena udělena také řediteli ZUŠ Hostivař Jiřímu Stárkovi za založení Akademie umění a kultury pro seniory na základních uměleckých školách.

Společné focení největších inovátorů ve vzdělávání za posledních 10 let
K posledně jmenovanému projektu se vyjádřil i předávající ceny, programový ředitel EDUin pan Miroslav Hřebecký: „Oceňování za inovace ve vzdělávání u nás běží již sedmým rokem. Za tu dobu jsme v katalogu nominovaných shromáždili přes pět stovek příkladů inovací českého vzdělávání. U příležitosti vzdělávacího festivalu PREF – Prague Education Festival vznikla myšlenka vybrat z nich ty úplně NEJ a ocenit je něčím, co jsme pracovně nazvali „SuperEDUínou“. Následující tři oceněné berte jako naše vzkazy a příspěvky do debaty, kdy chceme nejen poukázat na problém ve školství, ale přidat k němu i účinné řešení, naznačit, kudy může vést cesta. Česká republika podobně jako ostatní vyspělé země stárne, po roce 2030 bude třetina obyvatel v seniorním věku nad 65 let. Vyšší kvalitou péče a možnostmi medicíny se stále prodlužuje aktivní fáze života, zvyšuje se i podíl let strávených v důchodu s přebytkem volného času, což se bohužel často pojí s pocity osamění a izolace. I v podzimu života má smysl se vzdělávat, zájem o univerzity třetího věku hovoří za vše. Takové vzdělávání může být i vítanou formou socializace a bojem proti domácí samotě.
Většina kurzů se ovšem zaměřuje jen na informační stránku věci. Na ZUŠ Hostivař v Praze 15 se rozhodli, že využijí své volné dopolední kapacity personální i prostorové a nabídnou umělecké vzdělávání seniorům, kteří k nim do školy odpoledne přivádějí svá vnoučata. Mnozí klienti tak po několika desetiletích oprašují hudební nástroje, vrací se k malování, tančí nebo hrají divadlo. Za zcela příkladné považujeme šíření tohoto projektu, který se podařilo za pět let existence rozšířit do většiny krajů ČR (v hlavním městě Praze již projekt běží na 16 ZUŠ pro více jak 1 000 seniorů). Proto jsme do třetice nejlepších projektů desetiletí zařadili ZUŠ Hostivař.“
Připravila redakce Řízení školy.
|