Seznam se s médii

Vydáno: 2 minuty čtení

Seznam se s médii

• Bezplatné online kurzy mediální výchovy, které se vztahují k metodikám vytvořených učiteli základních a středních škol i víceletých gymnázií v rámci projektu Seznam se s médii.
  • Přednášky na různá témata, ze kterých si můžete vybrat ta, která vás zajímají, probíhají online.
  • Kurzy vede Michal Kaderka vyučující mediální výchovu na pražském Gymnáziu Na Zatlance a na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.
  • V lekci představíme, jak lze žákům vysvětlit funkci reklamy, jak vzniká a jakým způsobem se nás snaží ošálit. Představíme i možnosti aktivit, které lze aplikovat přímo ve vyučovací hodině.
  • Cílem lekce je seznámit žáky s výhodami a nevýhodami užívání jednotlivých sociálních sítí a přimět je reflektovat předstíraný život influencerů.
  • Žáci rozliší pojmy toxických informací a techniky manipulativních zpráv.
  • Žáci porozumí pojmům soukromá a veřejnoprávní média, dokáží vyjmenovat druhy médií a roztřídit je podle různých kritérií.
  • Žáci zjistí, jak vzniká zpráva, jak vypadá současná žurnalistika a budou mít povědomí o redakcích zpravodajského webu a televizního média.
    • středa 26. května, 15.00 - 16.30 hodin
  • Čísla jsou fakta, ale ne všechna čísla v médiích mají reálnou vypovídající hodnotu. Během lekce naučíme žáky posuzovat validitu dat a rozlišovat účel, s jakým byla data zveřejněna.
  • Žáci pochopí rozdíl mezi faktem, osobním sdělením a komentářem. Naučí se taktéž posuzovat relevantnost odborníků, kteří se v médiích vyjadřují k jednotlivým problémům.

Zdroj: https://o.seznam.cz/pomahame/medialni-gramotnost/studenti-a-skoly/prihlaska/?fbclid=IwAR15fjqkEhzKoJPylMHZo6Uw6RuSXzS0fpgox164GvbiuY-jCbVBer2ALoU