Diskusní odpoledne v Knihovně Václava Havla

Vydáno: 3 minuty čtení

Občanské sdružení PANT otevírá diskusi na téma Osobní názory a občanské postoje ve škole aneb role učitele a její meze. Akce se uskuteční ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a společností Člověk v tísni ve čtvrtek 14. března 2013 od 15 hodin v Galerii Montmartre (Řetězová 7, Praha 1).

Diskusní panel bude zaměřen na roli středoškolského učitele ve společnosti a jeho vliv na formování osobnosti studentů a jejich občanské odpovědnosti. Budeme hledat odpovědi na tyto otázky:

Je posláním učitele „pouze“ učit svůj předmět, nebo také aktivně přispívat k utváření osobnosti mladého člověka, jeho morálních a občanských postojů?

Má učitel „právo“ vyjadřovat se k aktuálnímu společenskému a politickému dění? Jakým způsobem se může obracet se svými postoji na spoluobčany a své žáky?

Kde vede hranice mezi přirozeným výchovným působením učitele na žáky a jeho nepřípustným zasahováním do kompetence rodičů?

Má učitel vyjadřovat svá subjektivní hodnocení historických událostí a před žáky prezentovat své morální postoje?

V čem spočívá rozdíl mezi úsilím zorientovat studenty ve společenském i politickém dění, vést je k jejich kritickému nahlížení na straně jedné a mezi účelovou politickou agitací na straně druhé?

„Ambicí diskusního panelu je otevřít debatu, v níž se zúčastnění panelisté i hosté v plénu z prostředí středních a vysokých škol, neziskových organizací, ministerstva školství a dalších institucí pokusí na výše položené otázky odpovědět,“ sdělil Jiří Sovadina, člen pořádajícího Občanského sdružení PANT a učitel Gymnázia Olgy Havlové v Ostravě-Porubě. „Seriózní debata na toto téma je velmi potřebná a její závěry mohou pomoci učitelům najít a lépe definovat svou pozici ve společnosti.“

Účast v panelové diskusi přislíbil zástupce školského výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, náměstek ministra školství Jindřich Fryč, Jiřina Šiklová (publicistka, socioložka), Karel Strachota (Člověk v tísni) a Petr Šimíček (Občanské sdružení PANT, Gymnázium Olgy Havlové). V plénu zasednou středoškolští i vysokoškolští učitelé a studenti pedagogických fakult. Diskusi moderuje Ivan Gabal.

Občanské sdružení PANT vzdělává učitele v oblasti novodobých dějin, pomáhá jim zavádět inovativní metody, být kreativní a používat při výuce dokumentární a publicistická filmová díla. Spolupracuje s historiky, politology, pedagogy, pracovníky médií či politickými vězni, zaměřuje se na problematiku lidských práv a jejich porušování. Realizuje vzdělávací projekty mapující historii a kulturní dědictví v českém, středoevropském i celoevropském regionu. Vlajkovou lodí sdružení je vzdělávací portál Moderní dějiny.cz.