Poradna - strana 31

Prosím o odpověď na níže uvedený dotaz, který se vztahuje k zápisům do mateřských škol. Před zápisem do mateřské školy je stanoven počet volných míst a kritéria pro přijímání dětí k předškolnímu vzdělávání. Hlavním kritériem je věk dítěte a trvalý pobyt ve spádové oblasti. Samozřejmě přijímáme i děti se speciálními vzdělávacími potřebami (/dále SVP). Přihlásí se dítě se SVP, splňuje všechna kritéria. V každé třídě v mateřské škole máme již integrované děti s různým stupněm podpůrných opatření (dále jen PO). Jako dítě běžné by bylo přijato, ale na dítě s SVP již nemáme personální kapacitu, protože PO personálního charakteru - asistent pedagoga - může být pouze jeden ve třídě a ten již má k sobě 2 - 3 děti. Jak na to, aby dítě nebylo diskriminováno, když ho vlastně nemohu přijmout, protože má nějaký stupeň postižení. A pokud to bude dítě předškolní, tak to přijato musí být jako dítě s povinným předškolním vzděláváním? Otázky zní: - Je nějaká správná možnost, v souladu se správním řízení, jestli lze dítě nepřijmout a jak formulovat odůvodnění, když vlastně volné místo je a v pořadí dětí v seznamu přijatých. - Pro dítě předškolní žádná možnost nepřijetí neexistuje, že?
Vydáno: 28. 03. 2021
Mateřská škola bude k 1. 8. 2021 sloučena se základní školou. Všem zaměstnancům mateřské školy bude k 31. 7. ukončen pracovní poměr pro nadbytečnost. Ředitelka MŠ bude k 31. 7. odvolána. Bude mít ředitelka nárok na odstupné v případě, že od 25. 8. bude v základní škole, s níž se mateřská škola sloučila, pracovat jako učitelka v přípravné třídě?
Vydáno: 12. 03. 2021
Je možné zaplatit z FKSP nákup ochranných pomůcek?
Vydáno: 24. 02. 2021
Zda a za jakých podmínek lze z FKSP zakoupit ochranné pomůcky pro zaměstnance školy?
Vydáno: 24. 02. 2021
Dotaz se týká příspěvku na stravování. Naše škola má vlastní jídelnu, zaměstnancům na stravování přispíváme (z FKSP). Část zaměstnanců se rozhodla stravování řešit dovozem jídla z jiného stravovacího zařízení. Mohu jim také přispívat?
Vydáno: 24. 02. 2021
Z FKSP je možné přispívat na vitamíny pro zaměstnance. Je to možné provést tak, že zaměstnanci přinesou účtenku z lékárny a ta jim bude (v předem dohodnuté výši) proplacena?
Vydáno: 24. 02. 2021
Chtěla bych se zeptat, jak máme postupovat s ukončením docházky našeho syna? Manžel pracuje od září 2019 ve společnosti VW v Číně, tato změna byla učiněna poměrně rychle, nepočítali jsme s ní. Nyní bydlíme ve městě Ningbo, kde náš syn navštěvuje britskou mezinárodní školu - NBIS. V loňském roce školním 2019/20 měl syn nastoupit do 8. třídy základní školy v Česku. Jeho angličtina nebyla na takové úrovni, aby mohl tady v Ningbo nastoupit do ročníku, který odpovídal jeho věku. Proto nastoupil o rok níž - Y8 (anglické školství začíná v 5-it letech). Prioritou tehdy bylo co nejrychlejší získání slovní zásoby ve všech předmětech v anglickém jazyce, ne nové učivo. Nyní začínáme řešit ukončení povinné devítileté školní docházky a nástup na nějakou střední školu. Manželův pracovní kontrakt je do konce tohoto roku t.j. 2021. Synův poslední školní rok tady bude 2021/22, ale jen 1.pololetí. Při odjezdu z Česka jsme počítali s tím, že syn se po návratu zařadí zpět do naší školy, ne ke svým bývalým spolužákům (ti jsou nyní v 9.třídě), ale k těm o rok níž. V tomto smyslu jsme mluvili i s naší paní ředitelkou. Paní ředitelka nás ale zaskočila informací s tím, že se dotazovala na naši situaci a že jí bylo sděleno, že není možné, aby syn po našem návratu v lednu 2022 nastoupil zpět do ZŠ do 9.třídy. Jeho povinná devítiletá školní docházka prý bude splněna, to znamená ukončena. Do jaké školy by měl tedy tedy jít? Chtěla bych zeptat na to, jak máme postupovat. Syn rozhodně není schopen dělat nyní přijímací zkoušky na nějakou střední školu, navíc z Číny. Dalším problémem je, že mu chybí mu učivo celého jednoho ročníku v porovnání s jeho vrstevníky. Není v našich silách s ním po škole dohánět toto učivo, škola zde je velmi náročná. Dále nemáme šanci se nyní dostat do České republiky na přijímací zkoušky. Čína je uzavřená, při jejím opuštění by nám bylo zrušeno povolení k pobytu tzn. znemožněn návrat. Nevíme ani, jestli bude možné a za jakých podmínek cestování z a do Číny během letošních letních prázdnin. Je velmi pravděpodobné, že Čínu opustíme až na konci tohoto roku, až manželovi vyprší kontrakt. Není přece možné, aby synovi chybělo nějaké učivo základní školy a do toho ještě případně další učivo prvního půlroku nějaké střední školy, kam by eventuálně mohl být přijat bez přijímacích zkoušek.
Vydáno: 22. 02. 2021
Jaký je formulář-vzor  "Vzdání se pracovního místa ředitele školy"?
Vydáno: 20. 02. 2021
Vzhledem k situaci v roce 2020 byla vrácená poměrná část úplaty za školní družinu pro žáky na distanční výuce, výnosy i náklady proto byly nižší než obvykle. Při stanovení výše úplaty pro rok 2021 je nutné postupovat podle platných ustanovení /= stanovení výše úplaty za ŠD v maximální výši 120 % průměrných skutečných neinvestičních výdajů/, nebo je v současné době možné zachovat výši úplaty stejnou jako v předchozím roce? V našem případě je výše úplaty za ŠD stejná již několik předchozích let. Je někde pro tento postup právní opora?
Vydáno: 19. 02. 2021
V souvislosti s epidemickou situací řešíme v mateřské škole spojování dětí.  Provoz a počet pedagogů samozřejmě neumožňuje, aby každá třída byla otevřena od 6,30 - 17,00. Děláme to tak jako vždy: ráno do 7,30 a odpoledne od 16,00/16,30  se jednotlivé třídy postupně spojují. Jinak to prostě nejde. Někteří (výjimečně) rodiče se podivují. Jak jim odpovědět?
Vydáno: 19. 02. 2021
Prosím o radu při sestavování plánu dovolených na rok 2021. Příklad: Paní učitelka učí ve dnech po, út, čt, pá - vždy 2 hodiny denně přímá vyučovací činnost + je dopočítána nepřímá činnost. Celkový nárok na dovolenou dle nového výpočtu je 94 hodin. Kolik hodin denně mám hlásit paní účetní, když minimum jsou 4 hodiny? Paní učitelce vyjde dovolená max na polovinu měsíce července a co zbytek prázdnin? Omlouvám se, ale ani paní účetní mi není schopna odpovědět, kolik hodin mám hlásit při čerpání dovolené a kolik dní lze čerpat dovolenou?
Vydáno: 18. 02. 2021
Pracuji jako vedoucí vychovatelka na základní škole. Prosím o radu v záležitosti vzniklého dluhu za neuhrazení poplatku za školní družinu. V září přihlásila matka svého syna (1. třída) do školní družiny, kterého si však od začátku vyzvedávala již po vyučování (pro prvňáčky to v prvních dnech či týdnech není nic neobvyklého z důvodu postupného zvykání si na nové školní prostředí). Koncem září jsem s matkou osobně hovořila o důvodu absence a upozornila ji, že se blíží termín uhrazení poplatku za ŠD. Úhrada se provádí stržením příslušné částky ze školní elektronické peněženky žáka. Informovala jsem ji, že je povinností rodiče zajistit dostatečnou sumu na tomto kontě, a že stav v elektronické peněžence jejího syna činí 0 Kč. Matka slíbila nápravu, které jsem se však doposud nedočkala ani po opětovném naléhání. Dítě z družiny nechtěla odhlásit a argumentovala tím, že bude mít práci, a tudíž bude družinu potřebovat. Pak následovala pauza ve školní docházce z důvodu pandemie a matku se mi nepodařilo nějakou dobu kontaktovat. Požádala jsem o pomoc zástupkyni školy, která je zároveň výchovnou poradkyní, které se podařilo matku přesvědčit a ta dítě ze školní družiny odhlásila, ale vzniklý dluh neuhradila. Chtěla bych se tedy zeptat, jak mohu v budoucnu této situaci předejít? Je nějaký právní dokument, (vyhláška, vytvoření školní směrnice...), který by mě nebo ředitele školy opravňoval žáka ze školní družiny vyloučit z důvodu neuhrazení poplatku za ŠD?
Vydáno: 12. 02. 2021
Na jakou výši úvazku mám nárok na pozici vedoucí školní jídelny při ZŠ a MŠ? V MŠ vaříme pro svých 50 dětí a pro další dvě MŠ vařená jídla dovážíme pro celkový počet 40 strávníků. Ve Školní jídelně vaříme pro svých 139 žáků a 35 dospělých, z toho 8 cizích strávníků, pro další ZŠ vařená jídla dovážíme pro 37 žáků a 4 zaměstnance. Celkem tedy vaříme pro 90 dětí a 9 zaměstnanců v MŠ 176 dětí a 36 zaměstnanců a 8 cizích strávníků. Vedu dvě provozovny se samostatnými sklady.
Vydáno: 11. 02. 2021
Chtěla bych Vás požádat o radu, z čeho mám od 1. 1. 2021 hradit pedagogickou intervenci? Nyní již není možné ji vykázat v rámci výkazu R44.
Vydáno: 10. 02. 2021
Může asistent pedagoga sám pobývat s dětmi například v ložnici a učitelka být s jinou skupinkou dětí v jiné místnosti? 
Vydáno: 09. 02. 2021
Splňuji podmínku pro zařazení do 13. platové třídy? Řeším problém se zřizovatelem, vystudovaly mi výchovné poradkyně a já jsem je od 1.1.2021 zařadil do 13PT včetně zástupkyň, které je řídí protože dle katalogu prací vykonávají činnosti s tím spojené, navíc mám už nyní komplet profesionalizované ŠPP (po třech letech - nyní mi dostudovává metodik prevence). S tím, že jsem požádal také o zařazení sebe do 13PT, ale zřizovatel po mě chce 250 hodinové studium a doložení certifikátu a vůbec nebere v úvahu, že řídím toto pracoviště a samozřejmě mí podřízení jsou v 13PT a já budu ve 12PT, přitom podle zákoníku práce (si myslím, někde jsem četl), že automaticky bych měl mít nárok na stejnou PT - resp. nejvyšší pokud mám v této PT podřízeného.
Vydáno: 08. 02. 2021
Můžeme dítě vyloučit ze školní družiny, pokud zákonný zástupce nezaplatí stanovenou úplatu ani po opětovném upozornění a má být zpoplatněna ranní družina (u žáků, kteří navštěvují jen ranní družinu)?  Ve Vyhlášce 74/2005 Sb. o zájmovém vzdělávání jsem odpovědi nenašla.
Vydáno: 05. 02. 2021
Od 1.1.byl navýšen platový tarif ředitelů škol V platovém výměru je osobní ohodnocení a příplatek za vedení uveden částkou (není zde uvedeno vyjádření v procentech).  Od 1.1. se nám nezměnila výše osobního ohodnocení a příplatku ta vedení.  Prosím o vysvětlení zda zřizovatel porušuje zákon, když v návaznosti na zvýšení tarifu se % nezvýšily tyto dvě částky? Musí paní ředitelka obdržet oficiální dopis, proč jí bylo sníženo % osobní ohodnocení. 
Vydáno: 05. 02. 2021
Jak máme postupovat v případě umístění žáka na vozíčku v naší škole? Náš zřizovatel má povinnost na svém území umístit žáka na vozíku (my jsme jedna ze dvou bezbariérových škol) - zároveň nám nemůže toto přijetí nařídit. A my nemůžeme upřednostnit nespádového vozíčkáře na úkor spádového žáka.  
Vydáno: 03. 02. 2021
Jaký může být postih za odmítnutí vzdělávání - viz níže? Vedení školy chce, abychom byli jeden den v týdnu fyzicky ve škole, abychom pracovali ze školy a přitom se učili pracovat se školní technikou (interaktivní tabule, vizualizér). Ve škole bohužel až na výjimky nikdo nenosí roušku. Já mám obavy z nákazy, kvůli sobě i rodičům (75+), se kterými bydlíme. Teď mi stačí Teamsy, nechybí mi přenášení pomocí jiné techniky. Vedení tvrdí, že když zaměstnavatel nařídí, musíme všichni. Do tohoto prostředí bez roušek ale opravdu nechci víc než musím (povinný čas, kdy odučím z kabinetu).
Vydáno: 01. 02. 2021