prof. MUDr. Jaromír Astl, CSc.

  • Článek
Význam tekutin pro lidské tělo je zásadní. Ve výživě se často setkáváme s názorem, že mezi tzv. makroživiny se řadí sacharidy, tuky a bílkoviny, a lze dodat, že základní živinou je i voda. Voda je tzv. vehikulum, jsou v ní obsaženy všechny živiny, produkty a molekuly nezbytné k životu každé jedné buňky lidského, tedy dětského těla.
Vydáno: 17. 04. 2018
  • Článek
Vitamin C (kyselina L-askorbová) je ve vodě rozpustná látka, která je naprosto nezbytná pro život každého člověka, a to od dětského (kojeneckého) věku. Tato látka je pro člověka esenciální. Tedy člověk je jedním z mála živočichů a savců, který je závislý na jeho přísunu v potravě. Zatímco pes, skot, ovce, koně, někteří primáti si umějí tento vitamin syntetizovat ve svém těle, lidské tělo to nezvládá, a přesto je energetický metabolismus na vitaminu závislý. Člověk, morče, kapybara, indický netopýr, ale i losos a pstruh duhový neumějí vitamin C syntetizovat.
Vydáno: 11. 05. 2016
  • Článek
Význam vitaminu D pro zdravý vývoj člověka je všeobecně známou a přijímanou skutečností. Vitamin D je v tuku rozpustný vitamin nezbytný pro zajištění dostatečného množství vápníku a dobrého stavu kostí. Tato skutečnost vedla v padesátých letech minulého století k plošnému podávání rybího tuku dětem. Šlo o roky po válce, kdy byl zjevný nedostatek živin a především kvalitních potravin a docházelo k vysokému výskytu křivice (rachitidy) s postižením páteře a dlouhých kostí u dětí. Nakolik se tato zkušenost dětí spojená i s typickou vůní rybího tuku podílela na snížení spotřeby ryb v Československu, můžeme jen spekulovat. Nicméně již před vznikem Československa patřila ryba k významnějším zdrojům bílkoviny v jídelníčku.
Vydáno: 23. 03. 2016
  • Článek
Jednou z významných součástí naší stravy je také jód. Jód patří mezi prvky nezbytné pro vývoj lidského organismu, tzv. biogenní prvky. Jód je v těle aktivně „vychytáván“ buňkami štítné žlázy, která se nachází před průdušnicí v dolní části krku. Zde se tento prvek stává součástí hormonů štítné žlázy. Nedostatek těchto hormonů (jódu) může negativně ovlivnit zdravotní stav a v dětství i vývoj mozku.
Vydáno: 12. 11. 2015
  • Článek
Nad touto otázkou se můžeme pousmát či jen zastavit. Odpověď je přece zřejmá. Ano. Je však faktem, že mnoho z nás se domnívá, že stačí jíst dost mrkve a situace je vyřešena.
Vydáno: 30. 09. 2015