Redakce - strana 5

  • Článek
Školní stravování u nás vzniklo před 70 lety a 50 let je organizovaným systémem řízeným státními orgány. Ačkoli to občas někoho svádí ke kritice, že se jedná o zastaralý systém, opak je pravdou. Takto sofistikovaný a výborně organizovaný systém, který pokrývá všechna zařízení ve státě, se nikde jinde (kromě Slovenska, kde systém vznikal současně s naším) nevyskytuje. V sousedních státech sice v minulém století podobný systém měli, nechali ho však rozpadnout a nyní ho opět pracně budují, protože si uvědomili, jaký význam pro děti má pravidelná vyvážená strava.
Vydáno: 18. 11. 2014
  • Článek
Škola je úspěšná, když si to o ní myslí její učitelé, žáci a rodiče, ale také její zřizovatel a široká veřejnost. Nikoliv když si to o sobě myslí jen škola sama. Byť by to i mohla být pravda.
Vydáno: 18. 11. 2014
  • Článek
Název nové série článků záměrně reflektuje skutečnost, že jsme na této cestě neustále. Je to nikdy nekončící proces, neohraničený časově ani výkonově. Tedy nelze nikdy zodpovědně říci, tak a teď jsme úspěšnou školou, sláva, dílo dokonáno. Je to proces podobný pověstné cestě za koncem duhy. Tam, kde má být ukrytý poklad.
Vydáno: 20. 10. 2014
  • Článek
Máte před sebou třetí díl seriálu o školní družině a kolegové ředitelé-češtináři (a možná i „nečeštináři“) odhalili, že ten nastoluje třetí pádovou otázku - KOMU je školní družina užitečná?
Vydáno: 20. 10. 2014
  • Článek
V první části série článků o školní družině jsme se věnovali tomu, KDO povede školní družinu. V dnešní, druhé části se k osobě zástupkyně ředitelky pro školní družinu ještě vrátíme, ale hlavně se soustředíme na to, KOHO bude řídit a vést -tedy na vychovatelky (a možná i na vychovatele) školní družiny. Vyjdeme z právního vymezení problematiky, zmíníme se o volbě dvojice učitel-vychovatel a to celé ještě doplníme krátkou zmínkou o vedení vychovatelů. V závěru je pak uvedena ukázka možné pracovní náplně vychovatele školní družiny.
Vydáno: 24. 09. 2014
  • Článek
S každoročně přibývajícím počtem prvňáčků a vzrůstající snahou rodičů umístit své dítě ve školní družině do co nejvyššího ročníku vyvstává v mnohých školách otázka: „Jak to udělat?“ Vyhovět rodičům, být v souladu s legislativou, mít dostatek finančních prostředků, odpovídající prostory a v neposlední řadě i kvalitní pedagogy. Školní družina se tak dostává do popředí ředitelských úvah. Proto se chci s vámi v sérii článků o školní družině podělit nejen o to, jak jsme věc řešili v naší škole, ale předat vám i zkušenosti dalších ředitelů. A začneme tím prvotním – kdo bude stát v čele školní družiny a bude řediteli oporou?
Vydáno: 21. 08. 2014
  • Článek
Ve sdružení CZ. NIC, které spravuje českou národní doménu a současně se podílí mimo jiné na řadě projektů v oblasti vzdělávání, vznikla v minulém roce aplikace Tablexia, moderní vzdělávací pomůcka pro tablety určená dětem s dyslexií, která je od ledna 2014 ke stažení na Google Play. Pomocí Tablexie si děti mohou trénovat kognitivní funkce, které jsou u této specifické poruchy učení oslabené. Aplikace vznikla převážně pro děti s dyslexií na druhém stupni základní školy. Tablexii mohou využít jak učitelé k doplnění standardní výuky, tak školská poradenská zařízení a školní poradenská pracoviště. Vzhledem ke snadnému ovládání a orientaci v aplikaci může sloužit také pro samostatný rozvoj osob s dyslexií.
Vydáno: 11. 07. 2014
  • Článek
Výběr zástupce ředitele patří mezi nejnáročnější personální činnosti ředitele školy, protože se jedná o jeho nejbližšího spolupracovníka, který ho zastupuje v případě nepřítomnosti v celé šíři a s dopadem veškeré odpovědnosti.
Vydáno: 18. 04. 2014
  • Článek
V předchozích třech článcích ze série o týmech jsme se věnovali vymezení termínu tým, vývoji týmu a nakonec týmovým rolím. V dnešním příspěvku se vrátíme tak trochu na začátek prostřednictvím otázky: jak vybudovat tým, který by byl pro školu užitečný, zároveň pracoval efektivně, uměl být stabilní a zároveň i dynamický? Znalci publikací Jiřího Plamínka již tuší, kam dnešním příspěvkem mířím – k pyramidě vitality a její aplikaci na týmovou práci.
Vydáno: 18. 03. 2014
  • Článek
Minulá kapitola série článků o týmech se věnovala vývoji týmu: sledovala jeho vznik, podmíněný konkrétním cílem a vhodným výběrem členů, jeho formování charakterizované hledáním cest ke kvalitnímu naplnění cíle, vlastním uskutečněním cíle a případným možným pokračováním v týmové práci. Dnešní kapitola se zaměří na jednu z dalších věcí, která dělá „tým týmem“ a která způsobuje (předpokládejme, že kladný) synergický efekt – a tím je výběr členů týmu na základě vhodného určení jejich rolí.
Vydáno: 16. 12. 2013
  • Článek
Odpovědi na tuto otázku přinesla veřejná diskuze a dotazníkové šetření potřeb klíčových aktérů, které se konaly v rámci IPn projektu Kompetence III, aktivity Posouzení systému evaluace a monitoringu v České republice. Cílem veřejné diskuze a šetření bylo získat informace o postojích klíčových aktérů ve vzdělávání k návrhům na změny v systému hodnocení a o jejich potřebách. Projekt Kompetence III je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.
Vydáno: 20. 11. 2013
  • Článek
V úvodním příspěvku série článků věnované týmům a týmové spolupráci byla vymezena dvě základní možná pracovní seskupení lidí – pracovní skupiny a týmy. Základní odlišností těchto seskupení a zároveň významnou předností týmů je synergie, tedy spolupráce a navazující činnost členů týmu. Spolupráce ale není statická, i ona se musí vyvíjet, a proto je dnešní článek věnován právě zákonitostem vývoje týmu.
Vydáno: 20. 11. 2013
  • Článek
Pokud je vývoj dítěte a péče o něj optimální, dochází v období dospívání ke zmírňování některých příznaků syndromu - některé příznaky tedy opravdu zdánlivě „mizí“, v podstatě ustupují do pozadí nebo se neprojevují tak často, jiné přetrvávají a některé se naopak zvýrazňují, zvláště pokud jde o ty, které souvisejí s obdobím puberty - zejména se jedná o emoční labilitu.
Vydáno: 01. 11. 2013
  • Článek
Tým - slovo dříve téměř nepoužívané, dnes velmi často skloňované ve všech pádech. Co vlastně termín tým znamená? A existují týmy ve školách, nebo je to jen otázkou firem? Nová série článků v Řízení školy se bude těmito otázkami zabývat a objasní nejen potřebnost týmů ve školách, ale také zákonitosti jejich vývoje, zásady efektivního fungování a výběr vhodných členů.
Vydáno: 01. 11. 2013
  • Článek
Syndrom poruchy pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) nazývaný také hyperkinetický syndrom (v Mezinárodní klasifikaci nemocí označovaný kódem F. 90), dříve známý i jako syndrom lehké mozkové dysfunkce (LMD), se projevuje širokou škálou příznaků, které jsou nezřídka patrné již od útlého věku dítěte. Charakterizovaný je právě časným nástupem příznaků (většinou v prvních pěti letech života dítěte), příznaky jsou déletrvající - pro diagnostiku syndromu ADHD je určující, pokud příznaky trvají déle než šest měsíců. Mezi základní projevy syndromu patří hyperaktivita, impulzivita a poruchy schopnosti koncentrace pozornosti.
Vydáno: 20. 09. 2013
  • Článek
„Umění je nejkrásnější prostředek k výchově vašich dětí.“ V září bude v Praze 10 otevřena nová soukromá školka - MuŠka (Mateřská umělecká školka). Ta je svým uměleckým konceptem jedinečná nejen v Praze, ale i v celé České republice. V zahraničí se již školky tohoto typu objevují a mají velký úspěch. Jedna z nich vznikla při Berlínské filharmonii (Musikkindergarten Berlin), další například v New Yorku (Preschool of the Arts).
Vydáno: 23. 07. 2013
  • Článek
V březnu tohoto roku proběhl na půdě Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze Kulatý stůl pořádaný Centrem školského managementu s názvem „Jakého učitele absolventa potřebují ředitelé škol?“ Pro lepší přiblížení této problematiky byli účastníci seznámeni s výsledky orientačního výzkumného šetření, které proběhlo v únoru 2013 a jehož respondenty se stali ředitelé základních a středních škol. Komentované výsledky tohoto šetření přináší následující článek.
Vydáno: 23. 07. 2013
  • Článek
Adaptační proces je neopomenutelnou součástí vstupu nového pracovníka do organizace. Článek se zabývá obecným vymezením adaptačního procesu, následně se zaměřuje na adaptaci začínajícího učitele a v závěru je uveden příklad adaptačního plánu.
Vydáno: 23. 07. 2013
  • Článek
V rámci „čtenářského seriálu“ věnovaného vnitřním předpisům školy bylo první pojednání vyhrazeno školnímu řádu - jako základnímu dokumentu, který určuje pravidla školního života a stanoví práva a povinnosti všech, kteří se školního života účastní. Vraťme se k tomuto dokumentu a připojme ještě pár úvah, které doplní výčet stěžejních informací, jež zazněly v příspěvku paní doktorky Puškinové. Snad je ta správná chvíle i s ohledem na začátek školních prázdnin, který je určitým předělem mezi školními roky, leckdy doprovázeným i revizí vnitřních předpisů.
Vydáno: 24. 06. 2013
  • Článek
S rozšířenou možností práce, studia, cestování nebo jiného pobytu v zahraničí nabývá na významu právní úprava zvláštního způsobu plnění povinné školní docházky podle ustanovení § 38 školského zákona. Přestože danou úpravu obsahoval školský zákon již při svém přijetí v roce 2004, jedná se o ustanovení v jistém smyslu dynamické, reagující na reálné možnosti i praktické zkušenosti při vzdělávání dětí mimo území České republiky. Poslední, avšak poměrně významnou změnou, byla novela školského zákona provedená zákonem č. 472/2011 Sb. Vyvíjející se právní úprava trvale vzbuzuje pozornost školské praxe.
Vydáno: 21. 05. 2013