Karel Klatovský

Situace posledních měsíců převedla do online podoby mnoho aktivit, u kterých to nebylo zvykem. Nejčastěji se pochopitelně jednalo o online výuku a její různé formy, ale školy často přešly do online formy i třeba se zápisy prvňáčků. Další na řadě byly logické online rodičovské schůzky. A protože se opět blíží doba rodičovských schůzek, podíváme se na to, jak takový online „rodičák“ správně vytvořit. Není na tom nic náročného, jen je potřeba dodržet pár pravidel. A kdo ví, třeba se vám to tak zalíbí, že příště nebude chtít jinak a třeba přijdou i rodiče, kteří na klasické „rodičáky“ nikdy nedorazili.
Vydáno: 16. 12. 2020
Distanční výuka přinesla nové výzvy, kterým učitelé často čelí. Také ale přinesla do základních škol finance na pořízení nových notebooků a tabletů. A jelikož nejčastějším operačním systémem ve školách je Windows 10, v tomto textu se podíváme na nástroje a služby, které mohou v rámci tohoto systému učitelům usnadnit práci nebo přinést nové možnosti výuky.
Vydáno: 09. 12. 2020
  • Článek
Situace posledních měsíců ukázala školám, učitelům, ředitelům i zřizovatelům mnoho výzev, kterým bylo (a stále je) potřeba čelit. Některé ze škol se jich zhostily lépe, některé možná hůře, než si představovaly, a v mnoha případech to bylo dáno jejich připraveností (a vybaveností) na distanční výuku. Jenže málokterá ze škol se mohla připravit na něco, o čem se nevědělo, že (a kdy) to přijde. A proto teď školy možná dostávají druhou šanci být lépe připraveny.
Vydáno: 22. 09. 2020
  • Článek
V červencovém vydání Speciálu pro školní družiny jsem vám představil katalog aplikací Windows Store a popsal, jak najít, vyzkoušet a používat mnoho tisíc aplikací (konkrétně 700 000!), z nichž řada je ke stažení zdarma. Podrobný návod, jak s aplikacemi pracovat, najdete na s. 9 Speciálu pro školní družiny č. 4/2017 nebo v online archivu časopisu (Katalog aplikací Windows Store, autor Ing. Karel Klatovský). Nyní navazujeme slíbeným přehledem vybraných aplikací, které by se mohly stát vítaným zpestřením pobytu ve školní družině, třeba v době sychravého podzimního počasí. V první části přehledu aplikací představujeme ty, které jsou zaměřeny na malování, psaní, čtení. Zařazena je také jedna pro výuku angličtiny a hraní na piano.
Vydáno: 22. 08. 2017
  • Článek
Katalog aplikací Windows Store je centrální místo pro prohlížení a instalaci moderních aplikací v operačním systému Windows 10. Není potřeba někde složitě na internetu vyhledávat stránku pro stažení a instalační soubor, nemusíte volit typ instalace, místo, kam se má instalace provést, apod.
Vydáno: 14. 06. 2017
  • Článek
Vítejte při čtení třetího dílu1 "minirecenzí" vybraných moderních aplikací pro systém Windows 10. V tomto seriálu vám představujeme vybrané aplikace, které můžete v naprosté většině využít zdarma ve svých školách pro zpestření a zefektivnění výuky. V tomto díle se věnujeme přírodovědným předmětům.
Vydáno: 25. 04. 2017
  • Článek
Loni v říjnu proběhl již osmý ročník celorepublikové Roadshow pro školy, která přivezla do čtrnácti českých a moravských krajských měst největší konferenci o využití moderních technologií ve vzdělávání v České republice. Během tří týdnů se konference zúčastnilo více než 1 300 učitelů a ředitelů základních a středních škol. Roadshow představila nejnovější softwarová a hardwarová řešení určená nejen k výuce, ale také k zajištění administrativního chodu škol a jiných vzdělávacích institucí. Bohatý program již tradiční akce tak ocenili nejen učitelé, pro které byly rovněž připraveny prezentace zajímavých metodických postupů pro výuku výpočetní techniky, ale také ředitelé a školští pracovníci zodpovědní za technický provoz škol.
Vydáno: 15. 12. 2016
  • Článek
Zkuste přijít do třídy a zeptat se, kdo už slyšel o hře Minecraft. Přihlásí se 90 % z přítomných žáku. Když se zeptáte, kdo ji už hrál, nebo stále hraje, tak se jich přihlásí v průměru tři čtvrtiny. A zajímavé je, že není podstatné, v jaké třídě či typu školy se na tuto otázku zeptáte. Tato hra od roku 2009, to jest od svého vzniku, ohromila a stále ohromuje všechny věkové kategorie na celém světě.
Vydáno: 22. 11. 2016
  • Článek
Vítejte při čtení druhého dílu „minirecenzí“ vybraných moderních aplikací pro systém Windows 10. V tomto seriálu vám představujeme vybrané aplikace, které můžete v naprosté většině využít zdarma ve svých školách pro zpestření a zefektivnění výuky. V tomto dílu se věnujeme chemii a fyzice.
Vydáno: 18. 08. 2016
  • Článek
Vítejte při čtení prvního dílu „minirecenzí“ vybraných moderních aplikací pro systém Windows 10. V tomto seriálu vám představíme vybrané aplikace, které můžete v naprosté většině využít zdarma ve svých školách pro zpestření a zefektivnění výuky. Na úvod tohoto seriálu je ale potřeba si něco říci o novém typu aplikací ve Windows 10. Již systém Windows 8 dal totiž vzniknout novému typu aplikací, které se nazývají moderní a které můžete snadno stáhnout v katalogu aplikací Windows Store.
Vydáno: 21. 06. 2016
  • Článek
Připravte si netradiční výukovou hodinu s prvky videa, kvízů a nahrávek.
Vydáno: 15. 12. 2015
  • Článek
Dne 29. července 2015 byl uveden operační systém Windows 10, který je pro všechny zákazníky s operačním systémem Windows 7 a Windows 8/8.1 (vyjma edic Enterprise) ve formě upgrade dostupný zcela zdarma. A protože s novým operačním systémem přichází mnoho nových funkcí, které mohou učitelé a studenti ve svých školách využívat, připravil jsem pro vás následující přehled 10 novinek, které jsou pro školský segment nejvíce využitelné.
Vydáno: 20. 10. 2015