Mgr. Petr Došek

  • Článek
Půl druhého roku trvající projekt kombinovaného vzdělávání prověří možnosti zařazení on-line metod do běžné výuky škol. Navazuje na zkušenosti s distančním vzděláváním a zkouší různé možnosti digitalizace práce pro naše učitele a podporu žáků a studentů a jejich potřeb a talentů. Je třeba využít to dobré, co nám „digitální revoluce“ přinesla, a zároveň se poučit z chyb. Proto se nyní testují různé druhy způsobů organizace, obsahu a metod vzdělávání, které by mohly být do budoucna šikovně využity pro práci všech škol.
Vydáno: 20. 04. 2021
  • Článek
Žijeme v divné době. Naše životy řídí malý, okem neviditelný vir. Zasahuje do všech částí našeho bytí. Mění naše obyčeje a zvyklosti. Dokonce je obrací úplně na ruby. Kdo z nás v dětském věku nechtěl mít dva roky prázdnin? Kolik z nás snilo o tom, že jim samotný „školský ministr“ zakáže vstup do budovy školy? Kdo by si kdy pomyslel, že se děti budou těšit do školy! Školské sci-fi? Ne bohužel realita.
Vydáno: 20. 04. 2021
  • Článek
Každý rok nás adventní čas vyzývá k vánoční výzdobě. Chodby škol i družin se mění na výstavní síně prací malých umělců. A že bývá na co se dívat! Jen ta zásoba nápadů na tvoření té krásy někdy nám dospělým chybí. Přejeme si, aby byla naše příprava co nejjednodušší a nejrychlejší, a přitom byl zajištěn výsledek dětské práce. Proto nabízíme čertovskou tvorbu.
Vydáno: 23. 10. 2018
  • Článek
Není žádným tajemstvím, že tématem číslo jedna na pedagogickém bojišti je téma společného vzdělávání. Vsadím se o cokoli, že při jakémkoli setkání dvou kantorů se dřív nebo později řeč stočí na lamentování nad ním. Výsledkem rozhovoru bude výčet příkladů, proč to nejde, a povzdech, kam to naše školství spěje. Pak je skupina osvícených, kteří říkají, že to přece jít musí, protože příklady ze zahraničí dokazují, že to možné je.
Vydáno: 20. 11. 2017
  • Článek
Společné vzdělávání se dalo do pohybu se začátkem minulého školního roku a od té doby vyvolává mnoho emocí a otázek. Pedagogická veřejnost se rozdělila na konzervativce, kteří mluví o nemožnosti takového vzdělávání, a na ty, kteří se pokoušejí najít způsob, jak myšlenku jednoho proudu vzdělávání naplnit. Hledání jakékoli nové cesty je vždy spojeno s obtížemi a neúspěchy, s analýzou realizovaných kroků a učení se z vlastních chyb, s pády, klopýtáním a opětovným vstáváním. Je ale také možné se poučit ze zkušeností těch, kteří již našli a jsou ochotni se o své knowhow podělit.
Vydáno: 17. 10. 2017
  • Článek
Tak máme rok společného vzdělávání za sebou. Co přinesl českému školství?
Vydáno: 19. 09. 2017
  • Článek
Kalendář nám napovídá, že za několik dní tu máme jaro a s ním i Velikonoce. Příroda se probouzí k životu, sluníčko začíná hřát a na svět přichází nový život. V křesťanském roce jsou Velikonoce nejdůležitějším obdobím. Tento křesťanský svátek - zmrtvýchvstání Ježíše Krista - si připomíná třetina obyvatel zeměkoule na všech světadílech. A nejen to. Protože se tyto události odehrály v období významného židovského svátku pesach (tedy vyvedení Izraelitů z Egypta), můžeme odvážně říci, že i Židé slaví své Velikonoce. V našich zeměpisných šířkách se navíc křesťanské a židovské pojetí Velikonoc mísí s pohanskými tradicemi, a tak naše české a moravské velikonoční zvyky jsou velmi pestré.
Vydáno: 21. 02. 2017
  • Článek
Každý rok nás adventní čas vyzývá k vánoční výzdobě. Chodby škol i družin se mění na výstavní síně prací malých umělců. A že bývá na co se dívat! Jen ta zásoba nápadů na tvoření té krásy někdy nám dospělým chybí. Přejeme si, aby byla naše příprava co nejjednodušší a nejrychlejší, a přitom byl zajištěn výsledek dětské práce. Proto nabízíme čertovskou tvorbu.
Vydáno: 25. 10. 2016
  • Článek
Narodila se někdy v roce 2005 pravděpodobně na tzv. Poradenských dnech na Seči. Za kmotra jí byla žaloba D. H. a Evropský soud pro lidská práva. Její zrod je postaven na teoriích, které se vyvíjely přibližně od dvacátých let minulého století až po současné shrnutí anglickým profesorem psychologie Peterem Farrellem. Její rodiče - ministerstvo školství - s ní měli, mají a ještě budou mít nemalé „výchovné“ problémy. Vzpomeňme jen na březnovou výměnu názorů mezi uznávaným dětským psychologem Václavem Mertinem a profesorem Stanislavem Štechem.
Vydáno: 21. 09. 2016
  • Článek
Tak už je to zase tady. PRÁZDNINY. Každý rok se ptáme, kdo se více těší, zda děti, rodiče či učitelé. Stále častěji slýcháváme stesky pracovně zaneprázdněných rodičů, jak je obtížné dětem vytvořit zajímavý prázdninový program. Tábor, babička, dovolená. To ale na dva měsíce nestačí. Proto roste popularita příměstských táborů. Pořadatelem bývají školní družiny, centra volného času nebo spolky. Aktivity v těchto zařízeních bývají velice pestré, zaměřené na různé sportovní, technické, přírodovědné i rukodělné činnosti. Občas se stane, že zkušeným volnočasovým pedagogickým pracovníkům dojde inspirace. Proto pro všechny, kteří se dostali do nápadového vakua, přinášíme odzkoušenou aktivitu malování na hedvábí.
Vydáno: 21. 06. 2016
  • Článek
Ranní rozhovor před odchodem do školy: Matka: Máš mobil? Potomek: Mám. Matka: A tablet? Potomek: Mám. A heslo jsem, mami, nezapomněl, neboj. Dnes se opravdu do školy těším. Nejdřív máme navrhnout dům pro naše kamarády v Africe. Potom vytvoříme program na 3D tiskárně a vytiskneme jednotlivé stěny. Protože musíme vypočítat tepelnou izolaci, musíme se s nimi přes internet spojit. Kamarádi v Africe již nějakou dobu měří teplotu a zapisují je do sdílené tabulky. Ale nám se všechny hodnoty nezdají, tak si to musíme ověřit. Vyřešíme to pomocí videokonference. Bude probíhat v angličtině. Potom budeme provádět rozbor vzorků rostlin, které jsme nafotili včera u rybníka. Výsledky potom zpracujeme do prezentace a nabídneme je prostřednictvím sítě partnerských škol k použití. No a při hudebce si připravíme hudbu na zítřejší rozcvičku při tělocviku.
Vydáno: 21. 06. 2016
  • Článek
Symbolem jara je zpívající ptáček. Zvoneček ve tvaru ptáčka bude předmětem našeho dnešního tvoření. Může mu předcházet motivační environmentální povídání o významu ptactva v přírodě, o jeho ochraně nebo o zimním krmení ptáků.
Vydáno: 23. 03. 2016
  • Článek
Alespoň v některých školách. Z čeho tak soudím? Měl jsem tu čest seznamovat pedagogickou veřejnost s tímto nástrojem. A tak jsem navštívil jižní Čechy, Středočeský i Ústecký kraj a seznamoval s ním zejména výchovné poradce (přesněji poradkyně - chlapi, kde jste?!). A protože „přítel na telefonu nebo na e-mailu“ se vždy hodí, netajil jsem své telefonní číslo ani e-mailovou adresu. Proto se již druhým rokem na mou adresu obracejí pedagogové s různými dotazy a žádostmi o konzultaci.
Vydáno: 23. 03. 2016
  • Článek
Tzv. shadowing se ve vyspělých pedagogikách využívá jako velice účinná a populární metoda dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků. Výzva číslo 56 OP VK umožnila zajistit také českým pedagogům stáže na partnerských zahraničních školách. Nám se podařilo využít kontaktů jazykového asistenta, Angličana, který v předcházejících letech pracoval v italském Turíně. Strávili jsme proto pět pracovních dnů s italskými kolegy z Instituto Comprensivo Marconi-Antonelli v Turíně.
Vydáno: 11. 02. 2016
  • Článek
Čas letních prázdnin je tu a s ním i řada letních aktivit. Příměstské tábory, dětské tábory, tábory za školou i soustředění pěveckých sborů, divadelních souborů i sportovních oddílů jsou plné různých aktivit. Při pěkném počasí mají určitě přednost pohybové aktivity v přírodě, ale co když se sluníčko schová za mraky? Potom je nutné děti zaujmout něčím originálním. Úspěchy mají takové aktivity, které jsou neokoukané a jejichž výsledkem je výrobek, který potěší někoho blízkého. Takovou aktivitou může být malování na přírodní dřívka.
Vydáno: 01. 08. 2015
  • Článek
Od poloviny října loňského roku, kdy došlo k útoku na studenty střední školy ve Žďáru nad Sázavou, je skloňována bezpečnost na našich školách ve všech pádech. Nejedno vedení školského zařízení od té doby odpovídá na otázky rodičů, zda právě ta „jejich“ škola je bezpečná.
Vydáno: 01. 08. 2015
  • Článek
Již dávno nejsou pojmy evaluace a přidaná hodnota v učitelském slovníku něčím cizím. Snad každý pedagogický pracovník potřebuje ke své kvalitní práci zpětnou vazbu. Je logické, že každého kantora zajímá, co jeho žáci znají a jaké kompetence ovládají. Táže se, co jim předal právě on, jaký je jeho přínos pro žákovu vzdělanost. Odpověď na tuto otázku však není jednoznačná. Již dávno totiž není možné napsat rovnítko mezi vzdělávání a školu. Ke každému srovnávání, porovnávání i poměřování je proto dobré přistupovat s nadhledem.
Vydáno: 01. 08. 2015
  • Článek
V kalendáři je uveden nejeden významný historický den, státní svátek nebo výročí. Některé dny připomínají kulatá výročí, jiné s sebou přinášejí dávné tradice a zvyky, další uctívají některé profese. Jeden svátek se ale vymyká všem ostatním. I když je připomínán v různých částech světa na základě různých tradic, dokonce i v různém čase, má jedno společné. Je oslavou mateřství a matek. Podle nepsaného pravidla připadá Den matek na druhou neděli v květnu. V roce 2015 to tedy bude 10. května.
Vydáno: 21. 05. 2015
  • Článek
Závěr školního roku bývá charakterizován častými výjezdy žáků na školní výlety, exkurze i ozdravné pobyty. Kolegové, kteří již pamatují nejeden závěr školního roku, tvrdí, že v dobách nedávno minulých bylo uspořádání výjezdu třídy za poznáním velice jednoduché. Prostě se učitel domluvil se třídou a jel. Třeba na kole nebo na lodi. Vařilo se na ohni, spalo se ve stanu nebo pod širákem, koupelnou byla tůně v potoce nebo břeh řeky. V době mobilních telefonů a internetu je situace poněkud jiná. Každý výjezd dětí mimo školu musí být v souladu s ŠVP a splňovat podmínky BOZP. Snaha splnit všechny současné legislativní podmínky může dokonce vést k tomu, že škola omezí své výjezdy na minimum.
Vydáno: 21. 05. 2015
  • Článek
Patříte mezi ty, kteří si myslí, že odbory školství na městských úřadech měst s rozšířenou působností jsou tak nějak navíc? Zvláště působíte-li na škole, která není obcí III. stupně zřizovaná, může být vaše přesvědčení hodně silné. Nemusí tomu tak však být vždy. Příkladem může být královské město Slaný.
Vydáno: 20. 04. 2015