Přístup MŠMT ke školnímu stravování

I když se to při pohledu zvenku nemusí zdát, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) považuje školní stravování za velmi důležité téma. Děkujeme za vaše nasazení během složitého školního roku. Nakonec jsme to spolu zvládli! Pandemie nás mnohému naučila a umožnila nám podívat se na věci z jiného úhlu.

Jednou z klíčových aktivit resortu pro tento rok je novela vyhlášky č. 107/2005 Sb., o školním stravování, mezi jejíž hlavní změny patří doplnění typu zařízení školního stravování - výdejny lesní mateřské školy na základě novely školského zákona), navýšení nákladů na nákup potravin při významných osobních příležitostech strávníka z 300 Kč na 400 Kč, a především navýšení finančních limitů. Finanční limity pro nákup potravin byly naposledy navyšovány v roce 2011, kdy byla provedena poslední novelizace vyhlášky. Od té doby vzrostla cena potravin přibližně o 20 %. Spodní hranice finančních limitů bude tedy navýšena právě o tuto výši inflace. Horní hranice finančních limitů byla stanovena tak, aby zůstal zachován poměrný podíl mezi spodní a horní hranicí (spodní hranice navýšená o inflaci * podíl původní horní a dolní hranice). V rámci legislativního procesu se nyní čeká na její uveřejnění ve Sbírce zákonů. Účinnost novely je plánována k 1. září 2021.
V návaznosti na dokument Státního zdravotního ústavu „Máme to na talíři a není nám to jedno“ (
http