Faktory ovlivňující přechod dětí z mateřské do základní školy

Tematická zpráva ČŠI

Jedním z negativních rysů spojených se začátkem primárního vzdělávání je přetrvávající vysoká míra odkladů zahájení povinné školní docházky, a to navzdory řadě opatření, která byla za účelem jejich redukce v uplynulých letech zavedena. Jedná se především o zavedení povinné předškolní docházkyzměnu termínu zápisů do základních škol, dovybavení školských poradenských zařízení diagnostickými nástroji pro posuzování školní zralosti či další vzdělávání pedagogických pracovníků. Ačkoli pro některé děti je odložení nástupu do základního vzdělávání přiměřenou reakcí na jejich školní nezralost či jiné znevýhodnění, v řadě případů evidentně sehrávají roli i další faktory na straně mateřských a základních škol, zákonných zástupců a školských poradenských zařízení. Záměrem této tematické zprávy je detailněji identifikovat způsoby pedagogické práce v mateřských školách a v základních školách, které ovlivňují vzdělávací výsledky dětí a žáků a vedou k úspěšnému zvládnutí přechodu dětí do základních škol.

Tematickou zprávu si můžete přečíst jako elektronickou publikaci nebo si ji stáhnout ve formátu PDF.

Zdroj: https://csicr.cz/cz/Dokumenty/Tematicke-zpravy/Tematicka-zprava-%E2%80%93-Faktory-ovlivnujici-prechod-det?fbclid=IwY2xjawFWLkNleHRuA2FlbQIxMAABHb-cWT78_hVajjPeeL8S91VOpChpFOlOsBDs_E22XLQBwu8mdd_w7dzqlg_aem_-MplT0KlsMO0ylDFSBDWLQ