Salátovou zeleninu vnímáme spíše jako doplněk stravy, bez lákavé chuti. To je ovšem veliká škoda, protože salátové listy jsou velmi chutné, příjemně aromatické, a navíc bohaté na zdraví prospěšné látky, které jsou jako stvořené pro udržení štíhlé linie. Jejich nabídka je tak pestrá, že si je můžete dopřávat po celý rok. Již staří Řekové a Římané si cenili listů pro jejich léčivé schopnosti, a dokonce podle nich přinášely štěstí.
Pestrá paleta křupavých salátů
Eliška
Červeňová,
kuchařka
Obecně jsou listy salátů převážně tvořeny vodou, proto obsahují jen málo kalorií. Zato jsou plné vitamínů (C, provitamín A, E, B), minerálů (draslík, fosfor, vápník, hořčík, železo, zinek, jód), vlákniny a kyseliny listové. To ovšem závisí na ročním období a čerstvosti salátu.
Z hlediska vlivu na zdraví nám saláty prospívají:
-
posilují imunitní systém;
-
zneškodňují nebezpečné volné radikály;
-
zvyšují výkonnost svalů, včetně srdce;
-
posilují nervy;
-
pro těhotné je důležitý zdroj folátů, který brání vzniku některých vývojových poruch plodu;
-
vláknina urychluje pohyb potravy střevy a tím odstraňuje zácpu.
Malý přehled známých i méně známých odrůd:
LEDOVÝ SALÁT
Kulaté hlávky s pevnými, tužšími listy, lze koupit celoročně, vydrží až týden. Vhodný do salátů a sendvičů.
DUBÁČEK
Má jemné listy, podle odrůdy světle nebo tmavě zelené, příchuť lískových oříšků. Je velmi choulostivý, musí se rychle spotřebovat.
POLNÍČEK
Je kudrnatý, hodí se, když chceme něco efektního. Hlavní sezóna je na podzim a v zimě. Není křupavý, zato má příjemnou ořechovou vůni a je bohatý na minerální látky.
ENDIVIE FRISÉE
Dekorativní, jemně střapaté listy, velmi choulostivý na skladování - rychle vadne. Chuť má příjemně nasládlou.

ČEKANKA
Tvoří křehké žluto-bílé puky a podává se hlavně v zimních měsících. Chutná lehce nahořkle. Vhodná jako salát či jako příloha.
BATAVSKÝ SALÁT
Tvarem listů je něco mezi ledovým a hlávkovým salátem, mírně kadeřavé okraje, zabarvené dočervena. Má lehce palčivou chuť.
HLÁVKOVÝ SALÁT
Jemné a křehké chuťově neutrální listy rychle vadnou, proto se musí rychle spotřebovat. Na trhu je celoročně.
PAMPELIŠKA
Vyšlechtěná odrůda, má žlutozelenou barvu. Čistí krev a povzbuzuje chuť k jídlu.


ROKETA
Připomíná listy ředkvičky, chuť je výrazná, lehce nahořklá s příchutí ořechů. Povzbuzuje trávení a má odvodňovací účinky.
ŘÍMSKÝ SALÁT
Podlouhlé hlávky z pevných listů s kořenitou chutí i vůní. Má dobrou trvanlivost.
ČESÁČEK

Netvoří hlávky, pouze tenké, křehké samostatné listy, které mají jemnou chuť. Rychle vadne.
LOLLO BIONDO
Silně zkadeřené polokulovité pevné listy s jemnými okraji. Má pikantní, lehce nahořklou chuť s příchutí ořechů, k dostání celoročně.
Nový trend v pěstování salátů představuje BABYLEAF. Sklízí se velmi brzy, ve stáří mezi 4-6 týdny. V podstatě se jedná o sklizeň listů nahusto sázené sadbové velikosti. Jsou velmi křehké a lahodné. Využívají se často ke zdobení hotových pokrmů.
Nákup a skladování:
-
vybíráme kusy s tuhými, svěžími listy, nejlépe od prověřených dodavatelů. Některé vypadají lépe, než chutnají;
-
v supermarketech se dají koupit i směsi salátů v pytlíčcích nebo vaničkách. Pozor, aby byly listy suché, nezapařené;
-
uchováváme v chladničce v její dolní části;
-
konzumujeme co možná nejdříve, když ovadne, ztrácí nejen na kráse, ale přichází o cenné vitamíny, ale především o báječnou křupavost;
-
při přípravě s listy zacházíme jako v rukavičkách;
-
důkladně opereme pod tekoucí vodou;
-
k sušení se nejlépe hodí odstředivka, která je k listům šetrná;
-
vyprané a usušené listy zabalíme do vlhké utěrky a potáhneme potravinovou folií. Takto nám vydrží uskladněný v lednici i několik dní.
Díky salátovým zálivkám a přidaným dobrotám můžeme mít ze salátu pokaždé jiný pokrm. Záleží na sezoně a hlavně naší fantazii.
Zde je pár tipů:
KLASICKÁ ZÁLIVKA
Do kastrůlku dáme půl litru octa, půl kila cukr krupice, sto gramů soli a špetku pepře a necháme přejít varem. Po vychladnutí přelijeme do vhodné nádoby a uchováváme v lednici - hodí se hlávkový salát, rajčatový či okurkový.
VINAIGRETTE
Do vhodné nádoby dáme dijonskou hořčici (2 lžičky), vinný ocet (2 lžíce), olivový olej (6 lžic), sůl a pepř. Prošleháme tyčovým mixérem a v uzavřené nádobě skladujeme v lednici - hodí se ke všem listovým salátům.

JOGURTOVO-CITRONOVÁ
Smícháme 200 g bílého jogurtu, 5 lžic zakysané smetany, 2 lžíce citronové šťávy, trochu citronové kůry, sůl a pepř. Nakonec přidáme nadrobno nasekané lístky meduňky.
ZELENÝ SALÁT S RUKOLOU
Půl hlávky ledového salátu natrháme, půl salátové okurky oloupeme a nakrájíme na kostičky, dáme do mísy a přidáme vaničku oprané rukoly. Salát zalijeme balsamicovou zálivkou, dáme vychladit a podáváme se slaninovými krutony.
POLNÍČEK S VEJCEM
200 g polníčku opereme a dáme do mísy. Dvě vejce uvaříme natvrdo, nakrájíme na kolečka. Z citronové šťávy a medu ušleháme zálivku, listy pokapeme, ozdobíme vejci a posypeme slunečnicovými semínky. Podáváme s opečenou bagetou.
ČEKANKOVÝ SALÁT
4 čekankové puky rozdělíme na listy, důkladně opláchneme a nakrájíme. 1 pomeranč oloupeme a nakrájíme, přidáme do mísy. Půl avokáda smícháme se 100 g zakysané smetany, osolíme, opepříme a promícháme v míse se salátem. Podáváme vychlazený.
Věřím, že bude článek dostatečně inspirující a saláty budou chutnat. Jejich příprava je skutečně velmi rychlá:)