Někteří členové naší asociace zaregistrovali článek již krátce po uveřejnění a obrátili se na Radu AŘZŠ se žádostí o uveřejnění stanoviska. Rada AŘZŠ se však většinově usnesla, že jsme a chceme být vnímáni jako organizace odborná, a budeme se tedy vyjadřovat výhradně k problémům odborným (tedy z oblasti pedagogiky, řízení školy nebo školského systému), nikoli např. politickým. Tedy AŘZŠ se k tomuto článku oficiálně nevyjadřuje.
Vyjádření k článku o islamizaci v Učitelských novinách
PaedDr.
Michal
Černý
ředitel školy, prezident AŘZŠ
Pokud jde o můj soukromý názor, jsem velmi zásadně proti omezení svobody slova. Cenzura je krokem směrem k totalitě. Učitelské noviny (dále jen „UN“) jsou odborný časopis pro vysokoškolsky vzdělané čtenáře. Opravdu tak podceňujeme mediální gramotnost učitelů, že předpokládáme, že většina z nich nedokáže v článku odhalit manipulaci či propagaci extrémních názorů? V některých předmětech ve školách úmyslně otvíráme polemická témata, abychom naučili žáky diskutovat a kriticky myslet. Ochráníme naše žáky třeba před drogami či extremismem, když se budeme tvářit, že neexistují? A bude něco platné, když o těchto tématech budeme pouze mentorovat? Nebo dáme studentům dostatek informací a pomůžeme jim vytvořit si vlastní názor? Co pamatuji, UN vždy čas od času otiskovaly ostře polemické názory. Tedy samotný fakt, že v UN vyšel text pana Hampla, mi absolutně nevadí. Pro mne byla četba tohoto článku a vyvozování protiargumentů zábavným logickým cvičením.
To neznamená, že UN udělaly všechno správně. Polemické články byly v minulosti vždy výrazně označeny, právě proto, aby si čtenáři uvědomili, že k jejich obsahu je dobré přistoupit kriticky. Zde je sice článek uvozen slovem „Nekorektně“, ale to se mi zdá trochu málo. Navíc bývalo zvykem, že v témže nebo následujícím čísle vyšel ve stejné rubrice pro změnu článek s protiargumenty, což se tentokrát myslím nestalo. Nejpodivnější je, že redaktor se ve svých otázkách nejen vůči panu Hamplovi nevymezuje, ale často ho jakoby podporuje. Tím vzniká silný dojem, že jde o názor redakce, což skutečně poněkud mění situaci. Zde je však třeba zdůraznit, že UN jsou v soukromých rukou, nejsou žádným orgánem MŠMT a školy nejsou povinny je odebírat. Nikdo z nás tedy nemá právo jim diktovat, co mají a nemají psát. Pokud se nám jejich obsah dlouhodobě nebude líbit, prostě je přestaneme odebírat. Ostatně znám školy, které už UN nekupují, i když jich zatím není většina.
Jedinou rozumnou obranou proti demagogii jsou srozumitelné a věcné argumenty, nikoli snaha kontroverzního autora překřičet nebo umlčet. Taková snaha totiž může vést ke kacířské myšlence, jestli onen autor nemá přece jen v něčem pravdu. Čas od času je nutné si položit nekorektní otázky, abychom si na ně sami odpověděli a ubezpečili se, že děláme věci správně. Nebo taky ne.