Nechceme bořit systém, chceme napomáhat jeho lepšímu fungování

Vydáno:

Česká spořitelna byla založena před dvěma sty lety, a to nikoli jako tradiční banka, ale jako svého druhu sociální instituce, která si kladla za cíl vést skutečně nejširší vrstvy k hospodaření s penězi a tím k prosperitě. Dnes si všichni čím dál silněji a častěji uvědomujeme, že klíčovým faktorem prosperity společnosti i jednotlivců je kvalitní vzdělávací systém. Také proto se naše nadace, kterou Spořitelna založila před osmnácti lety, čím dál výrazněji zaměřuje na vzdělávání. Český vzdělávací systém totiž přešlapuje na místě. Ve školách převažuje frontální výuka, dvě třetiny učitelů se pohybují na hranici vyhoření nebo za ní. Do škol nenastupuje dostatečné množství nových učitelů a z těch, kteří nastoupí, systém mnoho opustí v prvních dvou letech. To, jaké vzdělání se člověku dostane, je v mnohem větší míře, než je tomu v jiných vyspělých zemích, závislé na tom, do jakého regionu a do jaké rodiny se narodí.

Nechceme bořit systém, chceme napomáhat jeho lepšímu fungování
Ondřej
Zapletal
ředitel Nadace České spořitelny
Čím dál více si uvědomujeme, že kvalitní vzdělávací systém je nezbytnou podmínkou pro rozvoj silné a zdravé demokratické společnosti. Kde ale začít? Na jaké problémy se zaměřit? Věříme, že nejvíce lze změnit podporou kvalitního učitelství a ředitelství (výzkumy ukazují, že výsledky učení dětí závisejí ze 60 % právě na učitelích a ředitelích) – chceme, aby ředitelé nebyli administrativou zahlcení správci budov, ale pedagogičtí leadeři, kteří jsou oporou pro svůj tým a školu. Také považujeme za klíčové, aby české děti měly šanci získat kvalitní vzdělání bez ohledu na to, v jakém prostředí vyrůstají. A víme, že společně dokážeme víc. Ba dokonce že jediný způsob, jak dosáhnout hmatatelných a udržitelných zlepšení vzdělávacího systému, která budou mít dopady na učení dětí, může fungovat pouze skrze širokou mezisektorovou spolupráci. Leccos se už daří. Spolu s dalšími nadacemi jsme založili ambiciózní projekt Eduzměna, který má za cíl ve zvoleném regionu (vybráno bylo Kutnohorsko) dosáhnout během pěti let zlepšení učení všech dětí na všech školách, na nichž budou intervence probíhat, a následně usilovat o šíření do ostatních regionů.
Organizace, projekty a programy, u jejichž zrodu jsme stáli, jejichž jsme zakladateli nebo spoluzakladateli, mají za sebou skvělé výsledky. A nemyslíme si to jen my v Nadaci České spořitelny, daří se jim totiž k sobě přitahovat další filantropické organizace, zaměstnávají desítky nadšenců, mají reálně měřitelné dopady na tisíce dětí a především ambici měnit systém – nejde jim o izolované změny na školách, které mají štěstí na osvíceného zřizovatele.
Podporujeme celou řadu dalších organizací, neustále se od nich sami učíme, ale především usilujeme o to, aby mezi námi rostla důvěra, abychom všichni měli společné cíle a spolupracovali na jejich naplnění. I když budeme letos pracovat s historicky největším rozpočtem sto milionů korun, uvědomujeme si, že jsme malá váha v systému, který má rozpočet okolo 150 miliard korun. Věříme ale, že naše peníze mají velkou přidanou hodnotu – jsou flexibilní, dlouhodobé, nezávislé na politických turbulencích a používáme je podnikavě. Co je důležitější, nechceme bořit systém ani jít proti němu. Naopak – chceme napomáhat jeho lepšímu fungování. Plně se hlásíme ke stávající podobě Strategie vzdělávací politiky ČR 2030+ a chceme přispívat k jejímu naplňování.
Co dodat závěrem? Jeden můj oblíbený citát, jehož autor je příznačně nejistý, říká: „Člověk zvládne cokoliv, pokud mu je jedno, kdo za to sklidí chválu.“ V lednu jsme udíleli Ceny Nadace České spořitelny třem osobnostem, které myšlenku onoho citátu naplňují – Tomáši Feřtkovi, Haně Košťálové a Arnoštu Veselému. Každý se o oblast vzdělávání zasloužil jinak, ve své specifické oblasti, ale jedno mají společné – a na to bychom při všech těch vzletných slovech o strategiích, rozpočtech a politikách neměli nikdy zapomínat – jde především o děti. Aby se mohly, ať už se narodí komukoli a kdekoli, učit naplno a s radostí. Přeji nám všem, abychom se k tomuto cíli začali blížit o něco rychleji, než se to dařilo doposud.