Má smysl ve světě plném informací ještě psát školní časopisy?

Vydáno:

Navzdory novinářské poučce, že „je-li v titulku otazník, odpověď zní vždycky ne“, je to tentokrát naopak. Odpověď zní ano.

Má smysl ve světě plném informací ještě psát školní časopisy?
Robert
Břešťan
šéfredaktor HlídacíPes.or
Školní časopis je nejen vizitka školy a zajímavý komunikační kanál dovnitř samotné instituce, ale i ven. Je to způsob vyjádření zájmu o dění kolem sebe, o informace a jejich šíření. Prostřednictvím školního časopisu lze podporovat u studentů kritické myšlení, mediální gramotnost, schopnost práce s informacemi i týmového ducha.
Pokud na vaší škole už školní časopis máte, je to skvělé, ale i tak čtěte dál. Pokud ještě ne, třeba vám následující řádky pomohou k rozhodnutí iniciovat a podpořit jeho vznik.
Rady z praxe, diskuse se studenty
Obecné postřehy ke školním časopisům i konkrétní rady, jak pracovat s formou a obsahem, nabízejí školám novináři z nezávislého webu HlídacíPes.org (zřízeného neziskovou organizací Ústav nezávislé žurnalistiky).
V zatím pilotním projektu nabízejí možnost diskusních setkání na téma současných médií, mediální gramotnosti či ostražitosti vůči dezinformacím. Kromě toho pak v případě zájmu realizují setkávání s týmy studentů, kteří již školní časopis připravují či o tom uvažují, zaměřená na praktické otázky spojené s tvorbou časopisu, psaním textů, grafikou a podobně. Studenti si vedle práce s informacemi a psaní původních textů vyzkoušejí i kooperaci v týmu a dodržování termínů.
V případě, že byste o účast v tomto projektu (podpořeném grantem Velvyslanectví USA v ČR) měli zájem, pište na redakce@hlidacipes.org (upozorňujeme, že kapacita projektu je omezena s ohledem na personální možnosti, již se zapojily některé školy v Libereckém, Jihočeském a Ústeckém kraji a v Praze, nicméně místa ještě jsou).
Jednoduchý časopis zvládnou vytvářet klidně i žáci prvního stupně základních škol. Projekt však cílí hlavně na školy střední, kde se skrze školní časopis lze lépe seznamovat obecně s mediální gramotností, novinářskou prací, zodpovědností i kritickým myšlením a také podporovat již zmíněný zájem o dění kolem sebe, o věci veřejné.
Za hranice školy
Školní časopis tím může i záměrně vystupovat tematicky za hranice školy. Nemusí řešit „jen“ to, čím žijí studenti uvnitř své instituce, jaká je například kvalita produkce školní kuchyně, nemusí dělat jen dělat rozhovory s pedagogy, absolventy či hosty školy, případně psát reportáže kupříkladu ze školních cest do ciziny. Redaktor školního časopisu by si mohl (a měl) všímat i celkového dění kolem sebe, v bezprostředním okolí školy i v celém městě / celé obci – dopravy do školy, stavu parků v okolí školy, chodníků, nabídky odpolední zábavy pro studenty… Předmětem zájmu může být i město jako takové. Proč kupříkladu neudělat rozhovor o bezpečnosti se šéfem městských strážníků, majitelem zajímavé firmy a podobně?
Stav a kvalita regionálních médií v České republice nejsou úplně nejlepší. Neříkáme samozřejmě, že by školní časopis měl suplovat běžné médium, to rozhodně ne – ale platí, že se může rozkročit a stát se ještě zajímavější i pro širší publikum. S rozmachem technologií, internetem, sociálními sítěmi a veřejně přístupnými webovými stránkami škol už školní časopisy dávno nemusejí být (a nejsou) jen čtením pro uzavřenou skupinu lidí, studenty, pedagogy či rodiče. A některé školní časopisy je skutečně radost číst. Nejedna profesionální redakce by mohla závidět.