Činnost Českého statistického úřadu (ČSÚ) patrně mnozí znají díky zprávám o průměrné mzdě, zpracování výsledků voleb, hrubém domácím produktu či míře inflace. Tato instituce má ale širší záběr a přináší informace z nejrůznějších oblastí statistiky. Dozvíte se od ní, mimo jiné jaká u nás byla průměrná cena mléka, kolik se narodilo dětí či kolik turistů navštívilo Českou republiku. A to nejen dnes, ale také v minulosti. Pozornost si však zaslouží i statistiky vzdělávání.
Co sleduje Český statistický úřad?
Ing.
Alena
Hykyšová
ČSÚ, oddělení statistiky vzdělávání, zdravotnictví, kultury a sociálního zabezpečení
Reformy ve školství a vzdělávání jsou nejen v současnosti velkým tématem. Bez hlubší znalosti historického vývoje a aktuálního stavu, tj. oficiálních statistických dat, je však obtížné efektivně a adekvátně nakládat jak s finančními, tak s lidskými zdroji investovanými do dalšího rozvoje.
Z údajů MŠMT statistický úřad publikuje dlouhodobé časové řady ukazatelů charakterizující vzdělávání, a sice od předškolního stupně až po vzdělávání vysokoškolské. Data je možné prohlížet a následně stahovat pomocí veřejné databáze ČSÚ podle zvolených parametrů nastavení.
ČSÚ každoročně vydává na konci srpna i souhrnnou publikaci Školy a školská zařízení, která přináší přehled o počtu žáků/studentů napříč všemi stupni vzdělávání a podle různých členění – např. podle pohlaví, věku, speciálních vzdělávacích potřeb; o počtu škol, tříd či učitelů, mj. v krajském srovnání nebo podle zřizovatele. Tato data bývají představena na tiskové konferenci nebo pomocí tiskové zprávy u příležitosti zahájení školního roku. V případě mateřských a základních škol je možné z administrativních údajů zpracovat data o počtu tříd a žáků až na úrovni jednotlivých obcí.
Jak jsou Češi vzdělaní?
Vzdělanostní strukturu obyvatel České republiky statistici zjišťují ze sčítání lidu, domů a bytů, které se koná jednou za 10 let. To příští se uskuteční v březnu 2021.
V mezidobí ČSÚ zajišťuje a využívá další zdroj dat o vzdělanostní struktuře, který představují výběrová šetření u domácností. Ať už se jedná o šetření zabývající se zaměstnáním a prací, využíváním internetu a dalších technologií, účastí dospělých v dalším vzdělávání (tedy na kurzech či školeních), životními podmínkami a příjmy domácností, zdravím, či situací osob se zdravotním postižením.
Kolik dospělých se dále vzdělává a jaké jsou jejich digitální dovednosti?
Šetření o vzdělávání dospělých zjišťuje účast jak ve formálním, tak v neformálním vzdělávání spolu s bližší specifikací absolvované aktivity a dotazuje se i na znalosti cizích jazyků či bariéry bránící v dalším vzdělávání. Dotazník o vzdělávání zaměstnaných osob se věnuje firemnímu vzdělávání a účasti zaměstnanců v těchto aktivitách. Zabývá se ale také praxí učňů a studentů v podnicích či organizací kurzů či školení. Výběrové šetření o využívání informačních a komunikačních technologií mimo své hlavní zaměření obsahuje otázky na digitální dovednosti respondentů. Tematiky vzdělávání se však okrajově dotýká i výběrové šetření pracovních sil, a sice otázkami na účast v neformálním vzdělávání, tedy na školeních, ve volnočasových kurzech, ale i v rámci soukromých lekcí. Jelikož se jedná o šetření prováděná ve všech zemích EU, je možno porovnat zjištění za naši zemi i s ostatními evropskými státy.
Kolik bude dětí? Je potřeba být připraven
Většina statistik popisuje současný stav či dosavadní vývoj sledovaných ukazatelů. Demografická data jsou však využívána také pro plánování potřebných budoucích kapacit školek a škol. ČSÚ zhruba každých pět let vytváří demografickou projekci na úrovni krajů ČR, jejímž cílem je ukázat na předpokládané změny v počtu a věkovém složení obyvatel, které by nastaly při naplnění vstupních předpokladů. Ty se týkají očekávaného vývoje plodnosti, úmrtnosti a migrace (zahraniční i v rámci republiky). Poslední projekci obyvatel krajů vydal ČSÚ na podzim roku 2019 a vývoj je zde odhadován do roku 2070 a v jedné variantě.
Popularizace statistiky
Že statistika nuda není, se ČSÚ snaží přesvědčit žáky a studenty českých škol pomocí různých projektů, které pro ně připravuje. Ve snaze popularizovat statistiku a neformálním způsobem rozvíjet a zvyšovat statistickou gramotnost u dětí a mladistvých ve spolupráci s Vysokou školou ekonomickou koordinuje za Českou republiku již od roku 2011 mezinárodní soutěž o nejlepší statistický plakát. Žáci a studenti tak mají možnost vyzkoušet si sběr dat, seznámit se se způsoby a možnostmi jejich zpracování a následně celý výzkum prezentovat. Soutěž může oživit výuku matematiky, informatiky, výtvarné výchovy a českého či cizího jazyka. Kromě toho rozvíjí práci v týmu a zájem dětí o okolní svět. Pedagogům může tento nástroj pomoci při seznámení žáků se statistikou.
Dalším pravidelným projektem je Minisčítání, které je určeno pro žáky ve věku 9–15 let a má za cíl zlepšit vnímání statistiky jako nástroje, který dokáže pojmout a popsat každodenní život. Ročníku 2018 se zúčastnilo 26 000 školáků a z výsledků mj. vyplynulo, že děti by ve škole nejraději zrušily zpěv a že více než pětina z nich tráví na internetu dvě hodiny denně. Výstupy z Minisčítání lze porovnávat podle pohlaví, věku a dalších charakteristik.
Kompletní přehled témat, která ČSÚ sleduje, popisuje a zpracovává, naleznete zde: https://www.czso.cz/csu/czso/statistiky.
V některém z příštích čísel vám nabídneme údaje o mzdách učitelů v České republice.
