Většina Čechů má nízké znalosti o daních a veřejných výdajích. Neznalost se týká všech zkoumaných oblastí – od regrese systému přes daňové výjimky až po výdaje státního rozpočtu.
Lidé se znalostí daného tématu či problému častěji podporují reformy. Rozdíl může být až dvojnásobný. Naopak nízká informovanost vede k podpoře statu quo, často i proti vlastním zájmům.
Znalosti a chybná přesvědčení souvisí s chováním a rozhodováním lidí. Orientace v systémech daní, odvodů či dávek se u skupin obyvatel liší a souvisí s tím, jak efektivně dokáží uplatňovat různé daňové slevy a odpočty, využívat výhodnější systémy zdanění, zabezpečit se na důchod či čerpat veřejnou podporu.
Na otázky výzkumu si můžete zkusit odpovědět i vy či vaši studenti! |
Výzkumy z mnoha zemí ukazují, že chybná přesvědčení o nastavení daní a výdajů ovlivňují politické rozhodování – včetně podpory opatření, která se respondentům nevyplatí. České výzkumy naznačují, že politické rozhodování voličů je ovlivněno velmi nepřesnými představami o nerovnostech či o ztrátách veřejných prostředků v korupci.
Sběr dat provedla agentura NMS Market Research od 27. ledna do 15. března 2025.
Ovlivňuje lepší dosažené výsledky role vzdělání či příjmů? Přečtěte si celou studii PAQ Research.
Zdroj: https://www.paqresearch.cz/post/vetsina-cechu-ma-minimalni-poneti-o-danich-a-verejnych-vydajich-i-to-snizuje-podporu-reforem/; reprezentativní šetření pro Český rozhlas https://www.irozhlas.cz/ekonomika/dane-v-cesku-cesi-zrusili-vyjimku-pro-tiche-vino-a-mene-danili-levnou-praci_2504090600_vdv