Organizace Sola pomáhá navrhla úpravu hygienické vyhlášky, díky které by základní a střední školy vedle toaletního papíru a mýdla zajišťovaly i menstruační potřeby. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy i Ministerstvo zdravotnictví daly najevo, že změna je možná a proveditelná. K podpoře návrhu se může připojit i veřejnost formou petice.
Po roce rešerší a konzultací přišla organizace Sola pomáhá s jednoduchým, ale účinným řešením: doplnit hygienickou vyhlášku tak, aby základní a střední školy kromě toaletního papíru a mýdla nabízely i menstruační potřeby.
„Menstruace je biologický proces, ne otázka volby,“ doplňuje spoluzakladatelka organizace Lu Gregorová s tím, že jde především o důstojnost dívek na školách. Menstruace totiž může být nepravidelná i různě silná. Z výzkumu Acce Cycle vyplývá, že každá pátá dívka v Česku by při nečekané menstruaci musela použít toaletní papír. To je realita pro zhruba 89 000 dívek.
Férové podmínky
„Nepotřebujeme nový zákon ani velké investice. Stačí jasné pravidlo, které nastaví férové podmínky pro všechny školy,“ říká advokační specialistka Irena Hůlová ze Sola pomáhá. Podle návrhu organizace by měl být na každé základní a střední škole alespoň jeden záchod s volně dostupnými menstruačními potřebami. Finanční prostředky na nákup by přitom oproti současné situaci, kdy záleží na investici škol, zajišťovaly zřizovatelé.
Návrh už znají i zástupci ministerstev a Parlamentu – a přichází dobré zprávy. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy i Ministerstvo zdravotnictví dala najevo, že změna je nejen možná, ale i proveditelná. Česko se tak může stát první zemí, která tuto změnu zavede jednoduše úpravou hygienické vyhlášky. Nejdřív je však potřeba ověřit, že změnu podporuje i veřejnost.
Zelená pro menstruaci
Podle aktuálního průzkumu NMS Market Research přes dvě třetiny Čechů souhlasí s tím, aby školy poskytovaly menstruační potřeby. Největší podporu najdeme u generace Z, kde s tím souhlasí celých 93 % dotázaných. U starších generací podpora neklesla pod 61 %.
Téma menstruační chudoby se dostalo víc do povědomí i díky Ostravě, která loni spustila pilotní projekt na vybraných školách. Výsledek? Roční náklady se na jednu školu pohybovaly kolem 10 000 Kč a pro velký úspěch mezi zúčastněnými se město rozhodlo projekt rozšířit na všechny školy v Ostravě.
Změna se děje právě teď
Česká republika má nyní šanci stát se inspirací pro ostatní země – jednoduchou změnou vyhlášky zajistit pro dívky na školách přístup k základním hygienickým potřebám. Nejde o návrh, který je v nedohlednu – v květnu vrcholí podpora petice, kterou je možné podepsat na webových stránkách solapomaha.cz.
Podpisy pak 28. května, na Mezinárodní den menstruačního zdraví, předají zástupkyně organizace Sola pomáhá a studentských iniciativ Luna Lone a Acce Cycle zástupcům ministerstev jako symbol veřejné podpory návrhu.
Zdroj: Tisková zpráva organizace Sola