Romodrom spustil Linku PRISON, helplinku krizové pomoci pro odsouzené, jejich rodiny a děti

Vydáno: 3 minuty čtení

Organizace Romodrom spustila v letošním roce unikátní krizovou Linku PRISON, zaměřenou na podporu osob zasažených výkonem trestu odnětí svobody a jejich rodinných příslušníků. Službu mohou využívat i děti, které potřebují psychickou podporu v souvislosti s rodičem ve vězení. Organizace tak reaguje na potřeby klientů sociálních služeb a terénního vězeňského programu, se kterými dlouhodobě pracuje.

V České republice se nachází celkem 40 tisíc dětí, které mají alespoň jednoho rodiče ve výkonu trestu. Zahraniční výzkum ukazuje, že u dětí vězněných rodičů, kterým není poskytnuta odborná intervence a podpora, existuje šestkrát až osmkrát vyšší pravděpodobnost, že také skončí ve výkonu trestu odnětí svobody, než je tomu u zbytku populace. Cílem linky je proto nabídnout podporu odsouzeným i jejich rodinným příslušníkům, pomoci předcházet rozpadu rodin a snížit psychickou zátěž, které čelí děti, další příbuzní i sami odsouzení.

„V roce 2024 jsme provedli šetření mezi našimi klienty odborného sociální poradenství a terénních programů zaměřených na vězeňský program a zjistili jsme, že 62,6 % našich klientů by mělo o zřízení podobné krizové linky zájem. Nejčastěji řeší obavy spojené s uvězněním a neznají možnosti, jak udržovat komunikaci s rodinou,” říká Daniel Bakeš, iniciátor Linky PRISON a regionální ředitel organizace Romodrom.

V rámci tuzemského výzkumu se fenoménu dopadu vězení na rodiny s dětmi věnoval výzkumný tým MUNI v Brně pod vedením Jitky Navrátilové a Pavla Navrátila. V rámci projektu „Rodičovství za mřížemi” přinesl v roce 2023 celou řadu faktů. Mimo jiné uvádí, že:

  • Riziko traumatu spojeného s uvězněním se vyskytuje u tří čtvrtin dětí starších 12 let.
  • Uvěznění jednoho z rodičů zasahuje celou rodinu. Důsledky uvěznění se projevují tak, že ostatní členové rodiny se stáhnou, přestávají komunikovat s veřejností, v některých případech dochází k přestěhování a odmítání stýkání se s jinými lidmi. Rodina přichází o zdroj příjmu.
  • 63 % dětí starších 12 let se obává návratu rodiče z výkonu trestu odnětí svobody.

„Na základě těchto zjištění i potřeb našich klientů považujeme proto za naprosto nezbytné poskytnout dětem uvězněných rodičů i zbylým členům rodiny odbornou intervenci. Žádnou podobnou službu v ČR rodiny zasažené uvězněním jednoho ze svých členů dosud neměli,” vysvětluje cíle Linky PRISON Daniel Bakeš.

Podporu tomuto projektu vyjádřila řada subjektů z oblasti vězeňství a sociální prevence, včetně například Pavla Pěnkavy, vedoucího oddělení sociální prevence na Praze 1, který řekl: „Tato služba, která doposud není v ČR systematicky poskytována, má díky podpoře rodinných příslušníků osob ve výkonu trestu potenciál snížit riziko rozpadu rodin odsouzených osob a ve finále tak snížit pravděpodobnost recidivy u těchto jedinců.”

Jeho slova podporuje i Václav Mitáš, předseda spolku OIKIA, který od roku 2023 působí v českých věznicích, kde pracuje s lidmi odsouzenými k dlouhodobým trestům. „Velmi často jsme se v rozhovorech s našimi klienty odsouzenými k dlouhodobým trestům setkávali s obavami, jak jejich rodinní příslušníci zvládají životní situace, do kterých se dostali kvůli jejich uvěznění. Jakmile jsme se dozvěděli o připravované službě Linka PRISON, provedli jsme průzkum mezi našimi klienty. Z tohoto průzkumu vyplynulo, že 71 % z nich by velmi uvítalo, pokud by jejich rodinní příslušníci měli možnost odborné krizové pomoci poskytnuté prostřednictvím telefonu nebo e-mailu,” uvedl Václav Mitáš.

Telefonní číslo Linky PRISON je 770 330 035. Volat na ni je možné od pondělí do pátku v čase od 9.00 do 21.00.

 

Zdroj: Organizace Romodrom