Prevence digitální propasti

Vydáno: 4 minuty čtení

Inovace ve vzdělávání v kontextu digitalizace

Videozáznam INFOSERVISU: https://www.youtube.com/watch?v=pFuzBQEQhLQ

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy v rámci opakované finanční intervence poskytuje v  roce 2024 školám finanční prostředky z Národního plánu obnovy (NPO), komponenty 3.1 Inovace ve vzdělávání v kontextu digitalizace, na pořízení mobilních digitálních technologií a zařízení pro znevýhodněné žáky za účelem prevence digitální propasti. Cílem finanční podpory je umožnit přístup k digitálním zařízením a tím i rovný přístup ke vzdělávání při využívání vlastních mobilních digitálních zařízení v běžné výuce nebo ve výuce distančním způsobem.

Finanční prostředky jsou školy oprávněny použít na pořízení mobilních digitálních zařízení, zejména na notebooky, chromebooky, tablety, chytré telefony apod., které podle potřeb a vlastního uvážení zapůjčují žákům, kteří nemají k dispozici vlastní mobilní digitální zařízení pro běžnou, případně výuku distančním způsobem. Finanční prostředky nelze zásadně použít například na nákup 3D tiskáren, interaktivních tabulí, laminovacích strojů atd., kde je obtížně představitelné, jakým způsobem příjemci prostředků tato digitální zařízení žákům zapůjčují v rámci prevence digitální propasti. Škola eviduje počet mobilních digitálních zařízení připravených k zapůjčení žákům a dokáže popsat naplnění účelu poskytnutých finančních prostředků podle stanovených podmínek ve Věstníku MŠMT 02/2024 (str.  235-237) pro školy zřizované krajem, obcí nebo dobrovolným svazkem obdcí a dle Výzvy pro soukromé a církevní školy.

Čerpání finančních prostředků z NPO

Rok 2024 je zaměření na Prevenci digitální propasti pro žáky ZŠ, SŠ, konzervatoře - opakovaná finanční intervence.

• Digitální technologie určené k zapůjčení žákům, kteří jsou znevýhodněni tím, že nemají k dispozici pro běžnou výuku nebu výuku distančním způsobem např. notebook, tablet, chromebook, chytrý telefon apod.;
  • Včetně software k nově pořízeným digitálním zařízením = výukový software, operační systém či další aplikace
    • je nutné nákup software vždy spojit s nákupem hardware, který bude žákům zapůjčovaný;
  • Finanční prostředky slouží také na personální obsazení a bezpečnému užívání digitálních technologií;

Více viz Věstník MŠMT 02/2024 - kapitola III. - podmínky, kritéria i účel

Smyslem programu je, že škola vytvoří mobiliář a bude zapůjčovat žákům mobilní digitální zařízení.

Závěrečné vyúčtování

• do 28. 2. 2025 (15. 2. 2025 - pro školy církevní a soukromé)
  • formulář v systému IS-NPO
  • počet kusů zařízení - splnění účelu v letošním roku není započítání školy jako indikátor splnění