Kulatý stůl v rámci zahájení rezortního úkolu Podpora ZUŠ

Vydáno: 2 minuty čtení

Koncem března uspořádal NIDV ve spolupráci s MŠMT setkání zástupců České školní inspekce, Svazu měst a obcí, Asociace ZUŠ ČR, European Music School Union, Ústřední umělecké rady ZUŠ ČR, Magistrátu Hlavního města Prahy, Nipos – Artama, lektorů dalšího vzdělávaní pedagogických pracovníků, ředitelů konzervatoří a základních uměleckých škol i zástupců tisku.

Kulatý stůl byl slavnostně zahájen tóny Fantazie cis moll, op. 66 Fryderyka Chopina v podání klavíristky Rachel Skleničkové, studentky Konzervatoře Jana Deyla a střední školy pro zrakově postižené Praha.

V úvodním slově ředitelka Národního institutu pro další vzdělávání Mgr. et Mgr. Helena Plitzová seznámila přítomné s důvody vzniku nové vzdělávací oblasti ZUŠ/SUŠ, kterou NIDV vyčlenil právě pro podporu vzdělávání pedagogických pracovníků tohoto typu škol. Dále vyzdvihla myšlenku, že realizací RÚ Podpora ZUŠ se NIDV připojuje k projektu Rok české hudby 2014. V programu Kulatého stolu zazněly příspěvky Postavení základních uměleckých škol v systému uměleckého vzdělávání ČR (Bc. Jiří Stárek), Představení výstupů výzkumu IPo Podpora ZUŠ (Mgr. Luboš Lisner), Koncepce vzdělávání učitelů uměleckých škol v evropském kontextu (Mgr. Tomáš Kolafa) a Aktivity NIDV v oblasti ZUŠ/SUŠ(PhDr. Ilona Juhásová). Kulatý stůl se nesl v dělné, vstřícné a konstruktivní atmosféře. Závěrem bylo konstatováno, že kurikulární reforma v základním uměleckém vzdělávání byla nastavena dobře a byla pedagogy kladně přijata.

Metodickou pomoc v podobě vzdělávacích aktivit NIDV i rezortní úkol Podpora ZUŠ účastníci Kulatého stolu vítají jako významný krok pro celkový rozvoj uměleckého vzdělávání v ČR.