Škodí dospívajícím technologie?
Prezentace výsledků jedenácti studií zkoumajících kauzální vliv používání digitálních technologií na wellbeing dospívajících Interdisciplínárního týmu pro výzkum internetu a společnosti (IRTIS) se zaměřila na otázky používání mobilních telefonů ovlivňuje náladu mladistvých, zda online komunikace vede k úbytku sociálních dovedností a jestli ideály krásy na sociálních sítích ovlivňují vnímání vlastního těla.
Výsledky ukazují, že používání digitálních technologií může mít jak negativní, tak pozitivní dopady, vždy totiž záleží na individuálním psychologickém nastavení konkrétního adolescenta.
David Šmahel, vedoucí výzkumného týmu, komentuje: „Zjistili jsme, že používání digitálních technologií může mít negativní vliv na některé psychologické vlastnosti některých adolescentů, třeba na náladu a míru zdravotní úzkostnosti, ale u jiných vlastností, např. míry agresivity a empatie, žádný vliv prokázán nebyl.“
Studie neprokázaly všeobecně aplikovatelné důkazy o nepříznivém dopadu na fyzický wellbeing (dopad na spánek, vnímání vlastního těla apod.). Našly dílčí důkazy, které se ale liší podle používaných technologií či platforem.
Vědci v závěru reportu zmiňují, že otázka, jaký vliv mají telefony, sociální sítě a další technologie na dospívající, nemá jednoduchou a jednoznačnou odpověď, a proto bychom se měli vyhnout morální panice, zjednodušování a unáhleným závěrům, které se v této oblasti často šíří.
Celý výzkumný report ke stažení.
Šmahel, D., Lebedíková, M., Lacko, D., Kvardová, N., Mýlek, V., Tkaczyk, M., Švestková, A., Hrdina, M., Macháčková, H., & Dědková, L. (2024). Škodí dospívajícím technologie? Zjištění 11 studií o kauzálních dopadech na wellbeing. Brno: Masarykova univerzita.