České děti nespí
S nedostatečným spánkem souvisí obezita i sociální jet lag.
Minimálně 40 % školáků ve věku 11–15 let spí ve všední dny méně, než by bylo potřeba.
Spánek a jeho délku ovlivňuje celá řada faktorů
Patří mezi ně například brzké vstávání do školy a doba strávená před obrazovkou. S nedostatečným spánkem souvisí také obezita nebo tzv. sociální jet lag.
Výsledky studie HBSC potvrzuje paralelní výzkum Univerzity Palackého v Olomouci založený na objektivním přístrojovém měření.
Jaká jsou doporučení pro délku spánku u dětí? Do jaké míry tato doporučení plní mladí Češi? Co je to sociální jet lag? Souvisí délka spánku s časem stráveným u obrazovek? A má nějaký vztah k nadváze a obezitě? Zajímají vás ověřené odpovědi na tyto otázky?
Projděte si závěry výzkumníků z Univerzity Palackého v Olomouci!
Mezinárodní studie HBSC získává každé čtyři roky informace od tisícovek českých školáků prostřednictvím standardizovaného dotazníkového šetření. Soustředí se na celou řadu aspektů zdravého životního stylu české mládeže, zkoumá vztahy mezi nimi a dlouhodobě sleduje nejvýznamnější trendy. 24hodinová analýza pohybového chování získává informace o pohybu, sezení a spánku dětí a dospívajících pomocí přístrojového měření na menším vzorku populace.
Výzkumníci monitorovali 700 dětí a dospívajících nepřetržitě po dobu sedmi po sobě jdoucích dní. Kromě charakteristik spánku se zaměřili na délku a kvalitu pohybových aktivit a sezení.