Dar přijatý "ziskovým" s.r.o.

Vydáno:
Dar přijatý „ziskovým“ s. r. o.
Podle § 18 ZDP nejsou předmětem daně dary získané mimo jiné darováním nemovitosti, movité věci atd. Dar přijatý ziskovým s. r. o. (konkrétně soukromou střední školou, nejedná se o neziskovku) se zaúčtuje na D 413. Z těchto ponejvíce finančních darů škola pak nakupuje v souladu s účelem darovacích smluv školní vybavení, pomůcky, opraví objekt, které zaúčtuje do nákladů.
Jsou tyto náklady i výdaji daňovými? Paragraf 24 odst. 3 hovoří o výdajích vynaložených pouze na příjmy, které jsou předmětem daně, ale pouze u nepodnikatelských subjektů. Paragraf 25 odst. 1 písm. i) hovoří jen o výdajích na příjmy nezahrnované do základu daně, což je podle mě výdaj například na obstarání daru, nikoliv výdaj, který je uskutečněn z darovaných peněz. Domnívám se tedy, že v konkrétním případě nákup školního vybavení z peněz dárců je daňovým výdajem, ale 100% jistá si nejsem.
Související předpisy:
* § 18 odst. 2 písm. a) zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů
* § 24 odst. 1 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů
* § 25 odst. 1 písm. i) zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů
* § 6 odst. 4 písm. c) zákona č. 357/1992 Sb., o dani dědické, dani darovací a dani z převodu nemovitostí
* § 20 odst. 4 písm. a) zákona č. 357/1992 Sb., o dani dědické, dani darovací a dani z převodu nemovitostí
ODPOVĚĎ:
Úvaha i závěr tazatelky jsou správné. Je skutečně třeba rozlišovat výdaje (náklady) vynaložené na dosažení příjmů, které nejsou předmětem daně z příjmů (což jsou například příjmy z darů), takže například odměna právníkovi za sepsání darovací smlouvy by nebyla daňově uznatelným výdajem (nákladem) příjemce daru (s. r. o.).
Samostatně pak budou daňově hodnoceny výdaje (náklady) hrazené z prostředků nabytých darem. Pokud budou vynaloženy na dosažení, zajištění nebo udržení zdanitelných příjmů (výnosů), pak budou daňově účinné.
Takže konkrétně například darem nabytých 10 000 Kč (podle zadání jde obvykle o finanční dar, tedy o peníze v hotovosti nebo na účtu) není předmětem daně z příjmů obdarovaného s. r. o., ale obecně podléhají dani darovací. Kde jsou ale osvobozeny od daně darovací, protože jde o dar určený na zabezpečení činnosti v oblasti školství. Pokud škola (s. r. o.) takto darem nabyté prostředky využije pro svou podnikatelskou činnost, například k nákupu školních pomůcek nebo na opravu školní budovy a podobně, bude se jednat o daňově účinné výdaje (náklady) pro účely její daně z příjmů.
Je zde obdobná situace jako například u přijatých podílů na zisku od dceřiné společnosti, které jsou u příjemce (mateřské společnosti) osvobozeny od daně z příjmů, což ovšem neznamená, že by následné využití těchto peněz (například na mzdy nebo pojištění) nebylo a priori daňově uznatelné. Laicky řečeno, přijaté peníze nemají „mašličky“ odkud pocházejí a pro daňové účely to není podstatné. Jiným podobným příkladem mohou být peněžité vklady od společníků, přijetí těchto peněz rovněž není pro nabyvatele (s. r. o.) předmětem zdanění, a přitom jejich následné využití pro dosažení, zajištění nebo udržení zdanitelných příjmů pro toto s. r. o. bude daňově účinné.